Audiolog dziecięcy - co to za lekarz i ile kosztuje badanie audiologiczne dziecka?

Audiolog dziecięcy diagnozuje i leczy zaburzenia słuchu u najmłodszych. Kiedy należy udać się do audiologa i jak przebiega wizyta? Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat, znajdziesz w poniższym artykule.

Problemy ze słuchem przekładają się na opóźniony rozwój mowy oraz późniejsze problemy w nauce. Jak odróżnić niedosłuch od okresowej wody w uszach? Odpowiedzi na pytania, które nurtują rodziców najlepiej poszukać w gabinecie audiologa. 

Audiolog: co to za lekarz i czym się zajmuje? 

Wielu rodziców udaje się z dziećmi do gabinetu audiologa. Co to za lekarz? Jest to specjalista zajmujący się leczeniem zaburzeń słuchu. Do audiologa skierowane są osoby z podejrzeniem niedosłuchu, ale także te, które przeszły ciężkie zapalenie ucha środkowego (w tym przypadku chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy choroba nie doprowadziła do ubytku słuchu). Oprócz wspomnianych zaburzeń słuchu audiolog zajmuje się też częstymi infekcjami uszu. Bada infekcje ucha zewnętrznego i wewnętrznego. Objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u audiologa to: 

Warto wiedzieć, że audiolog w ramach diagnozowania zaburzeń słuchu może wskazać na choroby przemiany materii, zakaźne, autoimmunologiczne, a także neurologiczne. Ponadto zajmuje się on doborem odpowiedniego aparatu słuchowego oraz prowadzi rehabilitację słuchu.  

Zobacz wideo Morfologia u dziecka

Audiolog dziecięcy: kiedy zarezerwować wizytę? 

Znamy już wstępną odpowiedź na pytanie, kto to jest audiolog, czas sprawdzić kiedy wizyta będzie niezbędna. Dla kogo powinno się zarezerwować wizytę u audiologa?

  • dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, 
  • dzieci, które słabo reagują na bodźce słuchowe i polecenia słowne,
  • dzieci, u których podejrzewane jest pogorszenie słyszenia, 
  • dzieci, które często skarżą się na uczucie zatkanych uszu, 
  • dzieci, które skarżą się na szumy uszne. 

Badanie audiologiczne dziecka - na czym polega? 

Na początku bardzo ważna informacja: badanie audiologiczne dziecka, czy osoby dorosłej jest bezbolesne. Lekarz specjalista rozpoczyna badanie od dokładnego obejrzenia ucha zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Dziecko może być też poproszone o pomoc w formie wydmuchiwania powietrza przy zatkanym nosie. Na kolejnym etapie w specjalnej kabinie dziecko słucha dźwięków przez słuchawki. Przyklejone do czoła przewody pozwalają przeanalizować aktywność synaps. Badanie to pozwala postawić dokładną diagnozę poprzez określenie źródła zaburzenia prawidłowego słyszenia. Rola dziecka ogranicza się do reakcji na dźwięki puszczane przez słuchawki oraz odpowiedzi na pytania audiologa. Po badaniu lekarz decyduje o dalszym postępowaniu, dobiera technologie leczenia oraz ewentualny aparat słuchowy. Badanie warto powtórzyć, problemy ze słuchem często pojawiają się okresowo np. przez nagromadzenie wody w uszach.  

Badanie audiologiczne dziecka: cena. Ile kosztuje takie badanie? 

Ile kosztuje wizyta? Cena badania audiologicznego dziecka uzależniona jest od miejscowości, w której ma zostać ono przeprowadzone. Koszt badania waha się w granicach od 200 do 300 zł. Na badanie często kieruje laryngolog, który przy pomocy informacji od audiologa może wykluczyć lub potwierdzić konkretną diagnozę. 

Zobacz też: Heterochromia - czy różnobarwność tęczówki jest poważną wadą? [przyczyny i leczenie]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.