Drgawki

Nagłe drganie całego ciała, któremu towarzyszy krótkotrwała utrata przytomności.

Co robić?

zachowaj spokój;

usuń z otoczenia wszystkie przedmioty, o które maluch mógłby się uderzyć;

połóż go na boku, rozluźnij mu ubranie;

jeśli masz w apteczce luminal w czopku lub diazepam we wlewce, podaj go malcowi (nie dawaj mu nic do buzi!);

jeżeli ktoś jeszcze jest w domu, niech zadzwoni po pogotowie. Jeśli jesteś z dzieckiem sama, poczekaj z tym do czasu ustąpienia napadu. Nie wolno odchodzić od malca, który ma atak drgawek!

Choć obserwacja napadu drgawkowego u dziecka jest koszmarnym przeżyciem, trzeba się pogodzić z tym, że wiele nie możemy zrobić. Ponad 90 procent przypadków drgawek u dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia jest spowodowana szybko narastającą gorączką - to tzw. drgawki gorączkowe. Dochodzi do nich u niektórych dzieci (potwierdzono tu skłonności rodzinne), gdy temperatura wzrasta powyżej 39°C. Trwają one do kilku minut i świadczą o tym, że mózg nie może sobie poradzić z tak wysoką temperaturą. U większości dzieci krótkotrwały napad drgawek gorączkowych nie pozostawia żadnych następstw.

Po takim napadzie dziecko musi zbadać lekarz. Zadecyduje on, czy pozostawić malca na obserwacji i badaniach w szpitalu. Badanie mózgu (EEG) pozwoli wykluczyć jako przyczynę drgawek padaczkę lub inne zmiany w tkance mózgowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA