Ból brzucha u niemowlaka. Co może być przyczyną? Jak sobie z nim radzić?

Ból brzucha u niemowlaka może mieć różne podłoże. Nigdy nie można lekceważyć takiego symptomu, zwłaszcza kiedy pojawia się on stosunkowo często.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha u niemowlaka 

Ból brzucha u niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi poradzić muszą sobie młodzi rodzice. Trudność tkwi we właściwym zdiagnozowaniu przyczyny takiego stanu i dobraniu odpowiednich metod łagodzenia lub leczenia bólu. 

Noworodki i niemowlęta stykające się ze światem reagują na nowe bodźce płaczem. Płaczą także kiedy odczuwają ból i dyskomfort. A ten może im towarzyszyć już od pierwszych tygodni, co związane jest m.in. ze zmianą sposobu podawania pokarmów. Dotąd w łonie matki dziecko otrzymywało wszystkie niezbędne substancje za pośrednictwem łożyska i pępowiny. Po urodzeniu musi ono samo pobierać pokarm, a jego układ trawienny nie jest jeszcze do końca wykształcony, co powoduje m.in. powstawanie wzdęć, gazów, a w konsekwencji także bólu brzucha. 

Co jeszcze może być przyczyną bólu brzucha u niemowlaka? Często ból brzucha na tym etapie może być powodowany także przez niewłaściwą technikę karmienia, która sprawia, że maluch łapie zbyt dużo powietrza, które gromadzi się później w brzuszku, powodując wzdęcia. 

Coraz więcej dzieci zmaga się także z alergiami. Ból brzucha u niemowlęcia może być sygnałem nietolerancji laktozy, która zawarta jest w pokarmie matki jak i w mlekach modyfikowanych. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej przez mamę lub zmiana mieszanki. 

Sprawdzone sposoby na ból brzucha u niemowlaka 

Ból brzucha u niemowlaka powoduje przede wszystkim silny płacz, który zaalarmuje każdego rodzica. Jak ulżyć dziecku w takiej sytuacji? Które sprawdzone sposoby na ból brzucha u niemowlaka warto zastosować nim udamy się do lekarza?

  • ciepła kąpiel - pomaga rozluźnić mięśnie i wyciszyć się maluchowi; ciepła woda działa uspokajająco i rozluźniająco, dlatego warto zastosować ją nawet w czasie kolki
  • ciepłe okłady na brzuszek - można ogrzać pieluchę tetrową lub specjalny termofor z pestek wiśni i przyłożyć do brzuszka
  • ułożenie dziecka na brzuszku na swoim ciele - ciepło naszego ciała połączone z uciskiem ułatwia pozbywanie się nagromadzonych gazów i zmniejsza dolegliwości bólowe
  • masaż brzuszka - delikatne, koliste ruchy mogą pobudzić jelita do działania, ułatwić pozbycie się wzdęć

Częste bóle brzucha u dziecka. Jakie podjąć działania?

Jeśli nasze dziecko dość często przejawia symptomy bólu brzucha, wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Może to bowiem wskazywać na alergię pokarmową, ale równie dobrze być symptomem innych, poważniejszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli bóle powtarzają się, wówczas nie wolno ich bagatelizować, zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowląt. W przypadku gdy są to bóle wywołane przez niedojrzałość układu pokarmowego, wówczas pediatra może zalecić stosowanie środków rozkurczowych, które wspomagają organizm w pozbywaniu się nadmiaru gazów itp. W przypadku gdy podłoże bólu nie jest jednoznaczne, konieczna może okazać się pogłębiona diagnostyka. 

Zobacz wideo Czym jest mleko modyfikowane? Jak dobrać odpowiedni produkt?

Nocne bóle brzucha u dziecka, czyli kolka niemowlęca

Rodzice niemowląt i małych dzieci bardzo dobrze znają zjawisko, jakim są nocne bóle brzucha u dziecka. Najczęściej utożsamiane są one z tzw. kolką niemowlęcą, której objawy (czyli silny płacz, prężenie całego ciała, gazy) pojawiają się u dzieci w godzinach popołudniowych i nocnych. Kolki dotyczą zazwyczaj dzieci, które ukończyły trzeci tydzień życia i nie przekroczyły trzech miesiąca. Twardy brzuch u niemowlaka może być jednym z ich objawów. Występowania kolek wiąże się z niedojrzałością układu pokarmowego, która z czasem w miarę wzrostu dziecka sama ustępuje. Niemniej jednak czas nim dolegliwości ustąpią na stałe może być trudny dla niemowlęcia i rodziców. Łagodzić ból towarzyszący kolce można stosując delikatny masaż, przytulając dziecko do swojego ciała lub stosując okłady termoforem z pestkami wiśni. 

Ból brzucha u niemowlaka karmionego piersią lub po mleku modyfikowanym

Ból brzucha u niemowlaka w pierwszej kolejności kojarzony jest z jego dietą. I tak u niemowląt karmionych piersią ból brzucha zwykło się przypisywać niewłaściwemu żywieniu matki. Nasze babcie i mamy chętnie udzielają młodym mamom wskazówek co do tego czego nie powinny jeść, by nie spowodować dolegliwości u dziecka. Jednak według badań naukowych to nie dieta matki jest przyczyną bóli brzucha u niemowląt karmionych piersią, tylko niedojrzałość ich układu pokarmowego, która z czasem ustępuje. 

Jeśli chodzi o niemowlęta karmione sztucznie, to często w ich przypadku ból brzucha wywołany jest zmianą mleka modyfikowanego lub przejściem od mleka początkowego do następnego. Różnice w składzie mieszanki mogą powodować różne reakcje organizmu, jednak najczęściej wystarczy przeczekać kilka dni, aby sytuacja się unormowała. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA