Kleszczowe zapalenie opon mózgowych

Choroba wirusowa przenoszona przez zarażone kleszcze. Po tygodniu, dwóch od ukąszenia dziecko ma objawy podobne do grypy: gorączkę, bóle głowy, mięśni. Po kilku dniach wszystko mija i na tym choroba może się zakończyć.

Zdarza się jednak, że po kilkudniowym okresie zdrowia pojawiają się objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: wymioty, nudności, niemożność przygięcia brody do klatki piersiowej (sztywność karku).

Warto zaszczepić malucha, jeśli mieszka się na terenach zalesionych lub planuje się wyjazd tam, gdzie kleszczy jest najwięcej (Białostockie, Mazury).

Pierwszą dawkę szczepienia najlepiej podać dziecku wiosną, drugą po dwóch miesiącach, trzecią zaś po 10 miesiącach od pierwszej. Po dwóch dawkach dziecko jest uodpornione na rok i spokojnie możemy z nim chodzić po lesie. .

Co roku w Polsce na odkleszczowe zapalenie mózgu choruje od kilkudziesięciu do kilkuset osób, nie jest to więc choroba bardzo powszechna, ale jej przebieg jest na tyle ciężki, że osobom narażonym na ukąszenie kleszcza raczej zaleca się szczepienie.

Jak chronić się przed kleszczem:

przed wyprawą do lasu ubierz dziecko w koszulkę z długimi rękawem, długie spodnie i kalosze, a na głowę włóż czapkę albo chusteczkę;

unikaj przedzierania się przez chaszcze, gęste zarośla - tam gdzie ciemno i wilgotno, kleszczy jest najwięcej;

używaj kremu lub aerozolu odstraszającego kleszcze, choć nie daje to stuprocentowej ochrony;

zawsze po powrocie z lasu oglądaj skórę malca, zwłaszcza na głowie, pod pachami i w pachwinach.

Jeżeli znajdziesz w skórze kleszcza:

1. pęsetą chwyć kleszcza tuż przy skórze;

2. pociągnij go jednym ruchem ku górze (bez kręcenia);

3. sprawdź, czy kleszcz wyszedł cały;

4. przemyj miejsce po kleszczu wodą i zdezynfekuj spirytusem.

Nigdy nie smaruj kleszcza masłem, olejem ani kremem. To nic nie pomoże, a kleszcza jeszcze trudniej będzie usunąć. Wokół miejsca po ukąszeniu może utrzymywać się przez kilka dni zaczerwienienie i niewielki obrzęk.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.