Większość dzieci i nastolatków z PIMS-TS przeszła COVID-19 bezobjawowo. Są wyniki największego badania

W szpitalach przybywa dzieci cierpiących na pocovidowy zespół zapalny (PIMS-TS). Tymczasem z największego badania amerykańskich naukowców wynika, że 75 proc. pacjentów z PIMS-TS przechorowało koronawirusa bezobjawowo. Eksperci apelują do rodziców o czujność i obserwację także tych dzieci, u których stwierdzono bezobjawowe zakażenie koronawirusem.

PIMS-TS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z SARS-CoV-2, który może pojawić się u dzieci i młodzieży kilka tygodni po zakażeniu koronawirusem, także u tych, którzy nie mieli objawów COVID-19. U dużej liczby pacjentów w Stanach Zjednoczonych z tym tajemniczym zespołem zapalnym nie pojawiły się klasyczne objawy COVID-19 w trakcie zakażenia. Wywnioskowali to naukowcy z CDC (Centers for Disease Control and Prevention - agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, wchodzącej w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej), których wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "JAMA Pediatrics"

Większość pacjentów ze stanem zapalnym PIMS-TS nie miała objawów COVID-19

Badanie wykazało, że 75 proc. z ponad 1700 pacjentów, o których dostępne były informacje, że byli zakażeni koronawirusem, nie doświadczyło objawów choroby lub mieli bardzo łagodny przebieg. Jednak w okresie od drugiego do piątego tygodnia po zakażeniu trafili do szpitala z powodu PIMS-TS. 

Uważa się, że większość pacjentów z pocovidowym stanem zapalnym przeszła wcześniej koronawirusa bezobjawowo lub łagodnie. Po zakażeniu wystąpiła u nich reakcja immunologiczna organizmu, wskutek wytworzenia maksymalnego poziomu przeciwciał przeciwko wirusowi

- czytamy w czasopiśmie. Eksperci nie wiedzą jednak, dlaczego organizmy niektórych dzieci i nastolatków reagują w taki sposób.

Coraz więcej dzieci z COVID-19 w szpitalach. Objawy się różniąCoraz więcej dzieci z COVID-19 w szpitalach. "Częściej obserwujemy infekcję przewodu pokarmowego niż układu oddechowego"

Pacjenci hospitalizowani z powodu PIMS-TS doświadczają problemów z sercem

PIMS-TS objawia się wysoką gorączką, trwającą minimum trzy dni i niedającą się zbić medykamentami. Pojawiają się wybroczyny w jamie ustnej, zaczerwione oczy, wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała, osłabienie, objawy ze strony układu pokarmowego i odwodnienie. Odkrycia naukowców pokazują, że chociaż zespół pocovidowy występuje rzadko, może mieć poważne konsekwencje.

Dane CDC, które obejmowały tylko pacjentów hospitalizowanych, wykazały, że ponad 90 proc. tych osób doświadczyło objawów obejmujących co najmniej cztery narządy, a 58 proc. wymagało leczenia na oddziałach intensywnej terapii. 

Wielu pacjentów doświadczyło poważnych problemów z sercem: u ponad połowy stwierdzono niskie ciśnienie krwi, u 37 proc. wystąpił wstrząs kardiogenny, a u 31 proc. wystąpiły zaburzenia czynności serca, związane z niezdolnością narządu do prawidłowego pompowania krwi. Badanie wykazało, że znacznie wyższy odsetek pacjentów, którzy nie mieli objawów COVID-19, doświadczył  problemów z sercem, w porównaniu z tymi, którzy mieli objawy koronawirusa. 

Zdecydowana większość pacjentów z PIMS-TS (prawie 86 proc.) miała mniej niż 15 lat. U osób poniżej 5. roku życia odnotowano najniższe ryzyko poważnych powikłań sercowych i rzadziej wymagały intensywnej opieki. Pacjenci w wieku 10 lat i starsi byli znacznie bardziej narażeni na wystąpienie problemów, takich jak wstrząs kardiogenny, niskie ciśnienie krwi i zapalenie mięśnia sercowego.

Eksperci apelują do rodziców o czujność. "Prosimy o obserwację dzieci" 

Po świętach spodziewamy się zwiększonej zachorowalności na PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Prosimy rodziców o czujność

- powiedziała rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Katarzyna Pokorna-Hryniszyn dla serwisu rynekzdrowia.pl. "Prosimy o obserwację zarówno tych dzieci, które przeszły covid, jak i tych, które mogły przejść chorobę bezobjawowo" - dodała.

Jakiś czas temu lekarka Małgorzata Ponikowska w rozmowie z edziecko.pl zwróciła uwagę, że jesienią dzieci też zakażały się koronawirusem. Według niej dowodem jest pocovidowy zespół PIMS, z którym najmłodsi lądowali w szpitalach dopiero po pewnym czasie. "Jeśli jeden szpital ma kilka przypadków PIMS, to znaczy, że koronawirusem zakażonych było kilkaset dzieci, bo szacuje się, że PIMS występuje u mniej niż 1 na 200 zakażonych dzieci" - stwierdziła.

Zobacz wideo Pandemia uderza w młodych. Psychiatra: Narastają w nich trudne emocje
Więcej o: