Płonica (szkarlatyna)

Ostra choroba zakaźna wywołana przez bakterie zwane paciorkowcami.

Dziecko zaraża się przez kontakt z chorym lub nosicielem zarazków i z przedmiotami, których on używa. Zwykle chorują dzieci między 3. a 10. rokiem życia. W kilka dni po zetknięciu się z bakterią dziecko ma gorączkę, źle się czuje, wymiotuje.

Do tych objawów dołącza się:

silny ból gardła; gardło jest bardzo czerwone - szkarłatne;

drobna wysypka na całym ciele z wyjątkiem okolicy ust. Wysypka przypomina z wyglądu i w dotyku papier ścierny, jest najintensywniejsza w zgięciach łokciowych i kolanowych, dziecko wygląda jak pokłute ryżową szczotką;

zmiany na języku: pokrywa go biały nalot, który po pewnym czasie zaczyna się złuszczać i język robi się bardzo czerwony, malinowy.

Wysypka znika w ciągu 7 dni, ale po jej ustąpieniu skóra złuszcza się płatami, najbardziej na dłoniach i stopach. Konieczne jest leczenie antybiotykiem przez 10 dni; gdy dziecko ma gorączkę, powinno leżeć w łóżku.

Przy prawidłowym leczeniu rzadko obecnie dochodzi do powikłań (zapalenia nerek, stawów). Dziecko przestaje zarażać innych po dwóch dniach leczenia antybiotykiem. Niestety, na płonicę można zachorować nawet trzykrotnie, ale zdarza się to sporadycznie.

Więcej o: