Wakacyjne przypadłości

Trzylatek może już w pełni docenić uroki wakacji. Czasem jednak przyjemność wypoczynku popsuć może choroba. Na szczęście nie trwa zwykle dłużej niż kilka dni.

Tak, my mamy urlop, ale choroba urlopu nie bierze. Przeciwnie, chętnie atakuje dziecko w nowym miejscu. Bo choć zmiana klimatu w sumie wyjdzie mu na dobre, organizm musi się najpierw do niej zaadaptować. (Nie bez znaczenia jest też zmiana wody i diety). Niestety... w okresie adaptacji - który trwa około dziesięciu dni - kilkulatek jest bardziej podatny na wszelkie infekcje. Lekarze zalecają więc, by wakacyjny wyjazd trwał co najmniej dwa, trzy tygodnie - organizm zdąży się przyzwyczaić do nowych warunków klimatycznych i w pełni je wykorzystać.

A oto najczęstsze wakacyjne przypadłości.

Infekcja górnych dróg oddechowych

Objawy: Gorączka, katar i lekki kaszel, osłabienie, rozdrażnienie, niechęć do światła.

Dość często zdarza się, że małe dziecko reaguje w ten sposób na zmianę klimatu. Po kilku dniach wszystko mija równie nagle, jak się pojawiło.

Postępowanie: Najlepiej z góry założyć, że w ciągu pierwszych dni nie będziecie zbyt forsownie korzystać z uroków natury. Spacery w godzinach o mniejszym nasłonecznieniu, lekka dieta z dużą ilością płynów, zabawy w pokoju i na pobliskim placu - to najlepszy rozkład dnia na początek. Zakatarzony nos nawilżaj wodą morską, możesz także podać dziecku środek na zbicie gorączki (paracetamol lub ibuprofen, zgodnie z zaleceniem na ulotce), zwłaszcza na noc, by spokojnie ją przespało.

Rotawirus

Objawy: Ból brzucha, gorączka, w początkowym okresie wymioty, biegunka. Dziecko nie ma apetytu i jest osłabione.

Postępowanie: Najważniejsze jest pojenie dziecka, bo inaczej może dojść do groźnego odwodnienia. Jeśli wymiotuje, podawaj mu co kilka minut kilka łyków zimnego płynu, najlepiej specjalnego, dostępnego w aptece, płynu elektrolitowego lub przegotowanej i wystudzonej wody mineralnej. Nie martw się, jeśli maluch opuści jeden posiłek. Na następny zaproponuj mu coś, co lubi (byle nie słodycze), ale nie zaprzestawaj pojenia. Nie podawaj żadnych środków zatwardzających ani przeciwymiotnych. Jeśli po dobie nie będzie poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Zrób to oczywiście wcześniej, jeśli zauważysz objawy odwodnienia (wargi są suche, oczy tracą blask, skóra na brzuchu jest mniej sprężysta - uchwycona w dwa palce i puszczona rozprostowuje się powoli, malec jest apatyczny, płacze bez łez, mało siusia) lub jeśli kategorycznie odmawia picia.

Przy biegunce konieczne jest częste podmywanie pupy, żeby nie doszło do odparzenia. Dopóki maluch nie odzyska sił, lepiej nie opuszczać z nim pokoju. Konieczne jest zachowanie nadzwyczajnej higieny przez osoby zajmujące się chorym, bo rotawirusy łatwo się przenoszą: trzeba myć rece po każdym zabiegu pielęgnacyjnym, prać na bieżąco bieliznę i pościel.

Angina paciorkowcowa

Objawy: Silny ból gardła, wysoka gorączka, powiększone migdałki i węzły chłonne pod żuchwą.

Postępowanie: Anginę paciorkowcową od wirusowego zapalenia gardła może odróżnić tylko lekarz. W obu przypadkach dziecko skarży się na ból gardła. Jeśli w ciągu dwóch, trzech dni nie widać poprawy, trzeba koniecznie odwiedzić pediatrę, bo choroba wywołana przez bakterie wymaga kuracji antybiotykowej.

Dotkliwy ból gardła uśmierzą lody (nie mówiąc o tym, że bardzo poprawią choremu humor). Gdy temperatura opadnie, także wyjście na krótki spacer będzie bardzo wskazane. Po kuracji antybiotykowej dobrze jest przez jakiś czas podawać preparat odbudowujący florę jelitową (np. Trilac, Lacidofil, Dicoflor).

Udar słoneczny

Objawy: Silnie zaczerwieniona, gorąca skóra, drgawki, wymioty.

Do udaru może dojść, gdy dziecko za długo jest na słońcu, zwłaszcza bez nakrycia głowy. Dochodzi wówczas do niebezpiecznego przegrzania mózgu.

Postępowanie: Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza, bo dziecko może nawet stracić przytomność. Do czasu przyjazdu karetki należy przenieść je w zacienione miejsce i poić letnią osłodzoną herbatą. Po udzieleniu pierwszej pomocy lekarz oceni stopień oparzenia skóry (jeżeli wystąpiło) i zaleci odpowiednie postępowanie.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Sprawdź wcześniej w internecie lub pierwszego dnia po przyjeździe, gdzie mieści się ośrodek zdrowia i całodobowa apteka, a jeśli masz wykupione prywatne ubezpieczenie, jak możesz skorzystać z usług "swojej" firmy medycznej.

Nie zapomnij zabrać książeczki zdrowia dziecka i swojej, a także (na wszelki wypadek) wydanego przez pracodawcę pokwitowania, że odprowadził za ciebie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli urlop zaplanowaliście w jednym z krajów Unii Europejskiej, przed wyjazdem pobierz z oddziału NFZ dokument EKUZ, który upoważnia cię do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w całej Unii. Pomyśl też o wykupieniu polisy zdrowotnej na czas pobytu lub dokładnie sprawdź, co w ramach obowiązkowego ubezpieczenia oferuje biuro podróży, w którym wykupiłaś swój wyjazd. Może warto za niewielką opłatą wykupić dziecku dodatkowe ubezpieczenie?

Na wakacjach łatwiej o zatrucie pokarmowe. Korzystajcie tylko z poleconych restauracji, pamiętajcie o myciu owoców i warzyw, pijcie wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną.

Jeżeli zachoruje niemowlę, zawsze trzeba porozumieć się z lekarzem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.