Przewlekły katar

Mój trzyipółletni synek ma skłonność do przewlekłych katarów. Lekarz mówi, żeby się tym nie przejmować. Boję się, że taki przewlekły katar może przejść w zapalenie zatok.

Proszę się tak nie martwić. Małe dziecko powinno chorować, bo w ten sposób ćwiczy swój układ odpornościowy. Dziecko, które chodzi do przedszkola, ma prawo mieć 6-8 infekcji kataralnych w ciągu roku. Dzieci zakażają się nawzajem. Taki katar ma charakterystyczny przebieg: najpierw wydzielina jest wodnista, potem staje się gęstsza, ale bezbarwna (lub nabiera koloru żółtego, jeśli dochodzi do zakażenia bakteryjnego), a następnie znowu wodnista i katar mija.

Inną przyczyną przewlekłych katarów może być alergia, najczęściej na roztocze kurzu, pierze, sierść, pyłki traw, drzew i krzewów. Czasem jest to objaw uczulenia pokarmowego.

Przyczyną ciągłych katarów może być również zapalenie zatok. U dzieci w wieku Pani synka najczęściej zajęte są zatoki szczękowe. Ropne zapalenie zatok charakteryzuje się gorączką, bólami głowy, obecnością ropnej wydzieliny. Zapalenie zatok powinno się leczyć antybiotykiem oraz przejściowo lekami obkurczającymi błonę śluzową.

Copyright © Agora SA