Reakcja na szczepienie

Odpowiedź organizmu dziecka na podaną szczepionkę. Zawarte w szczepionce bakterie lub wirusy są zabite albo osłabione i nie mogą wywołać choroby.

Dziecko czasem jednak reaguje na szczepionkę osłabieniem, gorączką (nie wyższą niż 38,5°C), bólami mięśni, spadkiem apetytu. Stan taki trwa 2-3 dni, po czym dziecko powraca do pełnego zdrowia. Niekiedy w tydzień lub dwa po szczepieniu przeciw odrze lub różyczce pojawia się na ciele malca bladoróżowa wysypka albo powiększają się węzły chłonne. Sporadycznie, trzy tygodnie po szczepieniu przeciw śwince, może nastąpić obrzmienie ślinianek przyusznych. Objawy te znikają same po kilku dniach.

Miejscową reakcją na szczepienie jest tzw. odczyn poszczepienny, który powstaje w miejscu wkłucia igły. Dziecko może się skarżyć na ból ręki (szczególnie po szczepionce Di-Te-Per), wokół wkłucia pojawia się czerwona opuchlizna.

Żeby temu zapobiec, najlepiej od razu po szczepieniu owinąć ramię malucha watą albo gazą zanurzoną w roztworze sody oczyszczonej (łyżeczka sody na pół szklanki letniej wody) lub Altacecie (tabletki do rozpuszczania w wodzie, dostępne bez recepty). Trzeba okład zabandażować i co pół godziny nasączać. Po kilku godzinach można go zdjąć.

Natomiast jeżeli bolesny rumień wystąpi, zanim zdążyłaś zrobić okład - okłady jedynie zmniejszą obrzęk, a na ustąpienie bolesnego zaczerwienienia trzeba będzie poczekać 2-3 dni.

O każdej nietypowej reakcji dziecka na szczepienie należy poinformować lekarza. W wyjątkowych przypadkach można odstąpić od szczepienia. Na szczęście, szczepionki są coraz lepsze i powikłania po nich coraz rzadsze.

Więcej o: