Szkarlatyna u dziecka: objawy, leczenie. Co wywołuje szkarlatynę?

Szkarlatyna jest stosunkowo rzadko występującą chorobą wieku dziecięcego. Sprawdź, jakie są charakterystyczne objawy szkarlatyny, co ją wywołuje i jak się ją leczy.

Szkarlatyna u dziecka: co to takiego?

Szkarlatyna jest chorobą bakteryjną charakterystyczną dla wieku dziecięcego. Nazywana inaczej płonicą dotyka także dorosłych, jednak wywołuje u nich nieco inne objawy i znacznie poważniejsze powikłania. Swoim przebiegiem przypomina inne choroby wieku dziecięcego, w których pojawia się wysypka oraz wysoka temperatura, jednak zmiany skórne jej towarzyszące są na tyle charakterystyczne, że każdy lekarz bez problemu ją rozpozna. 

Co wywołuje szkarlatynę u dzieci i dorosłych?

Co wywołuje szkarlatynę? Jak już wspomniano, jest ona chorobą bakteryjną, za którą odpowiada paciorkowiec typu A (Streptococcus pyogens). Jest mocno zaraźliwą chorobą, która przenosi się drogą kropelkową (przez kontakt z zarażonym lub jego przedmiotami). W przypadku podejrzenia występowania płonicy chorego należy jak najszybciej odizolować, aby nie zarażał innych ludzi. Izolacja powinna trwać przynajmniej do momentu, gdy upłynie doba od podania antybiotyków.

Szkarlatyna a angina: jaki jest związek między tymi chorobami?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że związek między szkarlatyną a anginą jest bardzo bliski. Oba schorzenia wywołuje ta sama bakteria, czyli paciorkowiec. Niestety jak dotąd nie ma szczepionki, która zapobiegałaby zakażeniu. Jedyną formą obrony przed paciorkowcami jest dbałość o higienę, w tym częste mycie rąk.

Szkarlatyna u dzieci: objawy

Szkarlatyna u dzieci przebiega w podobny sposób co inne choroby zakaźne wieku dziecięcego. Dziecko zgłasza przede wszystkim ogólne osłabienie, któremu towarzyszy bardzo wysoka temperatura. Wielu pacjentów uskarża się na ból gardła, na którym pojawia się biały nalot, a migdałki i węzły chłonne pozostają powiększone. U chorego pojawia się także charakterystyczna wysypka

Szkarlatynie towarzyszą też objawy charakterystyczna dla zatrucia pokarmowego: mogą wystąpić bóle brzucha i wymioty.

Szkarlatyna: wysypka jako charakterystyczny objaw choroby

W jaki sposób odróżnić szkarlatynę od innych chorób wieku dziecięcego? Otóż kluczowa jest tu obserwacja wysypki. Ma ona bowiem zdecydowanie inny wygląd niż ta pojawiająca się w przebiegu odry czy różyczki

Zgodnie z nazwą wysypka w przebiegu płonicy jest mocno czerwona, wręcz szkarłatna. Jest ona bardzo drobna i przypomina delikatne ukłucia igły. Również jej usytuowanie jest charakterystyczne: pojawia się na tułowiu i kończynach, w tzw. ciepłych miejscach: zgięciach łokci i kolan. Również na twarzy pacjenta pojawia się silny rumień. Prócz zmian na skórze pojawić mogą się także wybroczyny na gardle.

Wskazuje się, że bakterie wywołujące szkarlatynę powodują znaczne osłabienie naczyń krwionośnych - przejawem tego ma być powstawanie wybroczyn w miejscu, w którym np. dochodzi do uszczypnięcia. 

Zobacz wideo Domowe sposoby na lepszą odporność

Szkarlatyna: przebieg choroby

Jak wygląda przebieg szkarlatyny? Zwiastuje ją pojawienie się temperatury i ogólnego osłabienia dziecka. Równo z nimi może pojawić się także wysypka, ale równie dobrze może ona dołączyć do pozostałych objawów dopiero po jednym, dwóch lub nawet trzech dniach. W początkowej fazie choroby gardło i język pokrywa biały nalot, który po czasie znika a język staje się "malinowy" - silnie czerwony z drobnymi brodawkami. Symptomem kończącym chorobę jest charakterystyczne łuszczenie się skóry, która "pozbywa się" pozostałości po wysypce.

Szkarlatyna: leczenie schorzenia

Obecnie szkarlatyna nie jest chorobą niebezpieczną, tak jak było to przed laty. Wszystko to za sprawą antybiotyków, które należy przyjmować w trakcie szkarlatyny. Leczenie antybiotykowe jest najskuteczniejszą metodą walki z zakażeniami bakteryjnymi. Kuracja przeciwko płonicy trwa zazwyczaj 10 dni. W tym czasie należy ściśle przestrzegać przyjmowania kolejnych dawek preparatu i nawet gdy objawy ustąpią wybrać całą zaleconą serię. Niedoleczona szkarlatyna może wywołać bowiem bardzo poważne powikłania m.in. gorączkę reumatyczną, czy też zapalenie mięśnia sercowego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.