Sen dziecka- ile powinno spać dziecko i od czego zależy długość snu niemowlaka?

Sen dziecka. Ile powinno spać dziecko? To pytanie spędza sen z powiek wielu rodzicom. Po serii nieprzespanych nocy szukają skutecznych metod, które pozwolą im w miarę normalnie funkcjonować.

Od czego zależy długość snu niemowlaka? Sen a charakter 

Thomas Berry Brazelton, amerykański pediatra, autor wielu publikacji i gwiazda telewizyjnego programu What Every Baby Knows, na pytanie, od czego zależy długość snu niemowlaka, odpowiadał, że zdecydowanie chodzi tutaj o charakter malucha. Podzielił noworodki na spokojne, aktywne i umiarkowane. 

Co więcej, wyróżnił aż sześć faz: 

  1. Sen głęboki
  2. Sen płytki 
  3. Stan pośredni między snem i czuwaniem 
  4. Aktywne czuwanie w połączeniu z pełnym rozbudzeniem
  5. Aktywne czuwanie połączone z rozdrażnieniem 
  6. Płacz 

Brazelton wskazał na niezwykłą zdolność noworodków, które same potrafią skutecznie ochronić się przed wpływem zewnętrznych bodźców. Dziecko, które czuje się przytłoczone, jest w stanie płynnie przejść w stan uśpienia, podczas którego nieruchomieje, zaciska oczy i oddycha głęboko- zupełnie jak we śnie. Z natury spokojne maluchy są w stanie dodatkowo się uspokoić poprzez ssanie piąstki. Aktywnym dzieciom jest znacznie trudniej zasnąć. 

Ile powinno spać dziecko: co pomaga, a co przeszkadza w dziecięcym śnie?

To, ile powinno spać dziecko, zależy od jego wieku. Mitem jest natomiast, że w zasypaniu pomaga intensywne kołysanie lub podrzucanie niemowlaka. Podstawą do dobrego snu jest bezpieczne, przytulne otoczenie. Sprawdzi się też karmienie, delikatne kołysanie, przytulenie do piersi oraz kołysanki. Niektóre niemowlaki dobrze czują się ciasno zawinięte w becik, pomóc może też ssanie kciuka lub smoczek. Z tą ostatnią metodą warto poczekać do ustania laktacji i postarać się o anatomiczny smoczek, który przypomina pierś. Wiemy już jakie warunki muszą być spełnione w otoczeniu dziecka, czas odpowiedzieć na pytanie: ile powinno spać dziecko?

Zobacz też: Biały szum dla niemowląt. Pomaga na sen, ale czy jest bezpieczny

Ile śpi niemowlę do i od trzeciego miesiąca? 

Ile śpi niemowlę do trzeciego miesiąca życia? W tym okresie noworodek przesypia w ciągu doby około 16-20 godzin, budzi się mniej więcej co dwie godziny na karmienie. W tym czasie dziecko nie ma jeszcze uregulowanego rytmu dobowego, nie rozróżnia dnia od nocy, trzeba nastawić się na częste pobudki po zmierzchu. 

Ile powinno spać dziecko w wieku ponad trzech miesięcy? Dzieci przesypiają wtedy od 9 do 12 godzin (zazwyczaj mają dwie dodatkowe drzemki). 

Ile snu potrzebuje dziecko w wieku od 6 do 9 miesięcy

Z czasem okres snu ponownie ulega zmianie, półroczny maluch śpi około 11 godzin. W tym okresie także należy spodziewać się około dwóch drzemek. 

Ile snu potrzebuje starsze dziecko? Dziewięciomiesięczne dziecko przesypia od 11 do 12 godzin na dobę (potrzebuje dodatkowo dwóch drzemek). 

Sen dziecka- co polecają rodzice? 

Każdy maluch jest inny, ale można wyróżnić kilka sprawdzonych metod, które sprzyjają wyciszeniu, a stąd już prosta droga do spokojnego snu malucha.

  • Rodzice wskazują na moc rytuałów. Regularna kąpiel, delikatny masaż i na koniec kołysanka- to wszystko sprzyja wyciszeniu. Taki mini harmonogram zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. 
  • Ważną rolę gra też samo miejsce, które nie powinno ulec zmianie. Część osób śpi w łóżku z dzieckiem, bardzo popularne są też przystawki do łóżka rodziców lub po prostu łóżeczko w sypialni. Po jakimś czasie można oczywiście wprowadzić malucha do własnej sypialni, ale na samym początku bliskość jest naprawdę ważna i praktyczna. 
  • Każdy młody rodzic z pewnością spotkał się z teorią ''wypłakania'', metoda ta polega na pozostawieniu w łóżeczku płaczącego dziecka do momentu, aż się zmęczy i zaśnie. Badania poddają w wątpliwość skuteczność tej metody, brak reakcji rodzica na płacz we wczesnym okresie życia może mieć negatywny wpływ na relacje z dzieckiem w przyszłości. Maluch pozostawiony sam sobie z czasem faktycznie może przestać płakać, ale dzieje się tak dlatego, że traci nadzieję na to, że ktoś do niego przyjdzie. 

Warto pamiętać, że przyczyną płaczu dziecka może być głód lub mokra pieluszka. Częstą przyczyną płaczu są też kolki, które w przypadku karmienia piersią można wyeliminować za pomocą dedykowanej diety, którą warto ustalić z lekarzem. Dzieciom karmionym przy pomocy buteleczki pomóc może zmiana mleka na takie, które ma w sobie rozbite białko. To pokarm zdecydowanie bardziej lekkostrawny, który nie będzie generował w brzuszku dziecka gazów. 

Zobacz też: Kołysanki - najpiękniejsze piosenki, którymi utulisz do snu swoje dziecko [lista i teksty polskich utworów]

Zobacz wideo Jak zważyć noworodka?
Więcej o: