Czym jest autyzm? Terminu autyzm używa się do opisu grupy schorzeń o charakterze neurorozwojowym, które przekładają się na komunikację i interakcje społeczne.
W spektrum autyzmu wymienia się:
Spektrum autyzmu występuje bez względu na kulturę czy zaplecze ekonomiczne. Zgodnie z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Autyzm częściej diagnozowany jest u chłopców. Badanie z 2016 roku w grupie 8-latków w 11 miejscach rozsianych na terenie Stanów Zjednoczonych wykazało stosunek 4 do 1. Do grupy czynników, które mogą mieć wpływ na wystąpienie spektrum autyzmu u dziecka, zalicza się mutacje genetyczne, spektrum autyzmu w rodzinie, infekcje wirusowe w okresie ciąży, wcześniactwo czy choroby autoimmunologiczne u matki. Nie bez znaczenia jest też wyższy wiek rodziców oraz leki przyjmowane w ciąży.
Jak rozpoznać autyzm i na co zwrócić uwagę? Poniżej znajduje się opis charakterystycznych zachowań (lub ich braku), na które rodzice mogą zwrócić uwagę na kolejnych etapach rozwoju dziecka. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się do piątego roku życia, ale rodzice autystycznych dzieci na podstawie własnych obserwacji zwracają uwagę na powtarzające się zachowania dziecka już na etapie niemowlęcym. Oto cechy autyzmu, które obserwuje się najczęściej:
Istnieje szereg przesłanek, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka, ale część objawów łatwo pomylić z późniejszym rozwojem. Rodzice, którzy podejrzewają autyzm u dziecka, powinni skonsultować się ze specjalistą. Diagnozę stawia lekarz psychiatra na podstawie opinii specjalistów z różnych dziedzin: logopedy, psychologa, pedagoga specjalnego, neurologa oraz dodatkowej opinii psychiatry.
Autyzm to choroba wielowymiarowa, która u różnych osób może przebiegać w różnej formie, właśnie dlatego mówimy o spektrum zachowań. Podczas gdy część z chorych będzie potrzebowała wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, inni radzą sobie zupełnie sami. Dorośli z autyzmem często funkcjonują bez diagnozy. Jak objawia się autyzm w późniejszych latach?
Zobacz też: Autyzm u dzieci - przyczyny i objawy w relacjach społecznych
Jak postępować w przypadku podejrzenia autyzmu u dziecka? Jak już wspomniano, najpierw bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza i odróżnienie choroby od innych zaburzeń, na przykład zaburzenia rozwoju mowy. Niektóre choroby są bardzo podobne do autyzmu, który można wykluczyć poprzez specjalistyczną analizę oraz szereg badań. Podsumowując, potrzebna jest wszechstronna ocena dziecka. Warto obserwować dziecko i w razie wątpliwości skierować kroki do specjalisty, proces diagnozy rodzice często rozpoczynają w gabinecie psychologa.
Jak leczyć autyzm? Warto wiedzieć, że jest to choroba, która nie zna dwóch takich samych przypadków i dokładnie takie samo podejście powinno przyświecać procesowi leczenia. Nie ma jednej metody leczenia autyzmu, konieczne jest indywidualne podejście na wielu płaszczyznach: psychoterapia, praca nad funkcjonowaniem w grupie, dedykowana dieta dostosowana do częstych w tym przypadku problemów z układem trawienia.
Leczenie należy wdrażać we współpracy ze specjalistami, którzy potwierdzą, czy u dziecka faktycznie występuje autyzm, czy problem tkwi gdzie indziej. Po diagnozie na początku stosuje się szereg metod, które mają pomóc dziecku w przystosowaniu się do otoczenia. Bardzo ważne jest też zrozumienie, że autystyczny świat dziecka nie jest gorszy, jest po prostu inny. Charakterystyczne skupienie na jednej dyscyplinie sprzyja ponadprzeciętnym wynikom. Osoby ze spektrum autyzmu często osiągają sukces, który u innych byłby niemożliwy.
Zobacz też: Szczepionki powodują autyzm? W końcu jednoznaczna odpowiedź naukowców