Krztusiec (koklusz)

Choć szczepienia są powszechne, czasami się zdarza.

Co go wywołuje: bakteria Bordetella pertussis.

Kto choruje: aż połowa zachorowań dotyczy niemowląt w pierwszym roku życia.

Sposób zakażenia: drogą kropelkową, przez kontakt z chorym; choroba średnio zaraźliwa

Okres wylęgania: 5-20 dni (najczęściej 7-10).

Okres zarażania: głównie w pierwszej, "przeziębieniowej" fazie; jeśli podaje się antybiotyk, chory zaraża przez pięć dni od momentu jego podania.

Objawy: przez pierwsze 2 tygodnie jak przy przeziębieniu - dziecko ma zwykły, suchy kaszel, czasami także katar. Potem pojawiają się ataki napadowego kaszlu przypominającego pianie koguta. Atak przychodzi nagle, częściej w nocy, maluch nie może złapać tchu, na koniec odkrztusza gęsty, ciągnący się śluz i wymiotuje.

Powrót do zdrowia: choroba trwa około 6 tygodni, kaszel stopniowo się zmniejsza, ale może nawracać przez kolejne miesiące.

Leczenie: niemowlęta trzeba leczyć w szpitalu (zamiast typowego kaszlu mogą u nich wystąpić zagrażające życiu napady bezdechu). Choremu podaje się antybiotyki, środki uspokajające, robi inhalacje.

Uwaga! Jeśli nieszczepione dziecko miało kontakt z chorym na krztusiec, udaj się do lekarza - zapisze antybiotyk profilaktycznie.

Zapobieganie: obowiązkowe szczepienie di-te-per w 2., 3./4., 5. i 16./18. miesiącu życia. Warto zaszczepić malucha, bo najcięższy przebieg choroba ma u dzieci w ogóle nieszczepionych, znacznie łagodniejszy u tych, które były przynajmniej raz szczepione.

Odporność: trwa 10-20 lat po szczepieniu i najprawdopodobniej przez całe życie, jeżeli przebyliśmy tę chorobę.

Więcej o: