Infekcje i urazy oczu

Wzrok jest dla nas tak ważny, że każdy kłopot z oczami u dziecka budzi niepokój rodziców. Kiedy jest on rzeczywiście uzasadniony, a kiedy sprawa jest całkiem błaha?

Zdrowe oczy nie wymagają szczególnej troski ani zabiegów pielęgnacyjnych. Można powiedzieć, że natura sama o nie zadbała. Powieki i rzęsy w dużej mierze chronią je przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami, a przy każdym mrugnięciu gałki oczne przemywa niewielka ilość płynu, który ma również łagodne działanie odkażające.

Pod czujnym okiem

Pomimo naturalnej ochrony, oczom należy się dobre traktowanie. Dziecko powinno rysować i czytać w widnym pomieszczeniu, mając źródło światła (okno lub lampę) z lewej strony. W pokoju z telewizorem nie powinno być całkiem ciemno, gdyż kontrast między rozjarzonym ekranem a zupełnie ciemnym otoczeniem jest męczący dla oczu. Siedząc przy komputerze, malec powinien patrzeć na ekran nieco z góry, z odległości co najmniej półtora metra. I w ogóle niech spędza przed monitorem jak najmniej czasu, nie tylko ze względu na wzrok.

Poza tym trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

* Pilnuj, by dziecko nie tarło oczu, zwłaszcza brudnymi rękami.

* Małym dzieciom ze względów bezpieczeństwa nie wolno dawać ostrych przedmiotów (igły, agrafki, noże itp.). Nożyczki, których dziecko może używać do cięcia papieru, muszą być plastikowe z zaokrąglonymi czubkami.

* Nie pozwól dziecku bez nadzoru osoby dorosłej, bawić się fajerwerkami, pilnuj, by stało w bezpiecznej odległości od sztucznych ogni i petard.

* Wszelkie środki czystości, środki do bielenia tkanin i domowe chemikalia muszą być przechowywane tak, by dzieci nie miały do nich dostępu. Kontakt oka z silnym kwasem lub zasadą może spowodować trwałą utratę wzroku.

* Jeżeli dziecko przygląda się takim pracom dorosłego jak: piłowanie, szlifowanie, obrabianie drewna itp., to powinno stać w bezpiecznej odległości mieć specjalne okulary, chroniące oczy przed opiłkami czy odłamkami.

* Nigdy nie pozwalaj dziecku biegać z patykiem czy innym przedmiotem, który w razie upadku mógłby uszkodzić oko.

* W samochodzie dziecko powinno być zapięte pasami bezpieczeństwa, aby w razie wypadku lub ostrego hamowania uchronić przed urazem także jego oczy.

Infekcje oka

W większości przypadków stany zapalne oczu u dzieci nie są zbyt groźne i przy odpowiednim leczeniu mijają bez śladu. Zawsze jednak trzeba zasięgnąć porady okulisty - to on postawi diagnozę i zaleci najlepszy sposób postępowania.

Wydzielina śluzowo-surowicza

Powodem może być, zwłaszcza u noworodków, niewielki stan zapalny, który na szczęście ma łagodny przebieg. Oko może być nieco zaczerwienione i podrażnione, żółtawa wydzielina zasycha na brzegu powiek, co widać zwłaszcza rano. Najlepiej wtedy przemyć oczy dziecka solą fizjologiczną, a jej nadmiar usunąć gazikiem (za każdym razem świeżym). W razie braku poprawy lekarz może przepisać odpowiednie krople.

Zapalenie spojówek

Częsta u dzieci infekcja, która może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne bądź alergiczne lub być wynikiem urazu, spowodowanego przez ciało obce albo środek chemiczny. Obserwujemy przekrwienie gałek ocznych z towarzyszącym łzawieniem. Dziecko może się uskarżać na ból, światłowstręt i pieczenie oczu. Wydzielająca się ropa lub wydzielina śluzowo-surowicza powoduje zlepianie się rzęs w czasie snu.

W początkach infekcji można przemywać oczy solą fizjologiczną, a przy braku poprawy zgłosić się do okulisty, który przepisze odpowiednie krople lub maści.

Większość postaci zapalenia spojówek może być zakaźna, dlatego pilnuj, by dziecko używało wyłącznie własnego ręcznika, często myło ręce. Próbuj też przekonać malca, by nie tarł oczu.

Jęczmień

Na brzegu powieki rozwija się zaczerwienione, bolesne zgrubienie, które wypełnia się biało-żółtawą wydzieliną, a następnie pęka. Przyczyną jest najczęściej zakażenie bakteryjne mieszka włosowego rzęsy. Zdarza się bardzo często u dzieci, które trą oczy brudnymi rękami.

Jęczmienia nie należy lekceważyć - choć nie jest groźny i łatwo się leczy - żeby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji. Jeżeli na powiece widać ledwie niewielkie zaczerwienienie, które mało dziecku dokucza, można je na razie tylko obserwować. Ale gdy jęczmień jest bolesny i wypełniony ropą, zaleca się przykładanie ciepłych kompresów i delikatne masowanie chorej powieki. Jeżeli jęczmień się nie cofnie lub nie pęknie, opróżniając się, należy zasięgnąć porady okulisty. Stosowanie maści z antybiotykiem najczęściej przynosi poprawę..

Na wszelki wypadek

Choć przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa znacznie zmniejsza ryzyko wypadku, lepiej wiedzieć, jak postąpić, kiedy dziecko dozna urazu oka.

Problem

Pyłek, piasek, muszka w oku

Co robić?

Zwykle zanieczyszczenia zostają wymyte przez łzy. Nakłaniamy dziecko do częstego mrugania, co może spowodować wypłynięcie znajdującego się w oku ciała obcego. Można próbować usunąć je rogiem czystej chusteczki. Najbardziej skuteczne wydaje się jednak przemycie oka solą fizjologiczną, którą bezpośrednio z ampułki wlewamy na powierzchnię oka.

Problem

Ciało obce w oku

Co robić?

Nie wolno tego ruszać. Należy przykryć zamknięte oko czystym opatrunkiem i jak najszybciej pokazać dziecko okuliście.

Problem

Skażenie oka gorącym płynem lub środkiem chemicznym

Co robić?

Należy przemywać oko pod bieżącą wodą (z kranu) co najmniej przez 10 minut, a potem jak najszybciej zawieźć dziecko do okulisty, zabierając ze sobą to, co dostało się do oka.

Problem

Skaleczenie oka ostrym przedmiotem, takim jak szpilka, szkło, paznokieć

Co robić?

Nie należy przemywać oka, lecz przykryć je czystym opatrunkiem i jak najszybciej zawieźć dziecko do okulisty.

Problem

Zranienie lub zadrapanie okolicy oka (powieki)

Co robić?

Trzeba delikatnie ucisnąć ranę, aby zatamować krwawienie, potem założyć czysty opatrunek. Bardziej rozlegle rany musi opatrzyć lekarz.

Problem

Uderzenie w oko lub jego okolice

Co robić?

Należy przyłożyć zimny kompres na oko (na przykład kawałek lodu z zamrażalnika lub nawet mrożonkę owiniętą czystym materiałem), co zapobiegnie opuchliźnie, a następnie pojechać do okulisty (nawet jeśli dziecko nie skarży się na ból ani nie widać rany). Wiele zmian pourazowych można bowiem wykryć dopiero za pomocą specjalistycznej aparatury i podjąć decyzje o leczeniu (czasem nawet konieczny jest zabieg chirurgiczny).

Więcej o: