E-skierowania obowiązkowe od 8 stycznia. Ministerstwo Zdrowia podało szczegółowe informacje
E-skierowanie, podobnie jak e-zwolnienie i e-recepta ma być krokiem ku cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia. W czasie pandemii koronawirusa może się okazać dużym ułatwieniem, szczególnie w okresie, kiedy powinniśmy pozostać w domach.
Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły na temat e-skierowania
Ministerstwo Zdrowia wymienia szereg zalet, jakie ma e-skierowanie. Wśród nich możemy przeczytać przykładowo, że skierowania nie można zgubić, bo przecież jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Ponadto pacjent może w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań, a także jego rodzice i opiekunowie mogą śledzić historię leczenia, co szczególnie jest ułatwieniem w przypadku historii leczenia dzieci.
Niektórzy odetchną też z ulgą, gdyż zniknie problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu lub błędów. System e-zdrowie (P1) za każdym razem dokonuje weryfikacji poprawności e-skierowania.
Jako niewątpliwą zaletę w okresie pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia wymienia to, że nie trzeba przyjeżdżać do placówki, aby odebrać skierowanie. Wystarczy umówić się na teleporadę. Znika również obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.
E-skierowanie. Jak je otrzymać i jakie usługi obejmuje?
E-skierowanie można odebrać w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to SMS z czterocyfrowym kodem, który przychodzi na wskazany przez ciebie numer telefonu. Można wybrać także formę mailową. Pamiętaj jednak, żeby zaktualizować swoje dane na twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Na życzenie możesz otrzymać wydruk informacyjny cyfrowego dokumentu.
Chociaż większość usług objęta jest e-skierowaniem, istnieją również wyjątki. E-skierowanie nie obejmuje:
- leczenia w uzdrowisku lub sanatorium
- programów lekowych
- rehabilitacji
- skierowania do szpitala psychiatrycznego
Jeśli potrzebujesz skierowania na powyższe usługi, otrzymasz je w formie tradycyjnej. Skierowanie w formie papierowej może być wystawione przez lekarza również w wyjątkowych sytuacjach, do których zalicza się m.in. brak dostępu do systemu e-Zdrowie np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.pl w placówce lub braku dostępu do Internetu np. podczas wizyty domowej.
E-skierowanie. Czy jest potrzebne na wizytę do ginekologa?
Nie. E-skierowania nie potrzebujesz na wizytę do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa oraz dentysty.
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Na podium pozostają dwie królowe. Jeszcze 10 lat temu nie były modne
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
-
Do kiedy są zamknięte szkoły 2021? Powrót już nie "po Wielkanocy"
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"
- Siedmiolatka podczas lekcji zdalnej uratowała babcię. "Dziewczynka nie spanikowała, zachowała się bardzo odpowiedzialnie"