Tajemnicza gorączka u dzieci. Pediatra: To może być jedynym objawem infekcji

W ciągu ostatnich tygodni zwiększa się ilość dzieci, które poza wysoką gorączką nie zgłaszają innych objawów. O komentarz poprosiliśmy pediatrę. Justyna Janicka mówi o tym, że istnieją sytuacje, w których powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Następstwa koronawirusa

Gorączka rośnie i szybko przekracza niepokojącą granicę 39 stopni. Dziecko nie kaszle, nie ma kataru, żadnych innych objawów infekcji. To coraz częstsze symptomy, z którymi zgłaszają się do poradni rodzice.

Specjaliści wskazują, jako przyczynę tajemniczej gorączki osłabioną odporność, a to znowu miałby być efekt izolacji spowodowanej koronawirusem. Sam wirus mógł też osłabić organizm na tyle, że wysoka gorączka może być jednym z jego powikłań.

O komentarz poprosiliśmy lekarkę, Justynę Janicką:

Gorączka jest naturalną reakcją obronną organizmu. O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38 stC. Jest to bardzo częsty objaw u dzieci, a przyczyną zazwyczaj są infekcje wirusowe (większość infekcji) i bakteryjne.
Czasem bywa tak, że gorączka jest jedynym objawem infekcji, nie ma kaszlu, kataru, pieczenia podczas oddawania moczu, ani żadnych innych symptomów. Jeśli gorączka spada po podaniu leków przeciwgorączkowych, dziecko w okresie bez gorączki jest w dobrym stanie ogólnym, to znaczy bawi się, jest aktywne, wtedy można obserwować dziecko w domu, bardziej prawdopodobna jest infekcja wirusowa.
Do pediatry w przychodni należy zgłosić się gdy dziecko gorączkuje wysoko - >39,5 stC, gorączka jest trudna do obniżenia pomimo podawania odpowiednich dawek leków przeciwgorączkowych, stan ogólny dziecka wzbudza niepokój rodziców/opiekunów, gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni. Trzeba pamiętać, że w przypadku gorączkujących dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia, od razu należy zgłosić się do swojego pediatry.
W razie potrzeby w przychodni POZ można wykonać badania krwi, badanie moczu, CRP, a więc podstawowe badania, które pomogą w ustaleniu rozpoznania i podjęciu decyzji o ewentualnej antybiotykoterapii

Waga szczepień

Lekarka zwraca również uwagę na wagę szczepień, szczególnie w przypadku małych dzieci.

Na koniec dodam, że bardzo ważne jest szczepienie dzieci zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień-dobrze, aby oprócz szczepień obowiązkowych (bezpłatnych), wykonać też te zalecane (płatne). Daje to dziecku ochronę przed groźnymi chorobami, które objawiają się m.in. gorączką, a mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.