Czym jest choroba lokomocyjna u dzieci? Kinetoza, bo tak nazywa się prawidłowo tę przypadłość, wbrew przekonaniom dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wynika ona ze sprzecznych informacji odbieranych z otoczenia w trakcie podróży środkami lokomocji. Problem wynika stąd, że będący narządem równowagi błędnik odnotowuje ruch, ale nie robią tego mięśnie, oczy i stawy. W rezultacie dochodzi do nieprzyjemnej reakcji organizmu na bodźce płynące z zewnątrz.
Czy choroba lokomocyjna u niemowlaka także jest problemem? Okazuje się, że problemy z tą przypadłością z reguły omijają tak małe dzieci. Ich początki mają miejsce około wieku 2 lat. Często trwają tylko do 6. roku życia, chociaż czasami dają się we znaki aż do 12. roku życia.
Jakie są objawy choroby lokomocyjnej? Do najczęściej występujących należą mdłości, wymioty, ale także brak apetytu, zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy, zimne poty, bóle i zawroty głowy. Co do zasady zestawy objawów mogą różnić się między sobą, ale najczęstsze są mdłości i wymioty. Zdarza się przy tym, że choroba lokomocyjna odczuwana w jednym środku transportu, zupełnie nie występuje w innym.
Jak pozbyć się choroby lokomocyjnej i spokojnie znosić kolejne podróże? Najpierw trzeba mieć na uwadze to, że chodzi tu o swoistą przypadłość, która najczęściej mija wraz z wiekiem. Nie jest to więc w ścisłym sensie jednostka chorobowa. Radzenie sobie z nią może polegać na stosowaniu preparatów z apteki lub wykorzystywaniu popularnych sposobów ograniczających występowanie choroby lokomocyjnej.
Jakie leki na chorobę lokomocyjną zdadzą egzamin? Przede wszystkim nie ma tu mowy o medykamentach, które mogłyby usunąć przyczyny. Chodzi raczej o poradzenie sobie z objawami i niedopuszczenie do ich wystąpienia.
Preparaty dostępne w aptece to przede wszystkim produkty zawierające substancje antyhistaminowe. Posiadają one potrójne działanie, które jest tu istotne: przeciwwymiotne, uspokajające i antyalergiczne. Zwykle takie preparaty przyjmuje się na 30 min przed rozpoczęciem podróży.
Czy zaklejanie pępka na chorobę lokomocyjną jest skutecznym sposobem? Internet pełen jest nieco dziwnych, ale podobno skutecznych rozwiązań. Bardzo często są to jednak pomysły, co do których rzetelnego działania nie ma żadnych medycznych przesłanek.
Jakie są w takim razie skuteczne sposoby na chorobę lokomocyjną? Niektóre proste sposoby mogą okazać się zadziwiająco skuteczne. Jednym z podstawowych jest przyjęcie takiej pozycji, aby można było siedzieć przodem do kierunku jazdy i być daleko od kół. Często dobrym pomysłem jest zmiana środka transportu na pociąg, który w mniejszym zakresie naraża na chorobę lokomocyjną.
Do skutecznych sposobów na chorobę lokomocyjną można zaliczyć jazdę przy otwartym oknie, ale też unikanie czytania książek i korzystania ze smartfonów podczas jazdy, stosowanie okładów łagodzących na czoło lub chwilowe przyjęcie pozycji leżącej lub półleżącej.
Zobacz też: Wyjazd z dzieckiem pod namiot. Jak zorganizować wymarzony weekend? [tipy i praktyczna lista do wydruku]