Owsiki u dziecka: objawy, leczenie, zapobieganie

Owsiki u dziecka to pasożyty, które są przyczyną wielu dolegliwości. Twoje dziecko jest nadpobudliwe i straciło apetyt? Być może w organizmie malucha pojawiły się owsiki. Sprawdź objawy i metodę leczenia.

Owsiki rozpoznanie - jak wyglądają owsiki? 

Jak wyglądają owsiki? Rozpoznanie nie jest trudne, są to robaki pasożytnicze, które przylegają do ścian jelita grubego. Są małe i nie przekraczają długości kilku milimetrów. Te białe robaki dojrzewają przez około miesiąc, czasami krócej i żyją dwukrotnie dłużej. Temat owsicy łatwiej zrozumieć, gdy zdamy sobie sprawę ze skali problemu. Owsiki przenoszą się bardzo szybko z jednego żywiciela na drugiego. Jak temu zapobiec?

Owsiki u dzieci - jak dochodzi do przenoszenia jaj? 

Najczęstszą przyczyną występowania owsików u dzieci są bliskie kontakty z rówieśnikami, przedszkolaki wymieniają się wszystkim, co wpadnie im w małe rączki, beztrosko pomijając przy tym zasadę dystansu społecznego i higieny. Dzieci mogą zarazić się połykając jaja lub poprzez ich wdychanie.

Objawy występowania owsików są raczej charakterystyczne, chociaż zdarza się, że są mylone na przykład z ADHD. Jak rozpoznać owsiki u dzieci? Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Zobacz wideo Owsica u dziecka - jak rozpoznać i leczyć?

Owsiki: objawy występowania pasożytów

Dziecko, w którego organizmie zagnieździły się owsiki, staje się nie tylko nerwowe i nadpobudliwe, ale też może skarżyć się na szereg innych objawów. 

Objawy przy występowaniu owsików w organizmie to m.in.: 

Zobacz też: Choroba brudnych rąk - co warto o niej wiedzieć? Jak zapobiegać?

Owsiki: badanie kału- element rozpoznania 

Każdy, kto podejrzewa u swojego dziecka owsiki, powinien skierować pierwsze kroki do lekarza prowadzącego, który zleci dedykowane badania. Badanie kału w kierunku poszukiwania owsików (jaj i dorosłych osobników) polega na pobraniu próbki, którą należy dostarczyć do dedykowanego laboratorium. Badanie pod mikroskopem pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia z pasożytem. Określa się ilość jaj oraz dorosłych pasożytów. 

Leczenie owsików u dzieci- co stosować? 

Jak wygląda leczenie owsików u dzieci? Owsicę leczy się przy pomocy leków przeciwpasożytniczych, których celem jest uderzenie konkretnie w owsika ludzkiego. Wybór leku należy skonsultować z lekarzem lub poprosić o pomoc farmaceutę. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym może być też wizyta w sklepie zielarskim, gdzie można kupić gotowe kuracje na owsiki. Co jeszcze można zrobić, zanim nasze dziecko przyniesie z przedszkola owsiki? Jak zapobiegać zarażeniu się owsicą?

Owsiki: zapobieganie- o co warto zadbać? 

  • regularne obcinanie paznokci u dziecka 
  • dedykowana pościel oraz ręcznik dla każdego malucha 
  • unikanie brudnych, nieogrodzonych piaskownic 
  • mycie, a nawet wyparzanie zabawek
  • dokładne mycie warzyw i owoców 

Zobacz też: Przedszkole od A-Z: jak przygotować się na debiut dziecka?

Więcej o: