Heterochromia - czy różnobarwność tęczówki jest poważną wadą? [przyczyny i leczenie]

Heterochromia oznacza różnobarwność tęczówki. To pewnego rodzaju zaburzenie występujące zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Nie można uznać jej za chorobę, ponieważ w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu. Jakie są przyczyny występowania heterochromii?

Różnica w kolorze tęczówek może budzić nasze zdziwienie. Na szczęście takie zmiany nie są dla nas groźne, chyba że towarzyszą innym dolegliwościom - to jednak nie zdarza się zbyt często. Jaka jest przyczyna powstawania heterochromii?

Co to jest heterochromia? Jakie są jej rodzaje?

Heterochromia tak naprawdę to nic innego, jak rodzaj dość rzadkiej wady wrodzonej, która występuje mniej więcej u sześciu na tysiąc osób. Najczęściej stanowi ona defekt samodzielny, choć bywa, że pojawia się na skutek zespołów wad genetycznych, na przykład zespołu Waardenburga czy razem z neurofibromatozą.

Można mieć do czynienia z heterochronią sektorową lub obuoczną. W pierwszym przypadku dwa różne kolory występują w obrębie jednej tęczówki (na przykład w środku tęczówka jest brązowa, a na brzegach zielona). Drugi przypadek to tęczówki, które różnią się między sobą barwą (na przykład jedna jest brązowa, a druga niebieska). Heterochromia nie jest dziedziczona i pojawia się raczej sporadycznie. Zazwyczaj dostrzega się ją już u małego dziecka i w każdym przypadku należy ją odpowiednio zdiagnozować, by mieć pewność, że nie kryje się za nią coś więcej.

Heterochromia - jak rozpoznać zaburzenie?

Jak rozpoznać heterochromię? Jeśli jedno z oczu ma inny kolor niż drugie, bądź w obrębie jednej tęczówki występują dwie barwy, oznacza to, że mamy właśnie do czynienia z tym zjawiskiem. Jeśli heterochromię dostrzeże się u dziecka, to powinno się ją skonsultować z lekarzem. Wówczas specjalista zdiagnozuje przypadłość i będzie wiadomo czy to niegroźna wada wrodzona, czy jednak jeden z objawów poważniejszego schorzenia.

Co istotne, heterochronię rzadko da się zauważyć u noworodka, ponieważ mają one zwykle ciemnoniebieskie oczy. Dopiero z upływem pierwszych miesięcy tęczówki wysycają się właściwą barwą.

Niepokój powinna wzbudzić heterochromia występująca nagle u dorosłej osoby, który zawsze miała jednolity kolor oczu. Wtedy należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Heterochromia - przyczyny i leczenie

Heterochromia może mieć różne przyczyny. Za kolorem ludzkich tęczówek stoi melanina, czyli barwnik odpowiadający także za barwę skóry i włosów. W przypadku, gdy człowiek ma jedno oko jasne, a drugie ciemne, oznacza to, że w pierwszej z tęczówek jest mniej melaniny niż w drugiej.

W większości przypadków przyczyną wystąpienia heterochronii jest wada wrodzona. Rodzic mający heterochromię może, choć nie musi, przekazać swojemu dziecku gen odpowiadający za to zaburzenie. Właśnie dlatego u potomstwa osób z heterochromią prawdopodobieństwo wystąpienia tej wady jest znacznie większe.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że heterochromia może towarzyszyć chorobom genetycznym, takim jak:

  • zespół Waardenburga,
  • zespół Struge-Webera,
  • bielactwo,
  • stwardnienie guzowate,
  • choroba Hirschprunga,
  • zespół Parry’ego-Romberga.

Przy wadach takich jak heterochromia, leczenie zazwyczaj nie jest potrzebne. Jeśli ktoś z tego powodu traci pewność siebie, może nosić specjalne soczewki, które będą wyrównywać kolor oczu. Trzeba zauważyć, że osoby z wrodzoną heterochromią nie widzą gorzej od tych, u których wada nie występuje.

Zobacz wideo O czym mogą świadczyć mroczki przed oczami? [NaZdrowie]

Heterochromia nabyta - sygnał poważnych chorób

Przyczyną heterochromii nabytej, czyli pojawiającej się po jakimś czasie (np. w dorosłym życiu), może być poważny uraz gałki ocznej. Czasem zdarza się, że kolor oczu różnicuje się na skutek przyjmowanych leków (bardzo często są to środki w postaci kropli do oczu stosowane przy leczeniu jaskry). Zdarza się, że heterochromię w późniejszym wieku powoduje stan zapalny tęczówki. Jeszcze poważniejszą dolegliwością, będącą powodem pojawienia się zmian w kolorze oczu, jest nowotwór. Chodzi tutaj o czerniaka złośliwego występującego w obrębie tęczówki. Między innymi z tego powodu należałoby natychmiast po stwierdzeniu nagłej zmiany w barwie tęczówki udać się do gabinetu okulistycznego. Wówczas lekarz może przeprowadzić pełne badanie stwierdzające przyczynę nieprawidłowości.

Więcej o: