Naukowcy wskazali objawy typowe dla COVID-19 u dzieci. To nie gorączka i kaszel tak jak u dorosłych

Dzieci z COVID-19 mogą nie wykazywać objawów, takich jak gorączka, kaszel i duszność - tak wynika z najnowszych badań naukowców z University of Alabama. Choroba może przebiega u nich nieco inaczej niż u dorosłych. Eksperci w związku z tym zwracają na potrzebę badań przesiewowych u najmłodszych.

Jak wskazują eksperci na podstawie licznych obserwacji od początku pandemii, charakterystycznymi objawami koronawirusa u osób dorosłych są: gorączka, suchy kaszel, duszność, ból głowy, ból mięśni/stawów, utrata lub zaburzenie węchu i/lub smaku oraz silne zmęczenie. Nowe badanie opublikowane w Nature Scientific Reports przez University of Alabama w Birmingham pokazuje, że dzieci z COVID-19 mogą nie wykazywać tych dolegliwości, dlatego częściej powinno wykonywać się badania przesiewowe u najmłodszych, a także u osób, które się z nimi kontaktują.

Wiele dzieci z COVID-19 nie ma gorączki. Mogą mieć za to wysypkę 

Naukowcy przebadali ponad 12 tys. dzieci, które miały potwierdzone laboratoryjnie zakażenie koronawirusem. Z obserwacji ekspertów wynika, że 18,8 proc. dzieci odczuwało gorączkę, rozbicie, bóle mięśni i stawów, a 16,5 proc. kaszel i problemy z oddychaniem. U 13,9 proc. pojawiały się dolegliwości żołądkowe: nudności, wymioty i biegunka, a u 8 proc. wystąpiła wysypka. Na ból głowy skarżyło się 4,8 proc. 

Podczas tego badania odkryliśmy, że większość dzieci nie wykazywała żadnych typowych objawów COVID-19, w tym gorączki, kaszlu i duszności

- stwierdził dr Vibhu Parcha, pracownik naukowy z Wydziału Chorób Sercowo-Naczyniowych. "Chociaż ciężki przebieg COVID-19 zdarza się stosunkowo rzadziej u dzieci niż u dorosłych, 5-6 procent nadal wymaga hospitalizacji. Wśród tej grupy, 18 proc. pacjentów wymagało intensywnej opieki, a 4 proc. potrzebowało respiratora do oddychania". Ryzyko hospitalizacji było mniej więcej takie samo u dziewczynek i chłopców.

Kiedy wracamy do szkoły 2021? MEN opublikowało wytyczne Szkoły zamknięte do końca roku - tego chce ponad pół miliona uczniów. "Dzieci zwyczajnie się boją"

Jak wskazują naukowcy po przeanalizowaniu badań - jeśli planujemy powrót do szkół, powinniśmy kontrolować pandemię, uwzględniając też częstsze przeprowadzanie testów przesiewowych u dzieci i osób, które się z nimi kontaktują. 

Zobacz też: Powrót dzieci do szkół jest bezpieczny wg Ministra Czarnka. "Za dwa tygodnie zagrożenie będzie jeszcze mniejsze". Ekspert: to nie ma sensu

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje
Więcej o: