Infekcja! Co robić?

Gdy dziecko nagle atakuje choroba, nie warto tracić zimnej krwi. Oto zasady postępowania z malcem, który źle się czuje. Konsultacja: dr hab. Piotr Albrecht

Początek może wyglądać różnie. Niektóre infekcje zaczynają się gwałtownie, tak zwanym ścięciem z nóg (np. trzydniówka), lub powoli - objawy są niezbyt wyraźne i nasilają się stopniowo. Infekcja u dziecka może rozpocząć się gorączką, ale też np. samym katarem albo kaszlem, bólem gardła, bólem brzucha (który wcale nie musi zwiastować problemów z przewodem pokarmowym), wymiotami lub po prostu rozdrażnieniem. Czasem dziwimy się, dlaczego maluch marudzi, nie chce jeść i o wszystko się wścieka, a dopiero gdy wzrośnie mu temperatura lub pojawi się

katar, dochodzimy do wniosku, że to gorsze samopoczucie było właśnie pierwszym zwiastunem choroby.

Jeśli dziecko kaszle non stop

Gdy kaszel przypomina szczekanie psa i jest bardzo nasilony, dziecko ma trudności z oddychaniem i "pieje", wezwij pogotowie. Czekając na przyjazd karetki, owiń malca kocem i stań z nim przy otwartym oknie (jeśli na dworze jest zimno). Chłodne powietrze zmniejsza nieco obrzęk krtani, a to właśnie on jest przyczyną kaszlu i duszności. Inny sposób to zamknięcie się z dzieckiem w łazience i puszczenie z kranu lub prysznica gorącej wody, by natychmiast nawilżyć powietrze.

Jeśli dziecko jest ospałe i się pokłada

Dotknij czoła, zobacz, jak oddycha, obserwuj, jak przełyka ślinę, przypomnij sobie, czy miało wcześniej apetyt, czy chciało pić.

Gdy malec płacze i jest rozdrażniony, spróbuj go uspokoić. Przytul go, weź na kolana i zmierz temperaturę.

Obserwuj dziecko. Jest po prostu ospałe, czy nagle zasypia i leje się przez ręce? Jest tylko marudne czy zachowuje się wyraźnie dziwnie? Może zaczęło się gwałtownie ślinić? Ten ostatni objaw może świadczyć o tym, że dziecku utkwiło ciało obce (np. fragment zabawki) w przełyku - wówczas potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarza.

Jeśli ma katar

Oczyszczaj nosek dziecka aspiratorem wydzieliny (starsze może samo wydmuchiwać katar).

Nawilżaj śluzówkę roztworem wody morskiej lub solą fizjologiczną.

Włącz nawilżacz powietrza lub rozwieś mokre ręczniki w mieszkaniu.

Wietrz pomieszczenia, by powietrze było świeże i dość chłodne.

Jeśli pokasłuje

Spróbuj ocenić kaszel. Czy jest płytki, czy głęboki? Suchy czy mokry? Czy powoduje go spływająca wydzielina? To normalne przy wirusówce, warto poczekać.

Możesz podać syrop o działaniu łagodzącym, powlekający drogi oddechowe. Na własną rękę nie stosuj środków wykrztuśnych ani powstrzymujących odruch kaszlu. Podaj dziecku picie. Nawilżaj powietrze.

Jeśli ma gorączkę

Podaj paracetamol - to podstawowy środek przeciwgorączkowy dla niemowląt i dzieci.

Możesz podać go w czopku lub doustnie, w zawiesinie. Sprawdź, czy malec nie jest spocony i rozgrzany. Ubierz go lekko, pozwól odpocząć.

Po 30 minutach znów zmierz temperaturę. Jeżeli nadal jest wysoka, zrób dziecku kąpiel - ciepłą, ale nieco chłodniejszą niż jego ciało. Włóż malca do wanienki na krótko, obmyj kark, pachy, brzuch. Osusz ręcznikiem, ale nie spiesz się z ubieraniem. Teraz temperatura może spaść.

Po godzinie od podania leku sprawdź gorączkę. Powinna spaść choćby o parę kresek. Gdyby zamiast spadać wzrastała, skontaktuj się z lekarzem. Za jego zgodą możesz podać dziecku, które skończyło pół roku życia, ibuprofen (w czopku lub syropie).

Lek przeciwgorączkowy podawaj w równych odstępach czasu (w ulotce sprawdź, jakich).

Nie czekaj, aż gorączka znacznie wzrośnie.

Gdy boli brzuch

Połóż malca na łóżku, przyłóż ciepłą dłoń do brzucha, sprawdź, czy jest on miękki i czy przy lekkim ucisku dziecko nie reaguje gwałtownie jak na silny ból.

Przyłóż dziecku do brzuszka mały termofor. Zajmij czymś jego uwagę. Na wszelki wypadek przygotuj miskę, bo maluch może wymiotować.

Gdy pojawiają się wymioty

Przytrzymaj dziecko tak, żeby nie zakrztusiło się treścią pokarmową. Po torsjach połóż je na boku i pozwól odpocząć.

Podaj malcowi nieco niegazowanej wody do picia. Jeśli wymioty pojawiły się tylko raz i dziecko wyraźnie lepiej się poczuło, obserwuj je, mierz gorączkę, sprawdzaj, czy są inne objawy infekcji. Gdyby wymioty się ponawiały, często podawaj dziecku wodę i szybko skontaktuj się z lekarzem.

Potrzebne leczenie

Chore niemowlę, szczególnie małe, powinien obejrzeć lekarz. Jeśli jednak infekcja pojawi się u nieco starszego dziecka, warto poczekać i obserwować je. Przy zwykłej wirusówce nie trzeba od razu gnać do przychodni, bo kontakt z innymi zainfekowanymi dziećmi może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ale małego pacjenta trzeba zbadać i leczyć, jeśli:

- kaszel jest suchy i męczący;

- malec ma kłopot z oddychaniem;

- dziecko pociera ucho, ciągnie je lub nie daje się do niego dotknąć;

- maluch płacze przy przełykaniu, nie chce jeść, ma bardzo czerwone gardło;

- na ciele lub buzi pojawiła się wysypka;

- gorączka utrzymuje się drugi-trzeci dzień i nie wykazuje tendencji spadkowej;

- gorączka powróciła po okresie poprawy samopoczucia;

- dziecko ma biegunkę i/lub wymiotuje;

- malec dziwnie się zachowuje, jest ospały, nieswój;

- mimo spadku temperatury maluch się nie ożywia, nie staje się bardziej rześki.

Takie objawy mogą wskazywać na to, że mamy do czynienia z poważniejszą infekcją o podłożu bakteryjnym (lub do wirusówki dołączyło się zakażenie bakteryjne). Wtedy zwykle potrzebny jest antybiotyk. Nie wolno "dobierać" go na własną rękę, sięgając po resztki z domowej apteczki. Tylko lekarz będzie wiedział, jaki rodzaj antybiotyku podać przy konkretnym schorzeniu, i oceni, czy antybiotykoterapia rzeczywiście jest konieczna.

Przy wymiotach i biegunce zwykle podejrzewa się zakażenie wirusem rota. Nie stosuje się tu leczenia, tylko łagodzenie skutków choroby, ale konsultacja lekarza jest konieczna, bowiem u małych dzieci łatwo o bardzo groźne odwodnienie.

Więcej o: