W jaki sposób przebiega odra u dzieci? Jest to choroba zakaźna dróg oddechowych, która wywoływana jest przez wirusa odry (paramyxowirus). Istnieje skuteczna szczepionka na odrę, ale nie ma możliwości jej leczenia. Przyjmuje się, że jest to choroba wieku dziecięcego, ale można na nią zachorować niezależnie od wieku.
Jak rozprzestrzenia się odra? Choroba jest wysoce zakaźliwa. Szacuje się, że jedna chora osoba może przyczynić się do zachorowania od 15 do 20 innych. Czas inkubacji trwa od 7 do 21 dni. Wirus znajduje się we łzach, moczu, krwi i wydzielinie nosowo-gardłowej chorego. Kontakt z wirusem skutkuje zakażeniem wszystkich dzieci, które są pozbawione odporności. Przechorowanie odry uodparnia na całe życie. Niekiedy odra u osób dorosłych może mieć poważny przebieg. Niezbędna jest wówczas hospitalizacja. W krajach rozwijających się odra pozostaje także jedną z głównych przyczyn zgonów dzieci. W Polsce dzięki szczepieniom znacząco ograniczono jej występowanie. Od kilku lat liczba przypadków występowania tej choroby rośnie, co może być spowodowane odstępowaniem od szczepienia dzieci.
W jaki sposób można poznać, że to odra? Objawy charakterystyczne dla dzieci i dorosłych są podobne. Należą do nich:
W jaki sposób manifestuje się odra? Wysypka jest tu najbardziej charakterystyczna. Występuje na całym ciele chorego. Pozostałe objawy mogą początkowo przypominać grypę. Wyróżnia się cztery fazy choroby:
W jaki sposób leczona jest odra? Objawy infekcji utrzymują się najczęściej przez dwa tygodnie. Podstawą leczenia jest ich łagodzenie. Szczególnie w przypadku dzieci bardzo ważne jest to, żeby bardzo dużo odpoczywały i przyjmowały duże ilości płynów. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki podaje się leki przeciwgorączkowe (z wyjątkiem tych zawierających kwas acetylosalicylowy).
Jednocześnie w zastosowaniu są leki, które pomagają w zwalczeniu powikłań po odrze. Choroba może przyczynić się do bakteryjnego zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego i poważnych infekcji mózgu. Wówczas niezbędne mogą okazać się hospitalizacja i antybiotykoterapia. W przypadku niemowląt zawsze konieczna jest wizyta u pediatry. Bardzo duże znaczenie ma izolacja chorego dziecka tak, by odra się nie rozprzestrzeniała.
Czy jest szansa na uniknięcie odry? Szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce jest podawana dziecku w dwóch dawkach:
Szczepienie ma charakter obowiązkowy. Nie chroni ono z całą pewnością przed zachorowaniem, ale przypadki takie są niezwykle rzadkie. Wprowadzenie szczepień bardzo ograniczyło liczbę zachorowań na tę chorobę.
Zobacz też: Choroby cywilizacyjne: czym są? Skąd się biorą? Jak ich unikać?