Zdjęcie RTG, które powinien zobaczyć każdy rodzic. Opublikowano je ku przestrodze

Podobno do najczęstszych wypadków dochodzi w domu. Niestety niektóre z niepozornych zdarzeń mogą skończyć się nawet tragicznie, dlatego rodzice powinni wiedzieć - jak uniknąć tego typu niebezpieczeństw. Takim zagrożeniem dla malucha jest połknięcie pewnych pokarmów. Jeden z pediatrów podzielił się kiedyś zdjęciem RTG, które pokazuje, co się stało, gdy pięciolatek połknął winogrono.

Małe dzieci z łatwością mogą zakrztusić się kawałkiem jedzenia. Jeśli np. okrągły owoc zatka tchawicę, wówczas życie dziecka jest zagrożone. Zatrzymanie oddychania i brak dopływu tlenu do organizmu może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice wiedzieli, w jaki sposób uniknąć tej tragedii.

Zdjęcie RTG klatki piersiowej 5-latka przeraziło rodziców

Przypominamy przypadek 5-letniego chłopca, który połknął winogrono, udowadnia, że niepozorna czynność może poważnie zaszkodzić. Kilka lat temu pediatra za zgodą matki dziecka postanowił podzielić się zdjęciem RTG, aby ostrzec innych rodziców. Przesłał skan na profil "Finlee and Me". Post wywołał spore poruszenie. 

Autorka posta wyjaśniła, że to prześwietlenie klatki piersiowej chłopca, który połknął winogrono w całości. Niestety utknęło ono w górnej części dróg oddechowych. Chłopiec został zoperowany w znieczuleniu ogólnym. 

Miał bardzo dużo szczęścia, że część jego dróg oddechowych była otwarta i nie doszło do uduszenia, bo inaczej mogłoby się to źle skończyć

- napisała.

Wszystko, co okrągłe, może utkwić dziecku w gardle. Rzeczy takie jak hot dogi powinny być cięte wzdłużnie przed pocięciem na kawałki. I oczywiście dzieci nie powinny mieć przede wszystkim dostępu do okrągłych twardych cukierków.
To przerażające. Nie byłam świadoma zagrożenia. 

- komentowali internauci, którzy podzielili się z innymi ku przestrodze. Zdjęcie zostało udostępnione 42 tys. razy. 

Zobacz wideo Czy rodzice mogą dostać mandat za spacer z dzieckiem? Adwokat odpowiada

To niejedyna taka opisana w Internecie historia. Zobacz: Matka ostrzega rodziców. Przez małe winogrono prawie doszło do tragedii. "Moja córka nie mogła oddychać"

Wskazówki dla rodziców 

Dr Jamie Cooper ze szpitala dziecięcego The Royal Aberdeen, lekarz zajmujący się szerzeniem wiedzy o ryzyku zakrztuszenia (współautor broszur na temat zakrztuszeń opisujących liczne przypadki dławienia się dzieci owocami) ostrzegał w „The Guardian" przed niebezpieczeństwem i dał wskazówkę:

Podając małym dzieciom – a nawet tym starszym, kilkuletnim – okrągłe owoce i warzywa, tj: winogrona, pomidory cherry, wiśnie, czereśnie itp., zawsze kroić je na ćwiartki. Warto zwrócić uwagę na szczegóły: winogrono przekrojone na pół w poprzek ma dokładnie taką samą średnicę jak całe. Jeśli kroimy je na pół, to koniecznie wzdłuż. Ważne jest też, aby dzieci nie jadły same. Opiekunowie powinni asystować dzieciom podczas jedzenia i pilnować, aby połykały pogryzione owoce. 

Jak kroić owoce?Jak kroić owoce? grafika: Arkadiusz Gadaliński

A co jeśli rodzic nie znał tych zasad lub nie zauważył, że dziecko spożywa winogrono i się zakrztusiło? Najważniejszą zasadą pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia jest zachowanie spokoju i jak najszybsze wezwanie pogotowia (nr tel. 999 lub 112 z komórki). A co robić do momentu, aż przyjedzie pomoc? Zajrzyj do naszej szczegółowej instrukcji: Dziecko zakrztusiło się landrynką. Wiesz, co zrobić?.

Więcej o: