Zęby mleczne - jak dbać i od kiedy leczyć mleczaki? [Fluoryzacja, lapisowanie, lakowanie]

Zęby mleczne czasem potrafią sprawić kłopoty. Zastanawiasz się, czy mleczaki Twojego dziecka wymagają wizyty u dentysty? Zanim odłożysz ten temat do czasu zębów stałych, sprawdź, dlaczego o zęby należy dbać na długo, zanim w ogóle się pokażą.
Zobacz wideo Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Dbałość o zęby dziecka jest bardzo ważna, bo regularna higiena chroni nie tylko przed próchnicą, ale też wyrabia dobre nawyki na przyszłość. Bardzo dużą rolę odgrywa tu profilaktyka, bo zgodnie ze starą zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Zęby mleczne, a zęby stałe

Młodzi rodzice często słyszą dużo rad odnośnie tego, jak powinni dbać o swoje dziecko. Zwłaszcza od starszego pokolenia można często usłyszeć, że mleczaków nie trzeba leczyć. Tymczasem zęby mleczne, a zęby stałe - to dwa uzupełniające się tematy, których nie wolno zaniedbywać. Zepsute zęby mleczne mają wpływ na odporność dziecka i mogą przyczyniać się do częstych chorób. Mleczaki są też ważnym zabezpieczeniem dla zębów stałych. Przedwczesne usunięcie może w przyszłości skończyć się leczeniem zgryzu dziecka u ortodonty. 

ząbkowanie u dziecka, kalendarz ząbkowaniaZąbkowanie u dzieci - kalendarz, najczęstsze objawy

Kiedy wypadają zęby mleczne? 

Częstym argumentem za nieleczeniem mleczaków jest stwierdzenie, że pierwsze zęby i tak w końcu wypadną. Jednak jeśli przyjrzymy się osi czasu przydatności mleczaków, szybko okaże się, że nie dzieje się to wcale tak szybko, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze zęby w dobrym stanie będą potrzebne dziecku, aż do 10 roku życia, a czasami nawet dłużej.

Kiedy wypadają zęby mleczne? 

 • I etap: 6-7 lat - wypadają jedynki i dwójki, najpierw dolne później górne. 
 • II etap: 10-11 lat - w tym czasie dochodzi do wymiany kłów.
 • III etap: 10-12 lat - w tym wieku należy spodziewać się wypadania przedtrzonowców.

WAŻNE: Zęby stałe nie zawsze pokazują się po wypadnięciu mleczaków, czasami trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. 

Próchnica u dzieci - zapobieganie na etapie mleczaków 

Bardzo ważne są zdrowe nawyki takie jak:

 • mycie zębów po każdym posiłku,
 • rozsądek w temacie słodyczy,
 • unikanie soków owocowych do obiadu i słodkich napojów.

Nawet jeśli w przedszkolu czy w szkole dziecko nie ma możliwości umycia zębów po posiłku, to warto pilnować tego w domu. Dzieci, które są przyzwyczajone do picia zwykłej wody, zdecydowanie rzadziej skarżą się na ubytki. Co jeszcze można zrobić, aby zabezpieczyć pierwsze zęby? 

Próchnica butelkowa dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci do 4. roku życia, zwłaszcza karmionych mlekiem modyfikowanymPróchnica butelkowa u dzieci. Przyczyny, profilaktyka i leczenie

Fluoryzacja mleczaków - co można zrobić przed leczeniem? 

 • Nieinwazyjny zabieg, jakim jest fluoryzacja mleczaków, polega na nałożeniu na szkliwo pianki smakowej, lakieru lub żelu, który mineralizuje zęby i chroni je przed próchnicą. Zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy. 

Lapisowanie mleczaków - zamiast wiertła 

 • To metoda, którą stosuje się w momencie, gdy w zębach mlecznych pojawią się ubytki, ale dziecko jest za małe na tradycyjne borowanie. Lapisowanie mleczaków polega na nałożeniu na zęby zajętych próchnicą preparatu o właściwościach bakteriobójczych. W efekcie ząb jest utwardzony, a postęp próchnicy znacznie spowolniony. Co prawda zęby po lapisowaniu stają się miejscowo czarne, ale możemy mieć pewność, że choroba została zatrzymana.
 • Lapisowanie nie zawsze się sprawdza - czasami ubytki w mleczkach są już tak duże, że wymagają leczenia poprzez borowanie i założenie plomby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. W przypadku bardzo małych dzieci raczej nie stosuje się znieczulenia, ale od około 6 .roku życia jest to możliwe. Zanim sięgniemy po tradycyjny zastrzyk, warto wypróbować żele chłodzące. 

Próchnica u dzieci - jak leczyć zęby stałe? 

Stałe zęby wymagają szczególnej uwagi, tutaj kończy się taryfa ulgowa i trzeba szczególnie zadbać o zęby, które posłużą dziecku przez kolejne lata. Próchnica u dzieci w przypadku zębów stałych zdecydowanie wymaga leczenia, ale tutaj także ogromną rolę odgrywa profilaktyka.

Lakowanie zębów stałych 

 • Lakowanie zębów stałych to skuteczna metoda ochrony przed próchnicą. Pozwala na wypełnienie bruzd w zębach dedykowanym preparatem. Opisowo polega to na mechanicznym zaklejeniu bruzd. Lekarz dentysta lakowanie zaczyna od szóstek, które pojawiają się jako pierwsze, następnie przechodzi do lakowania zębów przedtrzonowych (czwórki i piątki) oraz siódemki. Zabieg lakowania należy wykonać najpóźniej dwa miesiące po wyrżnięciu zęba. Lakowanie jest bezbolesne, a preparat bezsmakowy. 

Znieczulenie u dzieci - zasady 

 • Czasami na profilaktykę jest zbyt późno i trzeba wykonać borowanie, które wiąże się niestety z bólem. Na podanie dziecku znieczulenia zgodę musi wyrazić rodzic lub opiekun, a lekarz na podstawie wieku i wagi dziecka dobiera odpowiednią metodę. Może to być tradycyjny zastrzyk, poprzedzony działaniem żelu znieczulającego.
 • U części dzieci ta metoda wywołuje niestety działanie odwrotne, maluchy nie rozumieją, że po zastrzyku należy chwilę odczekać i już samo ukłucie jest dla nich bolesne. Warto więc omówić cały proces tak, by dziecko wiedziało, czego może się spodziewać.
 • Coraz więcej gabinetów inwestuje w urządzenie typu The Wand - w tym przypadku to komputer kontroluje podanie preparatu, przez co jest ono mniej bolesne. Dzieciom, które panicznie boją się igły, można podać podtlenek azotu, jednak należy pamiętać o tym, że jest to środek o działaniu odurzającym i tutaj też jest wymagana zgoda rodziców. 

Kolorowe opakowania, szeleszczące papierki i 'błogi', słodki smak - cukier kusi na każdym kroku. Zwłaszcza dzieciTo prawda, że przez nadmiar słodyczy dzieci są hiperaktywne? Nauka: to nie wina cukru tylko rodziców

Więcej o: