Di-te-per

Szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, podawana podskórnie. Skrót pochodzi od pierwszych liter łacińskich nazw chorób, którym szczepionka zapobiega.

Kalendarz szczepień Di-Te-Per:

I dawka w drugim miesiącu życia;

II dawka po sześciu tygodniach od pierwszej;

III dawka po kolejnych sześciu tygodniach;

IV dawka w drugim roku życia;

tzw. dawki przypominające szczepienia - tylko przeciw błonicy i tężcowi (Di-Te) w szóstym, czternastym i dziewiętnastym roku życia.

W dniu szczepienia dziecko musi być zupełnie zdrowe. W miejscu wstrzyknięcia może pojawić się zaczerwienienie, a nawet żywoczerwony obrzęk, powiększający się w ciągu kilkunastu godzin. Bezpośrednio po szczepieniu na miejsce wkłucia można nałożyć na kilka godzin okład z waty nasączonej roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka sody na pół szklanki letniej przegotowanej wody) i zabandażować. Wata powinna być stale wilgotna.

W kilka godzin po szczepieniu może pojawić się również gorączka, brak apetytu, wymioty. Jeżeli temperatura przekracza 39°C, maluch jest senny, zachowuje się dziwnie - nie zwlekaj z udaniem się do szpitala. To bardzo rzadka reakcja na szczepionkę przeciw krztuścowi. Jeśli twoje dziecko źle zniosło pierwszą dawkę szczepienia, porozmawiaj na ten temat z lekarzem przed podaniem kolejnej dawki.

Więcej o: