Trzydniówka - objawy wysypki u dzieci

Choć trzydniowa gorączka u dziecka pojawia się gwałtownie i szybko też znika, budzi w nas dużo niepokoju. Co kryje się pod hasłem "trzydniówka"?

Trzydniówka występuje przeważnie u dzieci między szóstym miesiącem a czwartym rokiem życia. Wywołuje ją wirus przenoszony drogą kropelkową. Źródłem zakażenia bywa dziecko chore na trzydniówkę lub ktoś, kto chorował niedawno. Choroba zaczyna się po 5-15 dniach od kontaktu z wirusem.

Zobacz wideo

Wysoka gorączka u dziecka

Gorączka pojawia się niespodziewanie. Dziecko zasypia zdrowe i nagle budzi się w środku nocy rozpalone, z bardzo wysoką gorączką. Nic wcześniej nie zapowiada choroby, dziecko nie ma żadnych dodatkowych objawów, a rozdrażnienie, brak apetytu występuje u niego tylko wtedy, gdy gorączka jest wysoka. Wszystko wraca do normy, kiedy gorączkę uda się obniżyć i dziecko sprawia wrażenie zdrowego. Temperatura jest zwykle bardzo wysoka 39-40°C. W takiej sytuacji trzeba uważnie obserwować dziecko, zwłaszcza jeśli ma tendencję do drgawek gorączkowych (uwaga szczególnie na niemowlęta).

Drgawki gorączkowe pojawiają się u 5 proc. dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Skłonność do nich jest dziedziczna. Najczęściej dziecko z nich "wyrasta".

Pierwsza pomoc przy trzydniówce

Jeśli maluch zacznie gorączkować, nie lekceważ tego objawu, ale też nie panikuj. Poczekaj, aż temperatura u dziecka, które dotąd nie przeszło ataku drgawek, osiągnie 38°C (38,5 mierzone w pupie) i dopiero wtedy staraj się ją obniżyć. Podaj dziecku paracetamol lub ibuprofen (dla dzieci). Pamiętaj, że małym dzieciom nie wolno podawać aspiryny! Dawkę i częstotliwość podawania leku dobierz do wieku, kierując się instrukcją w ulotce, a najlepiej zaleceniami lekarza. Po podaniu leku, jeśli jest to potrzebne, możesz zrobić dziecku kąpiel w wodzie chłodniejszej o dwa stopnie od temperatury jego ciała. To bardzo dobry sposób obniżania temperatury. Po kąpieli ubierz malca lekko, nie przegrzewaj go. Jeśli się spoci, zmień ubranie.

Dbaj, żeby pokój dziecka był zawsze wywietrzony, a temperatura w nim nie przekraczała 20°C. Możesz również spróbować przykładać chłodne okłady na czoło i kark malucha, a także do jego łydek. Jednak wiele dzieci nie lubi takich zabiegów - jeżeli malec wyrywa się i płacze, nie męcz go. Temperatura powinna zacząć spadać w ciągu godziny od podania leku. Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne, wymiotuje, ma biegunkę, jak najszybciej wezwij lekarza.

Trzydniówka wysypka - charakterystyczne objawy

Gorączka utrzymuje się na ogół przez trzy (rzadziej cztery, pięć) dni, po czym temperatura wraca do normy. Zwykle kilka godzin przedtem lub potem na ciele malca pojawia się drobna, delikatna, różowa wysypka, taka sama jak przy różyczce. Najczęściej występuje ona na szyi i tułowiu, niekiedy obejmuje też pośladki i uda.

Początkowo, gdy maluch ma tylko gorączkę, często trudno jednoznacznie stwierdzić, co mu jest. Wysoką temperaturą może się zaczynać wiele chorób wieku dziecięcego. Kiedy jednak na ciele malca pojawia się wysypka, diagnoza jest jasna - to była trzydniówka.

Im młodsze dziecko, tym bardziej jest po chorobie osłabione. Starajcie się więc, żeby w pierwszym tygodniu po wyzdrowieniu nie miało kontaktu z osobami chorymi, nie zmarzło ani się nie zgrzało. W ten sposób minimalizujecie ryzyko kolejnej infekcji. Przechorowanie trzydniówki daje odporność na całe życie.

Trzydniówka u dzieci: postępowanie przy drgawkach

  • - połóż go na boku, rozluźnij ubranie;

- usuń z otoczenia przedmioty, o które mógłby się uderzyć;

- podaj relanium we wlewce doodbytniczej;

- poproś kogoś, żeby zadzwonił na pogotowie - jeśli jesteś z maluchem sama, zrób to dopiero wtedy, gdy atak minie (od dziecka, które ma drgawki, nie wolno odchodzić).

Krótkotrwały napad drgawek na ogół nie powoduje żadnych następstw. Jednak zawsze po ataku lekarz powinien zbadać dziecko na wszelki wypadek.

To także może cię zainteresować:

Gorączka u dziecka - pytania i odpowiedzi

 

Podyskutuj na Forum:

 

Jakie są typowe objawy trzydniówki?

 

3 dni gorączki, czerwone gardło, wysypki brak. Czy to może być trzydniówka?

 

Córka 3 dni gorączkowała, została wysypka. Czy mogę zabrać ją na urodziny kuzynki?

 

Córka ma trzydniówkę. Nie śpi, nie je i drapie się niemal do krwi. Kiedy to minie?

 

Czy z dzieckiem w fazie wysypki można wychodzić na spacery?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.