Dlaczego się poci?

Moja siedmiomiesięczna córeczka bardzo się poci. Czasem skóra jej główki ma dziwny zapach, mimo że kąpię małą codziennie. Jaka może być tego przyczyna?

Mam zbyt mało danych, by móc wyciągać jakieś poważne wnioski. Obfite poty, nie mające znaczenia patologicznego, obserwuje się u dzieci ruchliwych, z dużym temperamentem i u niektórych zdrowych niemowląt. Patologiczne, nadmierne wydzielanie potu spotyka się w kwitnącej, czyli czynnej, pełnoobjawowej krzywicy (obecnie zjawisko bardzo rzadkie), chorobach przebiegających z gorączką, w zapaleniu mózgu, niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Niemiła lub dziwna woń potu może być spowodowana między innymi mukowiscydozą. Charakterystyczną cechą tej choroby jest w tym schorzeniu nadmierne wydzielanie chlorków w pocie, co jest podstawą diagnozy. By wyeliminować podejrzenie tej choroby, proponowałbym zbadać stężenie chlorków w pocie. To badanie być może coś wyjaśni. Przede wszystkim radziłbym jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zna małą

Jaś ma sześć miesięcy. Codziennie dostaje jedną kroplę witaminy D3 i wychodzi na spacer na dwie-trzy godziny. Karmię go wyłącznie piersią. W domu ubieram go w dwa cienkie kaftaniki i śpiochy. Od miesiąca w czasie karmienia - zwłaszcza wieczorem, po kąpieli - intensywnie pocą się mu główka i kark. W czasie wizyt kontrolnych lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Jaś rozwija się prawidłowo, potrafi przespać całą noc. Dlaczego tak się poci?

Myślę, że nie ma powodu do niepokoju, gdyż pocenie się, szczególnie przy ssaniu piersi, to zjawisko częste i z reguły przejściowe. Matki obawiają się nieraz, że może to być wczesny sygnał krzywicy, ale niepotrzebnie. Ssanie piersi to dla malucha spory wysiłek, a jego wewnętrzny termostat regulujący temperaturę ciała nie jest jeszcze w pełni sprawny. Jedyne, co można zrobić, to starać się nie przegrzewać dziecka (żeby sprawdzić, czy dziecku nie jest zbyt gorąco, najlepiej dotknąć ręką jego karku). Sześciomiesięczne niemowlę może być ubrane w tyle samo warstw ubrań co rodzice.

Więcej o:
Copyright © Agora SA