Czym jest wtórne utonięcie? To "cichy zabójca", na którego trzeba uważać nie tylko latem

Wtórne utonięcie to powikłanie po podtopieniu, w którym dochodzi do zachłyśnięcia się wodą. Stąd też nasilenie tego zjawiska następuje w okresie letnim. Może ono wystąpić nie tylko podczas kąpieli w morzu czy jeziorze. Jak rozpoznać wtórne utonięcie i zapobiec jego zagrażającym życiu skutkom?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Chłopiec tonął na środku zatłoczonego basenu. Wokół spokojnie pływali inni ludzie

Wtórne utonięcia najczęściej dotykają dzieci i stanowią około 1-2% wszystkich utonięć. Lato, czyli wzmożony czas kąpieli w zbiornikach wodnych sprzyja nasileniu tego zjawiska, jednak może do niego dojść również na skutek zachłyśnięcia się przez dziecko napojem czy wodą podczas kąpieli w wanience. Na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę oraz jak się zachować w takiej sytuacji?

Wtórne utonięcie — kiedy może wystąpić? Pierwsze objawy mogą pojawić się już po 15 minutach

Zachłyśnięcie wodą, na skutek którego do płuc może dostać się choćby minimalna ilość cieczy, może spowodować ich obrzęk. Dochodzi wówczas do zaburzenia procesu oddychania, a to może stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Szczególnie ważna jest obserwacja dzieci, które często nie zdają sobie sprawy, że dzieje się z nimi coś niedobrego. Objawy mogą pojawić się nagle, a wtedy zaczynają szybko postępować. Pierwsze mogą wystąpić już po 15 minutach, ale czujność należy zachować do 72 godzin od incydentu

Jak rozpoznać wtórne utonięcie? Objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę

W momencie wystąpienia utonięcia wtórnego kluczową rolę odgrywa czas. Im szybsza jest reakcja, tym większa szansa na pełen powrót do zdrowia. Do najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na wtórne utonięcie, należą:

  • nasilający się kaszel, który staje się bardziej uciążliwy w pozycji leżącej,
  • utrudnione oddychanie,
  • zmęczenie, senność, 
  • senność,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty, 
  • osłabienie. 

W przypadku najmłodszych zazwyczaj występującymi symptomami jest senność oraz problemy z koncentracją. 

Pierwsza pomoc w sytuacji wtórnego utonięcia. Co należy zrobić?

Przede wszystkim warto pamiętać, aby zachować spokój. Bezpośrednio po zachłyśnięciu wodą dziecko powinniśmy najpierw obrócić do góry nogami tak, aby woda nie dostała się do oskrzeli i oskrzelików. W ten sposób zablokowany zostałby dostęp powietrza, który spowodowałby obrzęk płuc. W tej pozycji przytrzymujemy dziecko do momentu odzyskania swobodnego oddechu. Następnie kładziemy je w pozycji z głową nieznacznie poniżej poziomej pozycji.

Do szpitala należy się udać, jeśli w ciągu kilku godzin od momentu podtopienia kaszel lub inne objawy nie będą ustępowały bądź zaczną się nasilać. Warto pamiętać, że w wypadku jakichokolwiek wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem. 

Zobacz też: Czy można utonąć wiele godzin po wyjściu z wody? Tak. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o wtórnym utonięciu

Więcej o:
Copyright © Agora SA