Ile dzieci w Polsce popełniło w zeszłym roku samobójstwo? Liczby przerażają. Wojciechowska: Ta akcja dużo zmieni

Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, w dniu Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października, rozpoczyna projekt badawczy "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". W jego ramach zaplanowane są największe w Polsce badania zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży oraz działania edukacyjne. Partnerem strategicznym i główną platformą komunikacji jest TikTok.
Jako mama wiem, że stan psychiczny młodzieży w Polsce jest niepokojący. Jako założycielka Fundacji UNAWEZA chcę działać. Dlatego naszym celem jest stworzenie programu badawczo – edukacyjnego dla szkół oraz kampanii społecznej, która będzie wspierać młodych ludzi. To pierwszy tego typu projekt na tak szeroką skalę

– mówi Martyna Wojciechowska, mama, prezeska Fundacji UNAWEZA, dziennikarka i podróżniczka.

Startujący właśnie projekt jej fundacji, MŁODE GŁOWY ma zwrócić uwagę na problemy zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, wskazać bariery z którymi na co dzień się mierzą i przyczynić się do destygmatyzacji i normalizacji sięgania po pomoc. Celem projektu jest faktyczna zmiana ich sytuacji zdrowotnej.

Coraz więcej zachowań samobójczych

Według danych polskiej policji w 2021 r. 1439 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, z czego 127 prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 oznacza to 77 proc. wzrost zachowań samobójczych wśród młodzieży.

Co wzmacnia kondycję psychiczną młodzieży w Polsce, a co podcina im skrzydła? Na kogo mogą liczyć w kryzysowej sytuacji? Do kogo by się zwrócili po pomoc? Badanie ma za cel znalezienie odpowiedzi na te pytania i pogłębienie wiedzy o faktycznych problemach psychicznych młodych ludzi. Obejmie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku 10-19 lat zarówno z dużych miast jak i małych miejscowości z każdego krańca Polski.

Badanie startuje w szkołach 15 października 2022 r. i potrwa do 26 lutego 2023 r. Jest anonimowe, a jedynym wymogiem jest zarejestrowanie placówki w bezpłatnym programie Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo, w którym uczestniczy już ponad 1500 szkół z całego kraju (www.mlodeglowy.pl). Opracowane wyniki badania posłużą do stworzenia kompleksowej kampanii edukacyjnej, z konkretnymi narzędziami dla dzieci i rodziców oraz nauczycieli. Dodatkowo każda szkoła otrzyma też raport i diagnozę swojej społeczności szkolnej.

Specjaliści odpowiedzą na pytania na TikToku

Organizatorem jest Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, a badania realizowane są we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Zasięg. Głównym partnerem strategicznym i platformą działań edukacyjnych jest TikTok. W ramach akcji powstał profil MŁODE GŁOWY (@mlode_glowy), gdzie publikowane będą treści edukacyjne dotyczące zdrowia psychicznego, a także będą odbywały się dyżury specjalistów, odpowiadających na pytania użytkowników. W działania na platformie oraz poza nią zaangażują się eksperci i znani twórcy.

Działania kampanii prowadzone są we współpracy z szeregiem fundacji, organizacji pozarządowych i instytucji naukowych m.in.: Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Szczecińskim, Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa, Naczelną Radą Adwokacką, Naczelną Izbą Lekarską, Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacją po Drugie, Fundacją Zobacz… JESTEM, SEXed i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Więcej o: