Katar u niemowlaka - przyczyny i objawy. Poznaj skuteczne domowe sposoby na katar u dzieci

Katar u niemowlaka najczęściej wywołany jest infekcją wirusową. Zwiększona produkcja wydzieliny prowadzi do blokady nosa dziecka, co w znaczący sposób utrudnia oddychanie. Podpowiadamy, co robić, gdy niemowlę ma zatkany nos.

Katar u niemowlaka - ile trwa? Sprawdź, jak długo trwa infekcja

Ile trwa i jak przebiega katar u niemowlaka? Łagodna infekcja górnych dróg oddechowych, która jest najczęstszą przyczyną kataru u niemowlaka, trwa zazwyczaj 10-14 dni. U starszych dzieci katar z wyżej wymienionego powodu utrzymuje się krócej, bo około siedmiu dni. Musimy jednak mieć na uwadze to, że każde dziecko jest inne. To, ile trwa katar u niemowlaka, zależy także oczywiście od jego przyczyny. 

Katar u dzieckaDomowe sposoby na katar u dziecka

Katar u niemowlaka: objawy najczęściej występujące

Katar u niemowlaka jest jednym z tych objawów, których z pewnością nie można bagatelizować. Sama infekcja natomiast może okazać się trudna do zdiagnozowania dla rodziców. Warto więc wiedzieć, że do objawów towarzyszących malcowi podczas kataru wirusowego należą między innymi:

  • problemy ze snem
  • niechęć do jedzenia
  • rozdrażnienie
  • niepokój
  • płaczliwość
  • przezroczysta wydzielina cieknąca z nosa
  • problemy z oddychaniem spowodowane zatkanym nosem 
  • zaczerwienienie wokół nosa
Zobacz wideo Domowe sposoby na lepszą odporność

Katar u niemowlaka: co robić? Domowe sposoby 

Co robić w przypadku wystąpienia kataru u niemowlaka? Zanim przejdziemy do sposobów radzenia sobie z kraterem u niemowlaka, musimy najpierw zdiagnozować przyczynę. W tym celu najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na katar u dziecka, który występuje podczas łagodnej infekcji wirusowej:

  • Odciąganie kataru aspiratorem lub gruszką - zalegająca w nosku dziecka wydzielina może powodować trudności z oddychaniem. Dlatego też należy ją usunąć. Możemy wykonać to za pomocą specjalnego aspiratora. Na rynku mamy różnego typu modele, aktualnie najbardziej popularne są elektryczne aspiratory. 
  • Inhalacje ziołowe. Do przeprowadzenia domowej inhalacji malca możemy użyć między innymi takich ziół jak: rumianek, tymianek, macierzanka, szałwia. Inhalacje należy przeprowadzać 2-3 razy dziennie po kilka minut. 
  • Aplikacja soli morskiej lub kropli do nosa dla niemowląt - na rynku znajdziemy mnóstwo produktów dla dzieci, które pomogą nam w walce z katarem. Pamiętajmy jednak o konsultacji z pediatrą i trzymaniu się wytycznych.

Zobacz też: Sól fizjologiczna - zastosowanie i właściwości

Katar u niemowlaka bez gorączki - sprawdź czy nie jest to alergia bądź nietolerancja

Katar u niemowlaka bez gorączki to objaw, który może występować przy przeziębieniu. Z drugiej strony taki katar może być symptomem alergii. Warto skonsultować to ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania.

Katar u niemowlaka a spacer - wyjść czy zostać w domu?

Katar u niemowlaka a spacer to temat, który stawia rodziców w ogromnym zakłopotaniu. Sam katar nie jest przeciwwskazaniem do spacerów, jednakże trzeba mieć na uwadze ogólny stan dziecka, warunki atmosferyczne, długość spaceru itd. Dlatego jeżeli nie jesteśmy przekonani co do wyjścia, skonsultujmy to z lekarzem.

Zatkany nos - jak sobie z nim radzić? Kiedy leczyć się domowymi sposobami, a kiedy iść do lekarza?Zatkany nos - przyczyny, objawy i leczenie. Domowe sposoby na niedrożny nos

Katar u niemowlaka w nocy - sprawdź, co zrobić, aby ułatwić sen malcowi

Katar u niemowlaka w nocy może utrudnić zdrowy sen. Zarówno w przypadku malca jak i rodziców. Na szczęście możemy zastosować się do kilku prostych wskazówek. Oto i one:

  • Połóż dziecko w takiej pozycji, aby wydzielina łatwiej wydostała się z nosa.
  • Zadbaj o to, aby główka dziecka była położona wyżej, aniżeli klatka piersiowa
  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia oraz wentylację
  • Dobierz odpowiedni strój do temperatury otoczenia panującej podczas snu dziecka
  • Usuń ochraniacze z łóżeczka, umożliwi to lepszy przepływ powietrza

Zobacz też: Zapalenie zatok przynosowych u dzieci. Jak radzić sobie z tą uciążliwą infekcją?

Więcej o: