Wielka Brytania. Ponad 70 dzieci trafiło do szpitali. Powód zaniepokoił lekarzy

W Wielkiej Brytanii aż 74 dzieci poniżej 10. roku życia w ostatnich miesiącach zostało dotkniętych stanem zapalnym wątroby. Wszystkie te przypadki rozpoznano w szpitalu. Przyczyna zachorowań nie jest jednak jeszcze obecnie znana.

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Anatomia człowieka - wątroba

Stan zapalny wątroby może być wywołany przez różne czynniki. Najczęściej wymienia się infekcje wirusowe lub bakteryjne. Jednak choroba może być wywołana także wrodzonymi wadami metabolizmu, zaburzeniami krążenia, chorobami o podłożu autoimmunologicznym, a także spożyciem niektórych leków czy toksyn. 

Szczepienie przeciw WZW typu B jest obowiązkowe i bezpłatneWirusowe zapalenie wątroby u dzieci. Jakie są objawy WZW? Jak można się zarazić?

Jak poinformowało BBC, zachorowania wśród dzieci w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w styczniu tego roku. Od tego czasu rozpoznano 49 przypadków choroby w Anglii, 13 w Szkocji, 12 w Walii i Irlandii Północnej (łącznie 74). Przyczyna zachorowań nie jest jednak jeszcze obecnie znana. 

Zjawisko zaniepokoiło brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA). Zdaniem ekspertów związanych z agencją, za chorobę mogą odpowiadać adenowirusy, czyli rodzina wirusów wywołujących m.in. łagodne przeziębienia. Jednak nie wykluczają oni także innych możliwości (takich jak na przykład czynniki środowiskowe czy infekcje). 

Zapalenie wątroby u dziecka - objawy

Specjaliści z brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia przypominają także, jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców. Jeśli pojawią się one u dziecka, należy skonsultować się z lekarzem. To przede wszystkim:

  • swędzenie skóry;
  • zażółcenie skóry oraz oczu;
  • ciemny mocz;
  • jasnoszary kał;
  • zmęczenie
  • bóle mięśni i stawów
  • podwyższona temperatura
  • nudności i wymioty.

- Jeśli twoje dziecko ma objawy żółtaczki, czyli jego skóra ma żółty odcień, najłatwiej widoczny na białkach oczu, powinieneś skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub innym pracownikiem służby zdrowia - powiedział dr Nicholas Phin, dyrektor w Public Health Scotland (PHS).

Więcej o: