Powiedzenie, że katar leczony trwa tydzień, a nie leczony siedem dni, ma w sobie sporo prawdy. Jednak gdy zatkany nos i kichanie przytrafia się niemowlakowi, nie można spokojnie czekać, aż samo przejdzie. Ta z pozoru błaha dolegliwość męczy dziecko - trudno mu oddychać, nie może spać ani jeść. No bo jak ssać pierś czy smoczek butelki, jeśli nadmiar wydzieliny zatyka nos i nie pozwala nabrać powietrza? Podpowiadamy, jak możesz dziecku pomóc.
Jeśli mimo domowych zabiegów katar nie mija lub jest wyjątkowo dokuczliwy, odwiedźcie lekarza. Pediatrzy zwykle zalecają podawanie malcowi witaminy C w kroplach (dzieciom łatwiej znieść kwaśny smak, jeśli dodasz do niej kilka kropli ściągniętego mleka) i inhalacje. Gotowe preparaty do inhalacji nie nadają się jednak dla noworodków (niektóre zawarte w nich olejki eteryczne mogą uczulać lub po- wodować odruchowy skurcz krtani). Bezpieczne za to są inhalacje z soli fizjologicznej, np. z nawilżacza. Starszym niemowlętom można robić inhalacje z rumianku, macierzanki, tymianku, szałwii, pędów sosny. Pomocne są też inhalacje z pary wodnej (napełnij wannę gorącą wodą i zamknij się z malcem w łazience na kilka minut). Lekarz przepisuje czasem łagodne obkurczające krople do no- sa dla niemowląt. Kropli nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni (a w tym czasie najlepiej robić to tylko przed karmieniem i ułożeniem do snu), bo podrażniają delikatną śluzówkę nosa.
Powikłania kataru to rzadkość, ale czasem z zaniedbanego może się rozwinąć zapalenie zatok sitowych. Jego objawy to gorączka, stale półprzymknięte lub wytrzeszczone oko, czasem obrzęk w kąciku oka od strony nosa. Malca powinien wtedy jak najszybciej obejrzeć laryngolog. Innym powikłaniem kataru jest za-palenie ucha, częste u niemowląt z powodu krótkiej i szerokiej trąbki Eustachiusza. Maluch sygnalizuje ból, dotykając często ucha, trąc je lub ciągnąc, może płakać, mieć wymioty i/lub biegunkę. Wtedy konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.
Jeśli zauważysz, że dziecko z trudem oddycha, blednie, a przy próbie wdechu zapada mu się klatka piersiowa, natychmiast wezwij pogotowie lub jedźcie do szpitala.
Oczywiście nie każdy katar ma tak dramatyczny przebieg, ale ponieważ u niemowlaków nawet błahe dolegliwości szybko mogą rozwinąć się w poważniejsze choroby, warto być w kontakcie z pediatrą.
W "sezonie kataralnym" ogranicz wizyty gości (a gdy już was odwiedzą, poproś, aby umyli ręce), nie zabieraj malucha do sklepów, staraj się nie podróżować z nim środkami komunikacji miejskiej.
Jeśli musisz iść z niemowlęciem do przychodni, np. na szczepienie, a nie ma tam wydzielonej części dla dzieci zdrowych, umów się na wizytę w piątek po południu (większość zakatarzonych osób decyduje się wtedy przeczekać chorobę w domu).
Jeśli jednak sama jesteś zakatarzona, a karmisz malucha, nie odstawiaj go od piersi. Pozbawiłabyś go cennych przeciwciał, dzięki którym, być może, wcale się od ciebie nie zarazi.
Kaloryfery a katar u noworodka
Czy przeziębieni rodzice mogą zarazić tygodniowe niemowlę?
Zakatarzony malec ma prawo być marudny. Z pewnością potrzebuje więcej czułości, a także kilku zabiegów, które sprawią, że będzie mu się lepiej spało i łatwiej oddychało.
Przed karmieniem usuwaj zalegającą w nosie wydzielinę. To ułatwi mu ssanie. Możesz to zrobić gruszką z szeroką plastikową końcówką lub specjalnym aspiratorem. Kilka minut wcześniej wpuść do każdej dziurki nosa 1-2 krople soli fizjologicznej, by rozrzedzić wydzielinę.
Wpuszczaj do nosa krople z soli fizjologicznej lub roztwór wody morskiej w sprayu. Przyniesie to dziecku ulgę. Przytrzymaj delikatnie głowę malca i sprawnym ruchem zaaplikuj preparat do obu dziurek nosa. Większość preparatów na katar można kupić w aptece bez recepty.
Sprowokuj malucha do kichania. Po zakropleniu soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej połaskocz nosek od środka nitką skręconą z waty. Mocne kichnięcie sprawi, że dziecko w naturalny sposób pozbędzie się nadmiaru śluzu.
Rozsmaruj pod nosem odrobinę maści majerankowej. Ziele majeranku ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa też ściągająco na błony śluzowe. Uważaj, aby maść nie zatkała dziurki.
Nawilżaj powietrze w pokoju. Odpowiedni poziom wilgoci zapewni regularne wietrzenie pokoju i nawilżacze umieszczone na kaloryferach. Możesz także uruchomić elektryczny nawilżacz powietrza lub rozwiesić wokół łóżeczka mokre ręczniki.
Podnieś wezgłowie łóżeczka. Podłóż grubo złożony ręcznik pod górną część materacyka. Gdy główka znajdzie się zdecydowanie wyżej, malcowi będzie łatwiej oddychać.
Często układaj dziecko na brzuszku. Wówczas wydzielina w naturalny sposób wypływa z noska.
Często przystawiaj do piersi lub podawaj picie. Nie martw się brakiem apetytu. Dziecko najbardziej potrzebuje teraz picia. Jeśli karmisz piersią, ma je w twoim mleku. Jeśli karmisz butelką, dawaj mu dodatkowo przegotowaną i przestudzoną niskozmineralizowaną wodę źródlaną. Jeśli mimo twoich zabiegów maluch nadal ma kłopoty ze ssaniem, odciągaj mleko i podawaj mu je łyżeczką (koniecznie ją przedtem wyparz; w ten sam sposób możesz oczywiście dawać też mleko modyfikowane).