Niedrożność jelit

Stan, w którym gazy jelitowe, treść pokarmowa lub kał nie mogą przesuwać się w kierunku odbytu z powodu albo zatkania światła jelita - o takiej niedrożności mówi się mechaniczna - albo zahamowania jego fizjologicznych ruchów, czyli niedrożności porażennej.

W pierwszym przypadku przyczyny to: wrodzone zarośnięcie światła jelita, uwięźnięta przepuklina pachwinowa, skręcenie się jelita lub takie jego zaplątanie, że górna część jelita zatyka dolną (wgłobienie). Niedrożność mechaniczna zwykle pojawia się nagle u dziecka w pełni zdrowego.

Do niedrożności porażennej dochodzi natomiast podczas ogólnej, ciężkiej infekcji bakteryjnej, kiedy toksyny bakterii "paraliżują" jelita. Często niedrożność ta jest skutkiem pęknięcia wyrostka robaczkowego w stanie zapalnym. Może też być następstwem zaburzeń jonowych (np. zbyt niski poziom potasu po wymiotach).

Objawy niedrożności:

- ból brzucha tak silny, że malec nie da się dotknąć;

- zatrzymanie gazów i stolca;

- gwałtowne wymioty;

- pogarszający się stan ogólny - dziecko poci się, jest blade, ma zimną skórę.

Przy każdym podejrzeniu niedrożności konieczne jest jak najszybsze udanie się do szpitala, gdyż w krótkim czasie może dojść do obumarcia jelita. Jeżeli okaże się, że przyczyną jest przeszkoda w jelitach, trzeba ją będzie natychmiast usunąć operacyjnie; jeśli niedrożność jest porażenna, konieczna będzie głodówka, żywienie i nawadnianie dożylne oraz odpowiednie leczenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.