USA. Zatwierdzono szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6. miesiąca życia

W USA w piątek (17 czerwca) zatwierdzono stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19 firm Pfizer i Moderna u dzieci od 6. miesiąca życia. Poinformowała o tym Amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Szczepienia niemowląt mają rozpocząć się już po weekendzie.

W Stanach Zjednoczonych 17 czerwca zatwierdzono stosowanie szczepionek przeciwko Covid-19 firm Pfizer i Moderna u dzieci od szóstego miesiąca życia\, 

Do tej pory szczepionka firmy Pfizer była dopuszczona w USA od 5. roku życia, a Moderny - od 18. roku życia.

Wielu rodziców, opiekunów i lekarzy czekało na szczepionkę dla małych dzieci, ta akcja pomoże je ochronić przed hospitalizacją i zgonami 

– napisał w komunikacie prasowym szef FDA Robert Califf.

W USA jest około 20 milionów dzieci w wieku do czterech lat. Do tej pory około 480 z nich zmarło z powodu Covid-19.

Według danych rządowych podczas fali wariantu Omikron gwałtownie wzrosły wskaźniki hospitalizacji małych dzieci. Łącznie od początku pandemii w USA hospitalizowano 45 tys. dzieci poniżej piątego roku życia, z czego jedna czwarta musiała zostać skierowana na oddziały intensywnej terapii.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Covid-19 u dzieci. Zapalenie wątroby jednym z powikłań?

W Polsce na razie dopuszczono szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat, które rozpoczęły się 16 grudnia 2021 roku. Jak potwierdziły badania, są bezpieczne i zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Możliwe, że jednym z powikłań pocovidowych u dzieci jest zapalenie wątroby. W Stanach przeprowadzono badanie na 800 tysiącach dzieci poniżej 10. roku życia. 245 tysięcy z nich było zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w okresie od marca 2020 do marca 2022 roku. 550 tysięcy dzieci chorowało na inne zakażenia układu oddechowego. Wnioski badaczy z porównywania tych grup są dość jasne: Podwyższony poziom enzymów wątrobowych oraz bilirubiny wykazano u dzieci, które przeszły koronawirusa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.