Przepuklina

Przemieszczenie się jelit, kiedy w wewnętrznych powłokach brzucha powstaje luka.

Niedokładne zarośnięcie powłok to błąd natury, który albo naprawi się sam, albo wymaga zszycia chirurgicznego.

Przepuklinę widać, gdy dziecko kaszle, robi kupkę czy krzyczy. Rośnie wtedy ciśnienie w brzuchu, jelita przyparte są do powłok brzucha i jeśli jest w nich otwór, uwypuklają się przez niego. Powinny dać się z powrotem wprowadzić do środka. Jeśli nie da się tego zrobić, to znak, że doszło do uwięźnięcia. Konieczna jest szybka konsultacja chirurgiczna i ewentualnie operacja.

Przepuklina pachwinowa

powstaje, gdy nie zarasta kanał, przez który jądra zstępowały z brzucha do moszny. Kanał ten jest też obecny u dziewczynek, ale u nich w tym miejscu rzadko dochodzi do przepuklin.

Najczęściej przepuklina pojawia się po stronie prawej lub równocześnie po obu stronach. Początkowo widać uwypuklenie w okolicy pachwiny, które stopniowo powiększa się i schodzi w okolice moszny. Delikatny ucisk, np. palcem, umożliwia wprowadzenie uwypuklenia do środka; cofa się też ono, gdy dziecko śpi, jest spokojne.

Przepuklina pachwinowa nie ustąpi sama ani pod wpływem plastrów. Konieczna jest operacja. Nie należy z nią zwlekać, gdyż lepiej operować, zanim dojdzie do uwięźnięcia przepukliny. Zabieg jest krótki, bezpieczny, a pobyt w szpitalu nie dłuższy niż 3 dni. Wykonuje się go zwykle, zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia.

Przepuklina pępkowa

powstaje, gdy po odpadnięciu pępowiny nie dochodzi do zarośnięcia otworu leżącego u podstawy pępka. Przepuklinę pępkową widać jako wypukły guz. Nie jest on bolesny. Tego typu przepuklina nie więźnie, najczęściej otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia.

Żeby przyspieszyć ten proces, należy kłaść dziecko jak najczęściej na brzuchu, starać się, by jak najmniej płakało i zalepiać przepuklinę specjalnym plastrem.

Niestety, nie zawsze przynosi to efekty (skuteczniejsze jest u chłopców), często też dochodzi do uczulenia na plaster. Dziecko, które skończyło 4 lata i nadal ma przepuklinę, powinno zostać zoperowane. Zabieg nie jest skomplikowany, wymaga najwyżej trzydniowego pobytu w szpitalu.

Więcej o: