Ekologiczny dom, czyli mieszkać bez chemii

By zapewnić dziecku zdrowe warunki do rozwoju, warto od początku dbać o jego najbliższe otoczenie. Im bardziej będzie ono naturalne i przyjazne środowisku, tym lepiej.

Ekologiczny dom to zdrowa alternatywa dla wszechogarniającej chemii, którą znajdujemy w pożywieniu, lekach, kosmetykach. Podpowiadamy, jak go zorganizować i o niego dbać, by był przyjazny dla nas i środowiska.

ZDROWIE W POKOJU DZIECKA

Odpowiednie przygotowanie pokoju czy kącika dla niemowlęcia, akcesoriów i całej wyprawki wspomoże odporność dziecka i być może pozwoli uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Pamiętajmy, że nowe meble - również łóżeczka, przewijaki - zawierają środki chemiczne użyte w procesie produkcji. Nawet jeśli są drewniane - mają warstwy lakieru lub farby. Jeśli położymy małe dziecko w nowym łóżeczku, toksyny z lakieru dostaną się do jego krwiobiegu poprzez drogi oddechowe i skórę. Dlatego lepiej kupić nowe meble jak najwcześniej, żeby zdążyły dobrze wywietrzeć, zanim mały właściciel zacznie z nich korzystać.

Innym, bezpiecznym rozwiązaniem jest urządzenie dziecinnego pokoju za pomocą mebli używanych, z których substancje chemiczne dawno już się ulotniły.

Odpowiednio wcześniej warto pomyśleć także o malowaniu. Świeżo wymalowane - nawet przy użyciu ekologicznych farb - wnętrze to niezdrowe środowisko dla noworodka. Pamiętajmy też o wypraniu (i kilkukrotnym wypłukaniu) jego pościeli, koców, poduszek, pluszaków itp.

W pokoju niemowlęcia lepiej zrezygnować z dywanu czy wykładziny dywanowej. To siedlisko roztoczy, które często wywołują reakcję alergiczną. Znacznie zdrowsza będzie dla malca drewniana podłoga, którą łatwo utrzymać w czystości.

ALTERNATYWA DLA CHEMII

Kiedy dziecko przyjdzie już na świat, warto zastanowić się nad ograniczeniem chemii w domu. Alternatywą dla niej mogą być ekologiczne kosmetyki i środki czystości. Kupując je - niezależnie od tego, czy na opakowaniu jest znak Eko - sprawdzajmy skład produktu. W polskim prawie nie ma przepisu, który ściśle warunkowałby skład naturalnego kosmetyku. Bezpiecznie jest wówczas kierować się certyfikacją i szukać oznaczeń typu: ECOCERT, BDIH, COSEMBIO czy Demeter.

Jeśli gotowe ekologiczne kosmetyki i środki czystości są dla nas zbyt drogie, można je zrobić własnoręcznie. Wbrew pozorom nie jest to trudne ani też czasochłonne.

NATURALNA PIELĘGNACJA

Skóra niemowlęcia jest cztery razy cieńsza i o wiele bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Dlatego trzeba szczególnie ostrożnie dobierać kosmetyki dla dziecka. Im mniej będzie w nich chemii, tym lepiej. Jakie naturalne kosmetyki są godne polecenia?

Dobra gatunkowo oliwa z oliwek doskonale zastąpi aromatyzowaną oliwkę dla niemowląt. Przy podrażnieniach skóry zamiast kosmetycznej zasypki można zastosować zwykłą mąkę ziemniaczaną. Choć nie pachnie tak ładnie, będzie równie skuteczna.

Do umycia noworodka wystarczy woda i... kilka kropel mleka mamy. Pokarm kobiecy odżywia skórę dziecka i zapewnia jej naturalną ochronę. Starszemu niemowlęciu można przyrządzić domowe mleczko do kąpieli (przepis niżej).

Mleczko do kąpieli:

szklanka mleka

szklanki skrobi kukurydzianej

ćwierć szklanki otrąb owsianych

2-3 krople lawendy lub nagietkowego/rumiankowego olejku eterycznego

TANIE SPRZĄTANIE

Czy możemy zadbać o dom bez stosu płynów, mleczek i sprayów? Możemy - odwołując się do najprostszych i jednocześnie najtańszych środków wykorzystywanych jeszcze przez nasze babcie. Najbardziej popularne to soda oczyszczona i ocet.

Soda jest bezzapachowa, nie uczula i jest obojętna dla zdrowia, przy czym kosztuje jedynie 3 zł za kilogram. Nadaje się do czyszczenia sprzętów kuchennych, usuwa zabrudzenia, dobrze myje kafelki, armaturę, zastępuje wybielacz, zapobiega rdzewieniu, usuwa kamień, zmiękcza wodę...

Ocet działa dezynfekująco, usuwa kamień, odtłuszcza, nadaje połysk podczas mycia okien, usuwa plamy, wybiela, czyści żelazko. I jest równie tani jak soda - litr kosztuje ok. 3 zł. Do sprzątania możemy wykorzystać także m.in. boraks, sól kuchenną, cytrynę.

Płyn do mycia naczyń z soli i octu:

400 ml wody

20 dag soli drobnoziarnistej

100 ml octu spirytusowego

sok z 3 cytryn

Wszystkie składniki należy zmieszać i gotować ok. 10 minut, aż płyn zgęstnieje.

Mamy także alternatywę dla chemicznych proszków do prania. Na rynku dostępne są proszki ekologiczne, ale o wiele tańsze są... orzechy piorące. Zawierają one substancję o nazwie saponina, która w kontakcie z wodą zamienia się w myjącą pianę. Kosztują ok. 30 zł za kilogram, ale ten kilogram, jeśli zapełniamy pralkę i pierzemy raz dziennie, wystarczy nam na pół roku. Jest to tani i skuteczny, ale przede wszystkim zdrowy sposób prania - co jest szczególnie ważne dla niemowląt i dzieci z problemami skórnymi (typu atopowe zapalenie skóry).

DOMOWY RECYKLING

Kiedy myślimy o ekologicznym domu, możemy postawić sobie za wzór kraje skandynawskie. Tam w dobrym guście jest łączenie nowych, prostych mebli z tymi, które odziedziczymy po rodzinie lub pochodzącymi z recyklingu. Recykling jest tutaj słowem kluczowym. Oznacza ponowne wykorzystanie jakiegoś przedmiotu i nadanie mu nowej wartości. W ten sposób rzeczy używane zyskują drugie życie, a my ograniczamy produkcję śmieci. Używane meble są także zdrowsze.

Kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Zamiast gromadzić w swoim domu rzeczy, które szybko stają się zbędne, spróbujmy wykorzystać to, co mamy pod ręką, i na przykład... zrobić zabawki dla dziecka lub ozdoby do dziecinnego pokoju.

Karuzelka nad łóżeczko:

Połącz dwie średniej grubości oczyszczone gałęzie w kształt litery X. Przywieś do nich na sznureczkach kartki z czarno-białymi, wyraźnymi wzorami. Zawieś nad łóżeczkiem dziecka.

W domu recyklingowi możemy poddawać więk-szość rzeczy. Najprostsze jest sortowanie śmieci. Zbierajmy do osobnych pojemników papier, szkło, plastik, metal i pozostałe odpady, aby można je było poddać powtórnej obróbce. W wielu miastach są punkty skupu, które zajmują się odzyskiem surowców wtórnych. Możemy w ten sposób pozbywać się elektrośmieci, a także baterii, puszek po aerozolach, złomu.

Warto ograniczyć używanie toreb jednorazowych, na rzecz takich z materiału, plastikowych opakowań na korzyść papierowych lub szklanych, a jednorazowe ręczniki zamienić na ściereczki, które można wyprać.

EKOLOGICZNIE, CZYLI OSZCZĘDNIE

Ekologia ma również wymiar ekonomiczny. Żyjąc oszczędnie, dbamy o środowisko naturalne i domowe finanse. Oto jak można oszczędzać w domu:

wyłączaj światło i sprzęty, gdy z nich nie korzystasz;

zamień zwykłe żarówki na energooszczędne;

częściej bierz prysznic, zamiast kąpać się w wannie;

myjąc zęby, zakręcaj kran;

kiedy wietrzysz mieszkanie, wyłączaj kaloryfery;

wyłączaj z gniazdek nieużywane ładowarki;

zrezygnuj z trybu stand by w urządzeniach RTV.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.