Leki, które warto mieć pod ręką

Apteczka, jak sama nazwa wskazuje, to nie apteka. Nie trzeba w niej gromadzić całego arsenału leków na wszelki wypadek. Sprawdźcie, co zawsze powinno być w niej pod ręką.

Kompletując zawartość apteczki, trzeba zabawić się trochę w detektywa, a trochę we wróżkę.

I to raczej w złą wróżkę malkontentkę, która przewidzi wszystkie choroby i wypadki mogące przydarzyć się dzieciom w domu. A więc pomyślcie, co może się przydać w razie nagłej choroby malucha. A potem zgromadźcie niezbędne leki, parafarmaceutyki i produkty w zamykanym pojemniku. Najlepiej leki dla dzieci trzymać oddzielnie, aby w zdenerwowaniu, gdy maluch zachoruje, nie podać mu nieodpowiedniego środka ani niewłaściwej dawki.

NA GORĄCZKĘ

Pierwszym objawem infekcji u małych dzieci jest często wysoka gorączka. Gdy przekracza 38 stopni, trzeba ją obniżyć, jeszcze zanim traficie do lekarza. Leków na obniżenie temperatury jest sporo. Warto je mieć zarówno w czopkach, jak i w syropie. Najlepiej z dwóch różnych grup: z paracetamolem i z ibuprofenem (w razie trudnej do zbicia gorączki można je stosować naprzemiennie, z zachowaniem odstępów określonych przez lekarza).

Koniecznie trzeba mieć w domu dobry termometr. Już nie rtęciowy, a jeśli szklany, to ze wskaźnikiem w postaci słupka alkoholu. Najlepiej mieć także termometr elektroniczny (najprostsze modele kosztują kilkanaście złotych), a jeśli dziecko często choruje lub z jakiegoś powodu musimy często kontrolować temperaturę jego ciała (także, gdy śpi), przyda się termometr douszny. W domu powinny być przynajmniej dwa termometry, by - w razie dziwnego odczytu - można było skontrolować temperaturę.

Zobacz wideo

Przykłady leków przeciwgorączkowych:

(Panadol, Paracetamol, Efferalgan (z paracetamolem);

Nurofen, Ibum (z ibuprofenem).

NA KATAR

Najczęstszym objawem przeziębienia jest uciążliwy (zwłaszcza dla małego dziecka) katar. W apteczce powinna się znaleźć sól fizjologiczna lub sól morska w sprayu dla dzieci i niemowląt, które przyniosą ulgę zatkanemu noskowi. Niezbędny jest aspirator do usuwania zalegającej w nosie wydzieliny (oczyszcza nos dokładniej i bezpieczniej niż używana ongiś gruszka). Warto mieć również łagodnie działające krople do nosa (tych obkurczających śluzówkę nie wolno używać dłużej niż 3 dni). Skórę pod nosem można smarować maścią majerankową - chroni przed podrażnieniem, a przy okazji lekko inhaluje. Przy przeziębieniu pomocniczo stosuje się także witaminę C lub preparaty z witaminą C i rutyną (dla maluchów - w postaci kropli i syropu).

Dzieci powyżej 3 lat (jeśli nie mają alergii wziewnej) mogą korzystać z działania olejków eterycznych (eukaliptusowego, sosnowego).

Przykłady preparatów na katar:

sól fizjologiczna w ampułkach;

woda morska w sprayu: Marimer, Sterimar, Tonimer, Disnemar;

maść majerankowa;

krople do nosa: Euphorbium, Nasivin, Otrivin;

Lipomal, Cebion, Olbas Oil, Mentoklar, Inhalol.

NA KASZEL

Jednym z objawów infekcji dróg oddechowych jest kaszel. Może być suchy lub mokry. W apteczce warto mieć syrop łagodzący kaszel i preparat wykrztuśny rozrzedzający wydzielinę.

Przykłady preparatów:

syropy łagodzące: Drosetux, Herbapect, Syrop prawoślazowy

syropy wykrztuśne: Flegamina, Mucosolvan, Flavamed.

NA GARDŁO

Na drapiące, piekące, kłujące (każde dziecko ma swój sposób na określenie tej dolegliwości) gardło przydadzą się preparaty w sprayu. Starszym dzieciom ulgę w bólu gardła może przynieść ssanie leku w pastylkach.

Przykłady preparatów:

w sprayu: Tantum Verde;

do ssania: Cholinex, Septolete, Chlorchinaldin, Tymianek z Podbiałem i wyciągiem z 20 ziół;

maści rozgrzewające: Pulmex Baby, Pulmonil.

DO PRZEMYWANIA OCZU

Zawsze może się zdarzyć, że malcowi coś wpadnie do oka lub spojówki ulegną podrażnieniu. Wtedy niezbędna jest sól fizjologiczna i jałowe gaziki.

NA SKALECZENIA, STŁUCZENIA, ZWICHNIĘCIA

W apteczce musi być zawsze zapas środków odkażających i opatrunkowych.

Przykłady preparatów:

woda utleniona (np. w żelu), gaziki Leko;

żel na stłuczenia np. Altacet;

plastry, bandaż elastyczny, okład HOT/COLD, jałowe gaziki.

NA ODPARZENIA I OPARZENIA

Wrażliwa skóra małych dzieci, zwłaszcza tych noszących jeszcze pieluszki, jest narażona na odparzenia. W razie podrażnienia warto mieć pod ręką łagodzący krem lub maść. Starsze dziecko, które zagląda wszędzie, a nie zawsze tam, gdzie trzeba, może się oparzyć. Na to również musimy być przygotowani.

Przykłady preparatów:

kremy i maści na odparzenia: Sudocreme, Alantan Plus krem, Bepanthen Plus;

na oparzenia: Panthenol, Apipanten, żel na oparzenia termiczne Termcool.

NA UKĄSZENIA

Wiosną i latem w apteczce muszą się znaleźć repelenty, środki łagodzące skutki ukąszeń i pęseta do usuwania kleszczy. Warto mieć też wapno (w syropie lub w tabletkach do rozpuszczania), które złagodzi reakcje alergiczne, lub preparat antyhistaminowy w kroplach.

Przykłady preparatów:

odstraszające owady: Chicco Zanza no, Mustidose, Anty Bzzz, Off Family, Autan;

łagodzące skutki ukąszeń: Fenistil, Chicco Zanza no, Dapis żel, Autan.

NA BRZUCH

Bóle brzucha, biegunka, wymioty to częsta przypadłość dzieci, których przewód pokarmowy jest mało odporny na infekcje. Warto więc mieć odpowiednie leki.

Przykłady preparatów na kłopoty trawienne:

herbatki ziołowe: rumianek, koper włoski;

probiotyki: Dicoflor, Lacidofil, Trilac, Acidolac, Lakcid;

przeciwbiegunkowe, osłonowe na jelita: Smecta w saszetkach;

na kolki i wzdęcia: Infacol, Esputicon, Gripe Water;

uzupełniajęce elektrolity: Orsalit, ORS 2000 HiPP, Humana Elektrolit.

OSTROŻNIE Z LEKAMI!

Polacy należą do narodów, które wyjątkowo chętnie leczą się na własną rękę, nawet wtedy, gdy potrzebna jest konsultacja lekarza.

Jeśli chorują dzieci, bądźmy w tej kwestii ostrożni, szczególnie gdy chodzi o niemowlę lub malucha. Bez medycznego wykształcenia i praktyki nie jesteśmy w stanie ocenić interakcji różnych leków, nawet tych sprzedawanych bez recepty. Z chorym dzieckiem najlepiej iść do pediatry, a po preparaty z domowej apteczki sięgać tylko wtedy, gdy mamy pewność, że to konieczne i bezpieczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA