Sposoby na komary

Co zrobić, aby krwiopijcy nie zepsuli nam wakacji? Są na to skuteczne sposoby.

Ukąszenia komarów i meszek na ogół nie są groźne, za to bardzo nieprzyjemne. Możemy chronić się przed nimi na wiele sposobów. Sprawdźcie, czym odstraszyć natrętnego komara i uciążliwą meszkę.

Zapach

Komary są czułe na zapachy. Wabi je woń ludzkiego potu. Aby uchronić się przed ukąszeniami, trzeba skutecznie osłabić węch przeciwnika. Służą do tego repelenty - substancje syntetyczne blokujące receptory węchu komara. Preparatem w sprayu lub w kremie smarujemy nie tylko ręce i nogi, ale także twarz dziecka (uwaga, większość repelentów nadaje się tylko dla starszych dzieci!). Większość działa kilka godzin, zniechęcając nie tylko komary, ale także kleszcze. W domu i w ogrodzie przydają się świece i pochodnie nasączone repelentem. Dla ludzi ich zapach na szczęście nie jest tak wstrętny jak dla komarów. Oczywiście świece trzeba ustawić poza zasięgiem malucha. Nie powinny stać w dziecięcym pokoju. W arsenale środków na komary warto również mieć zioła i przyprawy. Zapach niektórych z nich sprawia, że trzymają się z daleka. Bzyczący krwiopijcy nie lubią aromatu mięty, wanilii, liści laurowych, goździków ani pietruszki. Można więc na przykład skropić ubranko dziecka, kocyk lub wózek esencją waniliową do ciasta. Przed sezonem komarowym dorośli i starsze dzieci mogą łykać profilaktycznie witaminę B1 - komary nie znoszą jej zapachu wydzielanego z potem. Przed podaniem witaminy mniejszemu dziecku trzeba skonsultować się z pediatrą.

Kolor i dźwięk

Wprawdzie trudno dopatrzyć się u komara oczu i nie sposób uwierzyć w ich poczucie estetyki, jednak badania dowodzą, że są wyraźnie niechętne niektórym kolorom. Warto to wykorzystać. Pokojowym rozwiązaniem jest odstraszanie ich czerwienią, zwłaszcza czerwonym światłem. Czasem wystarczy jaskrawoczerwony klosz, by wyniosły się wieczorem z pokoju.

Za to niebieski działa na nie kusząco. Wykorzystali to producenci lamp emitujących niebieskie światło - po zbliżeniu się do siatki lub prętów umieszczonych wewnątrz lampy następuje wyładowanie elektryczne i komar ginie.

W sklepach można spotkać również inne elektryczne odstraszacze komarów. Urządzenie włączone do gniazdka elektrycznego emituje ultradźwięki, których nie znoszą komary. Niestety, są również słyszalne dla ludzkiego ucha. Na dłuższą metę są trudne do zniesienia.

Tkanina

Najskuteczniejszą, choć niestety kosztowną, zaporą przeciwko insektom jest moskitiera. Zawieszona nad łóżkiem dziecka chroni je przez całą noc. Zamiast niej można założyć w oknach siatki.

W sklepach są do kupienia zestawy z taśmą samoprzylepną, które łatwo dają się zamocować w oknie. Maleństwo śpiące w ogródku w wózku możesz osłonić zwykłą, gęsto tkaną firanką.

Gdy okna są już zabezpieczone, w drzwiach warto zawiesić kotarę z grubo tkanego materiału. A na wieczorny spacer wychodzić ubranym w długie rękawy i nogawki, (trąbka komara raczej nie przebije dżinsu ani grubego płótna).

A GDY SIĘ NIE UDA

Ugryzienie komara i meszki

Pomoże łagodzący żel, dzięki któremu nie będzie tak swędziało. Wytłumacz dziecku, że nie wolno lizać posmarowanego miejsca, bo mogłoby się zatruć. Gdy nie masz pod ręką nic na ukąszenia, zrób maluchowi zimny okład.

Więcej o: