Czerwonka bakteryjna

Zakaźna biegunka, wywołana przez pałeczki Shigella. Czerwonka jest chorobą brudnych rąk. Zarażają się najczęściej dzieci między 1. a 4. rokiem życia, choć zdarzyć się może w każdym wieku.

Po 2-5 dniach od kontaktu z bakterią dziecko zaczyna gorączkować - ma ściskające, kolkowe bóle brzucha. Przed oddaniem stolca krzyczy z bólu. Początkowo papkowate stolce stają się coraz bardziej skąpe, śluzowe. Zawierają domieszkę krwi, ropy. Dziecko oddaje ich tak dużo (nawet do 30 na dobę), że jeśli nie zgłosimy się szybko do lekarza, dojdzie do odwodnienia.

Jeśli maluch stracił w czasie biegunki dużo wody i cennych elektrolitów, będzie musiał pozostać w szpitalu, gdzie zostanie nawodniony. Natomiast jeżeli stan dziecka jest zadowalający, lekarz po pobraniu próbki kału na posiew zaleci antybiotyk, częste pojenie malca i ścisłą dietę (herbatka, kleiki, suchary, marchwianka).

Zwykle po 3-4 dniach dziecko czuje się lepiej. Do czasu pojawienia się prawidłowych stolców wyklucza się z diety działające przeczyszczająco jarzyny, owoce, ciemne pieczywo.

O wyleczeniu mówi się, gdy trzykrotne posiewy kału pobrane po zakończeniu leczenia nie wykazują obecności bakterii. Lekarz, który leczy malca, ma obowiązek zawiadomić Sanepid, a jego pracownicy przyjdą do domu, żeby zdezynfekować mieszkanie, a w szczególności toaletę.

Niestety, przebycie tej choroby nie daje odporności, więc tylko częste mycie rąk i spożywanych owoców i warzyw uchroni nas przed ponownym zachorowaniem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.