Wysypka na twarzy dziecka - przyczyny, rodzaje, leczenie

Wysypka na twarzy dziecka może mieć zróżnicowaną postać i pojawiać się z wielu powodów. Warto wiedzieć, kiedy przejdzie samoistnie lub można ją zwalczyć domowymi sposobami, a kiedy należy umówić wizytę u lekarza.

Wysypka u dziecka: przyczyny przypadłości

Jedną z częściej występujących przypadłości, z jakimi mierzą się rodzice, jest wysypka u dziecka. Przyczyny tego stanu mogą się okazać bardzo różne. Choć najczęściej w ten sposób objawia się alergia pokarmowa, wypryski na skórze twarzy mogą się równie dobrze pojawić w wyniku trądziku niemowlęcego, rozmaitych podrażnień, choroby dermatologicznej, takiej jak łojotokowe zapalenie skóry czy zbyt wysokiej temperatury i w konsekwencji przegrzania.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to przypadłość, która dotyka dzieci w pierwszych miesiącach życia. Zdecydowanie częściej pojawia się u chłopców niż u dziewczynek. Objawia się on poprzez niezbyt duże, czerwone krostki, niekiedy z białawym czubkiem. Są one bardziej zauważalne wówczas, gdy ciało dziecka jest rozgrzane. Przyczyną powstawania trądziku niemowlęcego okazują się ślady hormonów matki w organizmie malucha. Ten rodzaj wysypki można bez trudu odróżnić od alergii, gdyż krostki występują pojedynczo, a nie w większych skupiskach, tworzących większy rumień.

Potówki

Potówki to częsta forma wysypki u dzieci i niemowląt. Powstają one na skutek przegrzania się organizmu, a co za tym idzie także skóry malucha. Dzieje się tak, ponieważ maluch nie posiada jeszcze właściwie rozwiniętych gruczołów potowych, dlatego gdy robi mu się zbyt ciepło, na jego skórze powstają krosteczki, zwykle przybierające czerwony kolor (mogą się pojawić na twarzy, karku i szyi, a także w fałdach ud, pachwinach oraz zgięciach łokci). Zdarza się, że potówki powodują świąd, co sprawia, że dziecko robi się niespokojne.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka. Czym są i jak sobie z nimi radzić?

Prosaki

Prosaki to zmiany skórne w formie żółtych, białych lub kremowych kuleczek o bardzo niewielkim rozmiarze. Powoduje je zatkanie gruczołów łojowych, gdyż te nie funkcjonują u maluchów dostatecznie dobrze.

Podrażnienie skóry

Podrażnienie skóry, do jakiego często dochodzi w przypadku małych dzieci, może przypominać swoim wyglądem wysypkę. Najczęściej występuje, gdy maluch pociera policzkami o podłoże lub pociera je rączkami (podobnie jak brodę), co może być spowodowane chwilowym świądem lub ząbkowaniem (w trakcie tego procesu, dziecko ponadto obficie się ślini).

Zobacz też: Skóra podrażniona od kataru

Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa, która objawia się wysypką w postaci rumienia, występuje zwykle po trzecim miesiącu życia (często wiąże się z uczuleniem na białko krowiego mleka). W takim przypadku obserwuje się u dziecka silnie zaczerwienioną skórę na twarzy, która staje się sucha, pęka, a także się sączy. Maluch cały czas jest pobudzony, niespokojny i nerwowy, ponieważ zmiany okazują się bardzo dokuczliwe. Może też wystąpić atopowe zapalenie skóry (AZS), będące najczęściej reakcją alergiczną na jakiś rodzaj pokarmu (rzadziej na kurz, pleśń czy grzyby).

Wyprysk kontaktowy

Wyprysk kontaktowy, określany także jako kontaktowe zapalenie skóry objawia się pod postacią pęcherzyków i grudek na skórze. Sama skóra ulega zgrubieniu, pęka, czerwieni się i łuszczy. Najczęściej do wyprysku kontaktowego dochodzi na skutek zetknięcia jej z alergenami, takimi jak proszek do prania, materiał, z którego zostało wykonane ubranie czy kosmetyk. Wśród alergenów znajdują się między innymi: nikiel, kobalt, chrom, a także rozmaite substancje zapachowe, barwniki i konserwanty.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) może mieć swój początek nawet kilka dni po porodzie. Rozpoznaje się je po rumieniach, pokrytych cienką, żółtawą łuską, które nierzadko się sączą.

Zobacz wideo Jakie są przyczyny wysypki w ciąży? Jak się ją leczy?

Wysypka u dzieci: leczenie

Warto walczyć z problemem, jakim jest wysypka u dzieci. Leczenie jest jednak ściśle uzależnione od tego, z którym jej rodzajem mamy do czynienia.

 • trądzik niemowlęcy - nie stanowi poważnej przypadłości i zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach. Nie wymaga smarowania maściami czy kremami, jednak należy pamiętać, by nie próbować wyciskać powstających zmian;
 • potówki - lepiej im zapobiegać, niż je leczyć, dlatego warto zadbać o to, by nie przegrzewać dziecka. Ubrania malucha powinny być wykonane z naturalnych włókien, a co więcej, nie należy ich zakładać zbyt wiele, a właściwie dopasowywać je do obecnej pogody. Pomocne okażą się kąpiele w wodzie z krochmalem bądź nadmanganianem potasu;
 • prosaki – nie wolno ich wyciskać ani zdrapywać, by nie doprowadzić do niepotrzebnych stanów zapalnych. Najlepiej przemywać je wodą, a po pewnym czasie znikną samoistnie;
 • podrażnienie skóry – warto przecierać skórę czystą wodą, a także natłuszczać odpowiednim kremem;
 • wysypka alergiczna/AZS – wymaga leczenia specjalistycznego;
 • wyprysk kontaktowy – należy odnaleźć substancję wywołującą alergię i zaprzestać jej stosowania. Wyprysk trzeba smarować preparatami natłuszczającymi i jeśli zmiany ustąpią samoistnie, nie ma konieczności wizyty u lekarza;
 • ŁZS – w lekkiej postaci wystarczy smarowanie środkami zawierającymi cynk, przemywanie wodą i delikatnymi preparatami myjącymi.

Wysypka u dzieci – kiedy do lekarza?

Kiedy wybrać się do lekarza z wysypką u dziecka? Zwykle trzeba udać się do przychodni, gdy inne sposoby zawodzą, a problem nie ustępuje. Jak wygląda to w przypadku poszczególnych rodzajów wysypek?

 • trądzik niemowlęcy - jeśli wśród wyprysków znajdą się też te o charakterze ropnym, nie zaszkodzi wizyta u dermatologa;
 • potówki - jeśli nie ustąpią samoistnie lub dojdzie do infekcji bakteryjnej, konieczna będzie wizyta u lekarza;
 • prosaki – nie wymagają interwencji lekarskiej;
 • podrażnienie skóry – jeśli nie zostanie zaniedbane, zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej;
 • wysypka alergiczna/AZS – lekarz pomoże w doborze odpowiednich środków łagodzących świąd, przeznaczonych do smarowania skóry, a także leków histaminowych, które przyspieszą cały proces leczenia. W przypadku dużego nasilenia zmian może zalecić kurację sterydową. Do tego prawdopodobnie dojdą emolienty (należy ich także używać do smarowania skóry), a jeśli przyczyną rzeczywiście jest alergia pokarmowa, trzeba zastosować dietę eliminującą pokarm, który wywołał niepożądaną reakcję;
 • wyprysk kontaktowy – jeśli zmiany nie znikną same, należy skonsultować się z lekarzem;
 • ŁZS – w razie zaawansowanych zmian skórnych należy udać się do pediatry, który ustali odpowiednie leczenie bądź skieruje dziecko na konsultację do dermatologa.

Zobacz też: Choroba bostońska (bostonka) - objawy, przebieg i leczenie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.