Borelioza (choroba z Lyme)

Choroba przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją bakterie, którymi kleszcz był zakażony (najczęściej wczesną wiosną i jesienią).

W miejscu ukąszenia (najczęściej na rękach lub nogach) po kilku dniach lub tygodniach pojawia się niebolesny, ciepły rumień w kształcie pierścienia. Jego średnica stopniowo się powiększa. Towarzyszy mu gorączka, osłabienie. Po trzech, czterech tygodniach rumień znika i choroba przechodzi w drugą fazę. Nieleczona borelioza może po wielu miesiącach rozszerzyć się na układ nerwowy, stawy lub oczy. Dlatego z dzieckiem, które ma rumień, trzeba pójść do lekarza, gdyż podanie antybiotyku zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Chociaż nie wszystkie ukąszenia kończą się chorobą, najlepiej im zapobiegać:

przed planowaną wycieczką do lasu wkładać dziecku koszulkę z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty;

unikać wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy;

stosować środki odstraszające kleszcze (zgodnie z instrukcją).

Po powrocie z lasu powinniśmy zawsze obejrzeć skórę malca i, jeśli znajdziemy kleszcza, od razu usunąć go pęsetą lub - tak jak drzazgę - grubą igłą. (Zakażenie boreliozą następuje dopiero po 24 godzinach od ukąszenia). Kleszcza trzeba schwycić tuż przy skórze i pociągnąć w górę, a miejsce po ukąszeniu dokładnie przemyć spirytusem. Jeżeli tkwi głęboko, lepiej od razu iść do lekarza. Nie wolno kleszczem kręcić, wyciskać go, smarować benzyną ani tłuszczem, bo możemy w czasie tych zabiegów rozprzestrzenić bakterie.

Na szczęście na tysiąc pokąsanych maluchów na boreliozę zachoruje zaledwie kilku. Trwają badania nad szczepionką przeciwko boreliozie.

Więcej o: