Alergia - pediatra radzi

Nasz roczny syn ma wysypkę alergiczną. Leczymy go za pomocą diety eliminacyjnej. Ciekawi mnie, czy są jakieś badania naukowe, które dowodzą, że jeśli wyeliminuje się alergen z diety dziecka, to przebieg alergii w późniejszym wieku będzie lżejszy? Czy uchroni to synka przed astmą, na którą ja sam cierpię? Zastanawiam się też, jakie produkty mogą zastąpić mleko krowie i czy jest ono rzeczywiście takie zdrowe, skoro tak często uczula?

Niedawne badania (niestety, nie zostały jeszcze ukończone) wykazały, że wczesne zastosowanie diety eliminacyjnej w przypadku alergicznego obciążenia w rodzinie nie tylko łagodzi czy usuwa objawy, ale również w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry i być może dychawicy oskrzelowej. Spokojnie więc mogę powiedzieć, że stosowanie od urodzenia diety eliminacyjnej lub intensywnego leczenia dietetycznego, może pozytywnie wpłynąć na dalszy przebieg alergii.

Rozważając problem mleka czysto filozoficznie, człowiek jest jedynym ssakiem, który po okresie niemowlęcym pije mleko, i to w dodatku obcogatunkowe. Niemniej mleko krowie jest najtańszym źródłem białka i wapnia dla człowieka i dla większości ludzi produktem bardzo wskazanym. Mleko krowie może być jednak z powodzeniem zastąpione innymi produktami bogatymi w białko: jajami, mięsem, roślinami strączkowymi, zaś brakujący wapń można podawać np. w tabletkach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.