Dziecko na szczepienie zaprosi lekarz

Od września szkolne higienistki przestają być odpowiedzialne za szczepienia dzieci. W całej Polsce nadzór nad szczepieniami wraca do lekarzy rodzinnych - tak postanowił minister zdrowia

Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje co prawda już od kwietnia, ale w praktyce wejdzie w życie od tego roku szkolnego. Ma uporządkować i ujednolicić system opieki medycznej nad dziećmi i młodzieżą w całym kraju.

- Dotychczas było tak, że w jednych województwach nadzór nad szczepieniami obowiązkowymi dzieci i młodzieży sprawowały szkolne higienistki, w innych ten obowiązek brali na siebie lekarze rodzinni - mówi Adam Windak, przewodniczący Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Zależało to od tego, jakie usługi u higienistek zakontraktował lokalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. I tak w jednych miastach i miejscowościach lekarze rodzinni uważali, że nic ich nie zwalnia od odpowiedzialności za opiekę nad dziećmi; w innych - że skoro oni nie dostają za to pieniędzy, to jest to obowiązek higienistek.

- Nasi lekarze nigdy nie przekazali tej opieki higienistkom; uważaliśmy bowiem, że w szkole nie ma warunków ani do przetrzymywania dokumentacji, ani do prawidłowego dbania o rozwój dzieci - mówi Jerzy Kmiecik, dyrektor gminnego ZOZ w Kątach. Ale to wzorcowy ZOZ.

W innych trwały niekończące się spory, czy pilnowanie terminarzy szczepień i profilaktycznych badań lekarskich to obowiązek pielęgniarek czy lekarzy rodzinnych.

- Aby ostatecznie zakończyć spory z NFZ, rozporządzenie ministra przekazało opiekę do lekarzy rodzinnych opiekujących się dziećmi, a my daliśmy im na to pieniądze - tłumaczy Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

Rodzice, pamiętajcie o szczepieniach!

Wszystkie higienistki szkolne muszą do początku roku szkolnego zwrócić dokumentację medyczną dzieci do ich lekarzy rodzinnych. Rodzice na wywiadówkach już na początku roku szkolnego powinni być informowani o tym, co się zmienia. Od września zaproszenia na badania profilaktyczne i szczepienia będą wysyłać rodzicom ci lekarze rodzinni, do których się zapisali. Obowiązkowe szczepienia i profilaktyczne badania lekarskie mają się odbywać w przychodniach.

- Czy to rozporządzenie poprawi opiekę medyczną nad dziećmi, będziemy wiedzieli mniej więcej za rok - dodaje Windak.

Przypomnijmy: profilaktyczne badania lekarskie dzieci powinny przechodzić w pierwszej klasie szkoły podstawowej, potem w trzeciej i piątej; następnie w gimnazjum (klasa pierwsza), wreszcie w szkole ponadgimnazjalnej (klasy pierwsza i ostatnia) - czyli do ukończenia 19 lat. Podczas tych badań lekarze powinni wykryć między innymi czy dziecko nie ma wad wzroku, krzywego kręgosłupa, problemów z tarczycą, a także czy rozwój jego układu moczowo-płciowego przebiega zgodnie z normą. Wszystkie te badania muszą się odbywać w obecności rodziców. Dzieci i młodzież powinni również przejść szczepienia obowiązkowe - każde poprzedzone badaniem lekarskim. Żeby wykonywał je lekarz, który zna dziecko - to kolejny argument za tym, żeby nadzór nad szczepieniami przeszedł do lekarzy rodzinnych.

- Jestem za tym, żeby to lekarze rodzinni kwalifikowali dzieci do szczepień; tak będzie bezpieczniej, bo mają oni dostęp do dokumentacji medycznej dziecka praktycznie od jego urodzenia. Uważam przy tym, że rola szkolnych higienistek - pomimo że przestają zajmować się szczepieniami - jest ogromna. Nadal mają wiele obowiązków związanych z edukacją zdrowotną dzieci; są osobami, które udzielają pierwszej pomocy uczniom - mówi prof. Witold Lukas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Zdaniem prof. Lukasa nowe prawo przyczyni się do zlikwidowania takich regionów w Polsce, w których uczniami nikt się nie opiekował. Ujednolicenie przepisów doprowadzi do tego, że sanepid, który jest odpowiedzialny za nadzór nad szczepieniami, będzie mógł łatwiej weryfikować karty szczepień, ponieważ teraz będą w jednym miejscu - u lekarzy.

Choć nowe przepisy obowiązują od kilku miesięcy, to lekarze radzą rodzicom, żeby ci sami przejrzeli kalendarz obowiązkowych szczepień i sprawdzili, czy ich dziecko wszystkie je dostało (przedstawiamy go obok).

Szczepienia ochronne dzieci w wieku szkolnym

Źródło: Załącznik do Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 27 marca 2007 r. w sprawie zasad przeprowadzania szczepień ochronnych przeciw chorobom zakaźnym w 2007 r.

Zobacz również

Z etykietką łobuza

Wyprawka szkolna zżera dużo prądu

Za mundurkiem pomysły sznurkiem

Perspektywy dla maturzystów

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.