Robaki w kupie dziecka. Jeśli je widzisz, masz pewność. Gorzej, gdy trzeba zrobić test latarki

Robaki w kupie dziecka brzmią jak koszmar każdego rodzica. Jednak wbrew pozorom nie jest tak, źle, jak mogły się wydawać. Widoczne robaki oznaczają praktycznie 100-lrocentową pewność, że mamy do czynienia z owsicą. Co robić dalej?

Choroby pasożytnicze to coś, z czym każdy rodzic prędzej czy później zetknie się na swojej drodze. Raczej prędzej, bo tego typu problemy to domena przede wszystkim najmłodszych dzieci. Maluchy przez swoją rozwojową potrzebę stymulacji okolicy ust i niedostateczną higienę najczęściej padają ofiaramy różnego rodzaju chorób pasożytniczych. Problem jest o tyle nieprzyjemny, że jeśli dotyka dziecko, to leczyć muszą się wszyscy domownicy, a na domiar złego potrzebne jest generalne sprzątanie. 

Zobacz wideo Owsica u dziecka - jak rozpoznać i leczyć?

Jak w przypadku każdej choroby, im szybsza diagnoza, tym lepiej. Jeśli rodzic zobaczy w kupie dziecka robaki, najpewniej białe i bardzo ruchliwe, ma praktycznie gotową diagnozę: owsica. Takie przypadki należą jednak do rzadkości. Ba, można mówić wręcz o szczęściu, jeśli taki widok zobaczymy. Dlaczego? Objawy owsicy w większości przypadków są znacznie trudniejsze do wychwycenia. 

Owsica - co to jest za choroba

Owsica jest chorobą pasożytniczą. Polega na zakażeniu organizmu owsików. Białych robaków z rodziny nicieni, które dojrzewają w naszym ciele i traktują nas jak swoich żywicieli. Białe robaki w kupie dziecka to samice pasożytów. Mają postać cienkich białych nitek. Osiągają długość około 1 cm. 

Owsica - zakażenie

Ofiarami owsicy są najczęściej małe dzieci. Zwykle w wieku żłobkowym i przedszkolnym. Dlaczego? Koronnym problem tej grupy wiekowej są problemy z higieną. Nie bez przyczyny owsica, zwana jest też chorobą brudnych rąk. Dziecko bawi się na placu zabaw, a chwilę później w okolicę ust wędrują brudne paluszki. To właśnie na nich są jaja owsików. Wraz ze śliną, jedzeniem lub piciem przemieszczają się w głąb układu pokarmowego, by odnaleźć swoją Ziemię Obiecaną w jelitach. W jelicie cienkim wylęgają się larwy, natomiast w jelicie grubym dojrzewają. Następnie zaplemnione larwy przemieszczają się dalej w stronę odbytu. Na skórę dookoła odbytu docierają, aby złożyć jaja. To właśnie wtedy rodzice mogą zaobserwować charakterystyczne objawy, które niestety są na tyle niespecyficzne, że mogą być mylone lub bagatelizowane. 

Owscia - objawy

Objawy owsicy to temat złożony, dlatego dzieci często przez wiele tygodni hodują w swoim układzie pokarmowym "pasażerów na gapę". Przyczyną większości objawów (lista poniżej) jest uczulenie na wydzieliny przemieszczających robaków. Nie wszyscy jednak wykazują na nie alergię, co jeszcze utrudnia diagnozę owsicy. Owsicę możemy podejrzewać, jeśli zaobserwujemy u dziecka:

 • świąd w okolicy odbytu;
 • drapanie się w okolicy odbytu i krocza (gdzie mogą być złożone jaja), zwłaszcza wieczorem i w nocy;
 • niespokojny sen, częste wybudzanie się w nocy, przemieszczanie się po łóżku;
 • brak apetytu;
 • nudności, osłabienie;
 • problemy z koncentracją;
 • nadpobudliwość, niepokój;
 • nadkażenia bakteryjne okolicy odbytu (niegojące się, sączące ranki);
 • u dziewczynek zakażenia narządów płciowych lub układu moczowego. 

Owsica jest chorobą, którą trudno wyleczyć jedną tabletką.Owsica jest chorobą, którą trudno wyleczyć jedną tabletką. Shutterstock/Maximillian cabinet

Owsica - test latarki

Najłatwiej, choć pewnie to nie bezie przyjemny widok, byłoby dostrzec robaki w kupie dziecka. To, jak już wspominaliśmy, udaje się jednak dość rzadko. Jeżeli nasze dziecko zaczęło na przykład spać niespokojnie, a dodatkowo obserwujemy także inne objawy, możemy wykonać test latarki. Nocą, gdy dziecko już zaśnie, należy rozchylić pośladki. W świetle latarki będziemy w stanie dostrzec na skórze wokół odbytu białe kropeczki - jaja pasożyta, bądź nawet same larwy. Wtedy mamy już praktycznie stuprocentową pewność, że doszło do zakażenia. 

Owsica - testy apteczne

Nie zawsze jednak udaje się gołym okiem wyśledzić niechcianych lokatorów. Bardzo pomocne okazać się mogą testy płytkowe, które dostaniemy w każdej aptece. Ich zasada działania jest podobna niezależnie od producenta. Co ważne, nie wymaga dotykania stolca. Spomiędzy pośladków badanego za pomocą specjalnego próbnika przypominające kawałek taśmy klejącej, pobieramy materiał. Następnie zamykamy go w dołączonej kasecie i w takiej formie oddajemy do laboratorium.

Owsica - leczenie

Jakby problemów z owsicą było mało, to także leczenie do łatwych nie należy. Poza przyjęciem specjalnego preparatu (obecnie można dostać środki przeciwko owsicy bez recepty), należy podjąć także inne działania. Leki przeciwpasożytnicze działają tylko na dorosłe osobniki. Z tego względu kurację trzeba powtórzyć, by usunąć także pasożyty, który za pierwszym razem były jeszcze niewyklute. Jakie preparaty przeciw owsikom można dostać w aptekach? Oto lista najpopularniejszych:

 • pyrantelum (dawka podstawowa i przypominająca po 2 tygodniach),
 • mebendazol (dawka podstawowa i przypominająca po 2-4 tygodniach),
 • albendazol (dawka podstawowa i przypominająca po 3 tygodniach).

Niestety samo wzięcie tabletki nie wystarczy. W przypadku owsicy powszechnie dochodzi bowiem do wtórnego samozakażenia się. Na czym polega to zjawisko? Jaja owsików chłodnym i wilgotnym środowisku potrafią przeżyć nawet 2-3 tygodnie. Innymi słowy, jaja mogą być rozsiane po całym pokoiku dziecka. Dziecko może zainhalować jaja razem z kurzem lub przetransportować je do układu pokarmowego biorąc do buzi ręce, zabawki i krąg zakażenia zamyka się. 

Dlatego skuteczne pozbycie się owsików oznacza dla rodzica nie tylko farmakoterapię, lecz także gruntowne sprzątanie. Z otoczenia dziecka należy usunąć jaja. Te mogą znajdować się na pościeli, ręcznikach, zabawkach, piżamie, ubraniach itd. Tekstylne rzeczy należy wyprać w wysokiej temperaturze. Dobre efekty daje też suszenie ubrań w suszarce bębnowej. Zalecana jest także wzmożona higiena, wietrzenie pomieszczeń i dezynfekcja powierzchni. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.