Prof. Cessak: Szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci. Przełomowe badania

Szczepionka Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci w wieku 12-16 lat - tak wynika z przełomowego badania. Poinformował o tym m.in. prof. Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Do tej pory szczepionka Pfizer/BioNTech była dopuszczona do stosowania u osób powyżej 16. roku życia. Szef URPL Grzegorz Cessak przekazał we wtorek (13 kwietnia) informację o najnowszym wyniku badań nad szczepionką Pfizera przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat. 

Badania kliniczne III fazy: szczepionka p/#COVID-19 Pfizer jest w 100 proc. skuteczna w ochronie przed infekcją dzieci w wieku 12-15 lat. W badaniu wzięło udział 2260 nastolatków. Zaszczepieni wykazali silną odpowiedź przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych 

- poinformował, dołączając również link do informacji na ten temat.

Z badania klinicznego przeprowadzonego przez koncerny Pfizer i BioNTech wynika, że wśród 2260 dzieci, którym podano zastrzyk placebo, wystąpiło tylko 18 infekcji koronawirusem. Z kolei w drugiej grupie, zaszczepionej prawdziwą dawką preparatu, nie dopatrzono się żadnych zakażeń.

Przełomowe badania z udziałem nastolatków udowodniły skuteczność szczepionki 

Dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny Pfizer, powiedział, że firma planuje ubiegać się o zezwolenie Agencji Żywności i Leków (FDA), które umożliwiłoby szczepienie tej grupy wiekowej przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego. Pfizer zwrócił się również o to zezwolenie do Europejskiej Agencji Leków. 

Zgłaszamy pilną potrzebę  dopuszczenia naszej szczepionki do stosowania w młodszych populacjach

- zakomunikował. Eksperci stwierdzili, że badania kliniczne - choć nie były recenzowane - są bardzo dobrą wiadomością.

Im szybciej będziemy mogli podać szczepionki jak największej liczbie osób, niezależnie od ich wieku, tym szybciej będziemy mogli naprawdę poczuć, że wygrywamy z pandemią na dobre

- stwierdziła dr Angela Rasmussen, wirusolożka dlaThe New York Times. Dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, powiedział niedawno, że szczepienie dzieci jest ważnym krokiem w kierunku uzyskania "odporności stadnej".

Pfizer rozpoczął w zeszłym tygodniu badania z udziałem dzieci w wieku 5-11 lat i zapowiedział, że rozpocznie w następnej kolejności badania z udziałem osób w wieku 2-5 lat, a na końcu tych najmłodszych - dzieci od 6 miesięcy do 2 lat. 

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.