E-skierowania obowiązkowe od 8 stycznia. Ministerstwo Zdrowia podało szczegółowe informacje

E-skierowania będą obowiązywały od 8 stycznia 2021 roku we wszystkich placówkach medycznych. Ministerstwo Zdrowia podało szczegółowe informacje na ten temat. Na czym polegają e-skierowania i jak wygląda rejestracja na badanie lub wizytę u specjalisty? Czy potrzebne jest e-skierowanie na wizytę u ginekologa?

E-skierowanie, podobnie jak e-zwolnienie i e-recepta ma być krokiem ku cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia. W czasie pandemii koronawirusa może się okazać dużym ułatwieniem, szczególnie w okresie, kiedy powinniśmy pozostać w domach.

Zobacz wideo Pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi

Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły na temat e-skierowania

Ministerstwo Zdrowia wymienia szereg zalet, jakie ma e-skierowanie. Wśród nich możemy przeczytać przykładowo, że skierowania nie można zgubić, bo przecież jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Ponadto pacjent może w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań, a także jego rodzice i opiekunowie mogą śledzić historię leczenia, co szczególnie jest ułatwieniem w przypadku historii leczenia dzieci.

Niektórzy odetchną też z ulgą, gdyż zniknie problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu lub błędów. System e-zdrowie (P1) za każdym razem dokonuje weryfikacji poprawności e-skierowania. 

Jako niewątpliwą zaletę w okresie pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wymienia to, że nie trzeba przyjeżdżać do placówki, aby odebrać skierowanie. Wystarczy umówić się na teleporadę. Znika również obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

Urlopy rodzicielskie. Przepisy zostaną doprecyzowaneUrlopy rodzicielskie. Przepisy dotyczące obniżenia etatu i urlopu wychowawczego zostaną doprecyzowane

E-skierowanie. Jak je otrzymać i jakie usługi obejmuje?

E-skierowanie można odebrać w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to SMS z czterocyfrowym kodem, który przychodzi na wskazany przez ciebie numer telefonu. Można wybrać także formę mailową.  Pamiętaj jednak, żeby zaktualizować swoje dane na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Na życzenie możesz otrzymać wydruk informacyjny cyfrowego dokumentu.

Chociaż większość usług objęta jest e-skierowaniem, istnieją również wyjątki. E-skierowanie nie obejmuje:

  • leczenia w uzdrowisku lub sanatorium
  • programów lekowych
  • rehabilitacji
  • skierowania do szpitala psychiatrycznego

Jeśli potrzebujesz skierowania na powyższe usługi, otrzymasz je w formie tradycyjnej. Skierowanie w formie papierowej może być wystawione przez lekarza również w wyjątkowych sytuacjach, do których zalicza się m.in. brak dostępu do systemu e-Zdrowie np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.pl w placówce lub braku dostępu do Internetu np. podczas wizyty domowej.

E-skierowanie. Czy jest potrzebne na wizytę do ginekologa?

Nie. E-skierowania nie potrzebujesz na wizytę do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa oraz dentysty. 

DLOBIMinisterstwo Edukacji Narodowej ogłosi, kiedy wróci stacjonarne nauczanie? Dziś może zapaść decyzja

Więcej o: