Zapalenie krtani u dziecka - rodzaje, leczenie i objawy choroby

Zapalenie krtani u dziecka to jedna z często występujących chorób, dotykających górne drogi oddechowe. Przyjmuje ona różne postaci, które różnią się między sobą nie tylko objawami, ale i ostrością przebiegu. Jak ją rozpoznać u dziecka?
Zobacz wideo Doktorze, czy to coś poważnego? Błahe dolegliwości czy już choroba

Nierzadko rodzice obserwują zapalenie krtani u dziecka. Objawy mogą być różne w zależności od tego, z jakim rodzajem choroby ma się do czynienia.

Zapalenie krtani u dziecka - objawy

Zwykle tuż przed wystąpieniem stanu zapalnego nie obserwuje się żadnych dolegliwości. W przypadku bardzo małych dzieci, w tym niemowląt, nadejście choroby mogą zwiastować gorączka oraz katar, co łatwo zauważyć poprzez stałe zatykanie się nosa malucha.

Kiedy dochodzi do zapalenia krtani, wiąże się ono zwykle z nagłym, nocnym atakiem duszności w formie kaszlu nieco przypominającego odgłos szczekania. Przy kolejnych oddechach dół klatki piersiowej dziecka ulega zapadnięciu, przez co chory nie tylko ma trudności z oddychaniem, ale i mówieniem. Z jego gardła wychodzi przeważnie bezgłośny szept bądź dźwięki w ogóle nie są artykułowane. Zapaleniu krtani może też towarzyszyć gorączka, choć nie jest ona zbyt duża. Słyszalny staje się również świst krtaniowy, świadczący o zmniejszeniu światła dróg oddechowych.

Rodzaje zapalenia krtani u dziecka

Rodzaje zapalenia krtani u dziecka dzielą się na stany ostre oraz łagodne. Dalszy podział wygląda następująco:

Stan ostry - formy:

  • ostre podgłośniowe zapalenie krtani - zakażenie wirusowe, występuje najczęściej u dzieci od pierwszego do piątego roku życia;
  • ostre nadgłośniowe zapalenie krtani (zapalenie nagłośni) - wywołane przez zakażenie bakteryjne. Dochodzi wtedy do obrzęku i stanu zapalnego w górnej części krtani. Ten rodzaj zapalenia krtani jest znacznie rzadszy od podgłośniowego zapalenia krtani, jednak jego przebieg okazuje się poważniejszy.

Stan łagodny -  wywołany jest przez niegroźne infekcje wirusowe i związany z zapaleniem podgłośni.

Objawy zapalenia podgłośniowego krtani - na co zwrócić uwagę?

Objawy zapalenia podgłośniowego krtani, wywoływanego najczęściej przez: wirusa paragrypy, grypy typu A bądź B, adenowirusa czy wirusa RS, pojawiają się dość niespodziewanie. Zwykle ma to miejsce albo w nocy, albo nad ranem. Wcześniej - przez dwa, trzy dni można zaobserwować u dziecka katar oraz kaszel. Rodziców często niepokoją typowe objawy podgłośniowego zapalenia krtani, takie jak świst krtaniowy, fachowo nazywany stridorem. W ten sposób określa się wysoki, dosyć szorstki odgłos, który powstaje z powodu zaburzeń w przepływie powietrza. Jak w przypadku każdego zapalenia krtani, pojawia się charakterystyczny kaszel (szczekający), a także chrypa. W trakcie wdychania powietrza dochodzi też wyraźna duszność.

W zależności od tego, jak poważny jest przebieg choroby, do standardowych objawów może też dojść (w przypadku cięższej postaci):

  • sine zabarwienie skóry,
  • rosnący niepokój,
  • niekiedy nawet zaburzenia świadomości. 

Ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli

Ostre zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli to jednostka chorobowa dość rzadko występująca u dzieci (od szóstego miesiąca do trzeciego roku życia).  Ma ona podłoże wirusowe. W trakcie jej trwania dochodzi do powstania nadżerek na błonie śluzowej tchawicy, krtani i oskrzeli. Występuje tam także gęsta, lepka wydzielina. Choroba objawia się poprzez:

  • wysoką temperaturę,
  • duszność,
  • nasilającą się chrypę,
  • mokry kaszel - zalegająca wydzielina pozostaje trudna do odkrztuszenia przez dziecko.

Ten rodzaj zapalenia krtani wymaga hospitalizacji, ponieważ konieczne jest podawanie małemu pacjentowi leków dożylnych, a także oczyszczanie oskrzeli (w tym celu wykonuje się bronchoskopię). 

Zapalenie krtani u dziecka: leczenie

Kiedy pojawi się zapalenie krtani u dziecka, leczenie może przebiegać na kilka sposobów. Jeśli chodzi o najczęstszą postać choroby, czyli zapalenie wirusowe, lekarz skupi się na:

  • łagodzeniu objawów stanów zapalnych,
  • podawaniu środków przeciwzapalnych,
  • zbijaniu gorączki.

W domu rodzice powinni zadbać o to, by utrzymywać stałą temperaturę otoczenia w granicy 20 stopni Celsjusza, a jednocześnie zastosować odpowiednie nawilżenie. W przypadku suchego i przesadnie ciepłego powietrza może dojść do pogorszenia się stanu dziecka, któremu będzie trudniej oddychać. Warto też nawadniać małego pacjenta i pilnować, by odpoczywał.

W przypadku rzadszego, bakteryjnego zapalenia krtani, podawane są antybiotyki. Kiedy natomiast wystąpi stan zapalny spowodowany grzybicą, trzeba zastosować środki przeciwgrzybiczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.