• Link został skopiowany

Jak dbać o wzrok

Poznaj proste techniki dbania o wzrok dziecka

Kąpiel w świetle słonecznym

Naturalne światło słońca rozgrzewa oczy, ożywia i odpręża wszystkie tkanki, działa leczniczo przy zapaleniu spojówek (ma właściwości bakteriobójcze). Przyspiesza też metabolizm glukozy w siatkówce i uwalnia energię potrzebną do odtwarzania rodopsyny. Podczas kąpieli słonecznej oczy muszą być zamknięte, bo choć rogówka filtruje promienie ultrafioletowe, nie stanowi zapory dla podczerwieni. Kiedy wychodzicie na dwór, zamiast mrużyć oczy, zamknijcie je i na parę minut skierujcie twarz ku słońcu. Dziecko może stać, siedzieć albo leżeć. Kark, szyja, barki powinny być rozluźnione. Oddychajcie razem, licząc wdechy i wydechy.

Wodzenie oczami za przedmiotem

Ta zabawa wzmacnia i uelastycznia mięśnie, które sterują gałkami ocznymi i utrwala również widzenie obuoczne. Na podłodze połóż gruby pled, na nim płaską poduszeczkę. Poproś, żeby dziecko położyło się na wznak. Na drugim sznurku zawieś kolorową zabawkę. Powoli poruszaj nią przed oczami dziecka. Wykonuj ruchy w lewo, w prawo, w górę, w dół, na skos. Zabawka powinna zwisać w odległości 30-40 cm od twarzy malucha. Żeby nie było mu nudno, możesz wymieniać zabawki - misia na krasnoludka, a potem na ciężarówkę czy kolorową piłeczkę. Dziecko wodzi oczami za przedmiotem, ale głowa p pozostać nieruchoma. Nie jest to wcale łatwe i na początku głowa "sama się kręci". Podpowiedz maluchowi, żeby sobie wyobraził, że oczy przykleiły mu się do zabawki. Wystarczy seria czterech, pięciu ruchów. Warto wykonywać to ćwiczenie raz, dwa razy dziennie.

Utkwij wzrok

Ćwiczenie poprawia współpracę obojga oczu, akomodację, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację w przestrzeni. Zwiększa ruchliwość mięśni oczu i ostrość widzenia. Odpręża oczy i całe ciało. Dziecko stoi. Wokół musi mieć dość miejsca, by mogło się swobodnie ruszać. Umówcie się, na co będzie patrzeć. W ćwiczeniu chodzi o to, by ciało się poruszało, a wzrok był utkwiony w jednym miejscu. Zróbcie najpierw kilka spokojnych wdechów i wydechów. Dziecko zatrzymuje wzrok na wybranym przedmiocie. Zaczyna delikatnie poruszać głową - na boki, w górę i w dół. Ramionami kreśli koła, kręci głową, opuszcza ją i podnosi. Po chwili wyciąga ciało w górę, kuca. Spróbujcie wejść w rytm: wdech - wyciągnięcie się w górę, napięcie mięśni; wydech - rozluźnienie mięśni, ciało opada. Wzrok cały czas utkwiony jest w wybranym punkcie. Dziecko swobodnie oddycha i mruga. Ćwiczenie zajmuje 5-10 minut. Możecie je wykonywać raz, dwa razy dziennie. Warto ćwiczyć na spacerze - utkwić wzrok np. w sęku na drzewie.

Kilka razy dziennie powinniśmy pozwolić oczom odpocząć w ciemności - wystarczą dwie minuty

Odprężający masaż oczu

Masaż okolicy oczu rozluźnia mięśnie twarzy i mięśnie oka. Rozszerzają się naczynia krwionośne, poprawia się ukrwienie gałek ocznych. Masaż przeciwdziała nawykowym napięciom mięśni i związanym z nimi bólom głowy i oczu. Dziecko leży na podłodze na grubym kocu z głową na małej twardej poduszeczce (albo na twoich kolanach), oczy ma zamknięte. Jest odprężone, spokojnie oddycha. Delikatnymi ruchami zacznij masować mu twarz - palcami wskazującymi masuj nasadę nosa - ruchem ku górze. Doszedłszy do czoła, przesuwaj palce ku skroniom. Po chwili przejdź do oczu - masuj je okrężnymi ruchami, na granicy oczodołu, od zewnętrznych kącików ku wewnętrznym. Najpierw posuwistym ruchem, potem - delikatnie oklepując tę okolicę opuszkami palców. Możesz też leciutko oklepać powieki. Małymi kolistymi ruchami pomasuj skronie. Zakończ masaż lekkim ich uciśnięciem. I jak najczęściej całuj dziecko w oczy. To też pomaga im się odprężyć.

Konsultacja: dr Ewa Oleszczyńska-Prost, okulista dziecięcy Ćwiczenia prowadził Mikołaj Markiewicz, psycholog, zajmujący się treningiem wzroku.