Szkarlatyna i ryzyko zakażenia młodszej siostry

Mój syn zachorował na szkarlatynę. Zanim została zdiagnozowana, bawił się z 8-miesięczną siostrą. Po ilu dniach u córki mogą wystąpić objawy szkarlatyny? Czy jest szansa, że się nie zarazi? Córka ma teraz zapalenie oskrzeli, brała antybiotyk (Sumamed), czy to może ją uchronić przed zachorowaniem? Wcześniej miała ospę i brała Augumentin. Za 2 tygodnie mamy jechać nad morze. Niepokoję się, że dzieci się nad morzem rozchorują, i nie wiem, czy wyjeżdżać. Syn ciągle coś przynosi z przedszkola i zaraża córkę. Może powinnam go zabrać na jakiś czas z przedszkola, żeby mała tak często nie chorowała?

Niemowlęta poza absolutnymi wyjątkami nie chorują na szkarlatynę. Okres wylęgania tej choroby jest krótki: 2-5 dni. Dziecko prawidłowo leczone na szkarlatynę (penicyliną) przestaje zakażać już po 24 godzinach. Sumamed podawany w okresie kontaktu z synem, w czasie gdy zakażał, może uchronić córkę przed zachorowaniem.

Co do zabierania starszego dziecka z przedszkola - jest to raczej kwestia filozofii życiowej, gdyż tak naprawdę przesunie Pani w czasie infekcje u młodszego dziecka. Oczywiście "lepiej chorują" starsze dzieci niż niemowlęta, ale różnice w konkretnym przypadku mogą być bardzo niewielkie. Co do wyjazdu: jak się ma dzieci, zwłaszcza małe, to zawsze jest ryzyko infekcji, także na wyjeździe - niektóre infekcje mają bardzo długi okres wylęgania lub można je złapać, nie chodząc do przedszkola w dniu wyjazdu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.