Niedobory magnezu u dzieci - przyczyny i objawy. Jak zadbać o właściwy poziom magnezu?

Niedobory magnezu u dzieci mogą pociągać za sobą poważne konsekwencje, ponieważ ten pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Na co zwrócić uwagę i jak zadbać o właściwy poziom magnezu?

Niedobór magnezu u dziecka – dlaczego jest taki niebezpieczny?

Niedobór magnezu u dziecka to stan, którego nie należy lekceważyć, ponieważ może się wyraźnie odbić na jego zdrowiu. Magnez wykazuje bowiem właściwości niezbędne do prawidłowego rozwijania się organizmu. Słynie ze:

Magnez ma duży udział w procesie mineralizacji kości, a także uczestniczy w syntezie witaminy D, umożliwiającej odpowiednie tempo wzrostu. Co więcej, odpowiedni poziom tego pierwiastka podnosi odporność na stres, a także umożliwia sprawne uczenie się oraz zapamiętywanie (magnez pozwala na prawidłową komunikację między komórkami nerwowymi). Istotną funkcją, za którą odpowiada magnez, okazuje się ponadto usuwanie toksyn z organizmu. Szkodliwe substancje pochodzące ze środowiska, takie jak kadm, arsen, rtęć czy ołów, mogą przenikać do komórek oraz narządów najmłodszych właśnie wtedy, gdy brakuje im tego pierwiastka.

Niedobór magnezu u dziecka: przyczyny

Przyczyny niedoboru magnezu u dziecka mogą mieć bardzo różne podłoże. Przede wszystkim przyczynia się do niego dieta uboga w składniki odżywcze, a bogata w cukier (na przykład nadużywanie słodkich napojów gazowanych). Magnezu brakuje także wtedy, gdy najmłodsi żywią się przeważnie pokarmami typu fast food. Rzadziej za niedobór magnezu może odpowiadać skażenie wody oraz braki pierwiastka w glebie, regularnie zalewanej przez kwaśne deszcze.

Do niedoboru magnezu u dziecka prowadzą także niektóre przeciągające się infekcje oraz choroby przewodu pokarmowego, powodujące znaczne upośledzenie wchłaniania części pożytecznych pierwiastków.

Niedobór magnezu u dziecka: objawy

Objawy niedoboru magnezu u dziecka łatwo dostrzec. Powinieneś się zaniepokoić, gdy:

  • dziecko jest nadpobudliwe i nie panuje nad swoimi nerwami,
  • regularnie przejawia agresję,
  • nie potrafi się na niczym skupić i pozostaje wiecznie rozkojarzone,
  • nie zapamiętuje najprostszych rzeczy,
  • ma częste problemy z zasypianiem prowadzące do całkowitej bezsenności,
  • wciąż odczuwa nieuzasadniony niepokój,
  • ma zmienne nastroje.

W przypadku, gdy dojdzie do znacznego niedoboru magnezu, dziecko może skarżyć się na ogólne osłabienie, odczuwać delikatne mrowienie w rękach i nogach, miewać zawroty głowy, a także zaburzenia rytmu serca. Dobrze mieć też na względzie fakt, że u najmniejszych dzieci razem z niedoborem magnezu występuje także niedobór wapnia, dlatego warto suplementować oba pierwiastki jednocześnie.

Zobacz wideo Sprawdź, które produkty zawierają magnez

Jak uzupełnić niedobory magnezu u dzieci? Suplementy

Jak uzupełnić niedobory magnezu u dzieci? Choć najlepsze są naturalne źródła tego pierwiastka, dzieci nie zawsze chętnie po nie sięgają. Właśnie dlatego warto mieć pod ręką gotowe preparaty, które można kupić w każdej aptece. Przyjmują one bardzo różną formę: od tabletek, poprzez syropy i saszetki z proszkiem do rozpuszczenia, aż po smakowite żelki. W ten sposób zdecydowanie łatwiej jest przemycić niezbędny pierwiastek do diety dziecka.

Musisz jednak pilnować, by nigdy nie przekraczać zalecanej dziennej dawki preparatu, ponieważ można też doprowadzić do nadmiaru magnezu w organizmie, który również nie jest wskazany. Nim jednak w ogóle zdecydujesz się na wprowadzenie takiego suplementu diety do menu Twojej pociechy, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ pojawiające się objawy wcale nie muszą jeszcze świadczyć o niedoborze tego pierwiastka. Specjalista zleci wówczas oznaczenie poziomu tego pierwiastka w organizmie, a następnie będzie dociekać przyczyny takiego stanu, by dobrać właściwą dawkę preparatu.

Jeśli natomiast chodzi o zapotrzebowanie na magnez u najmłodszych, przedstawia się ono następująco:

  • najmłodsze dzieci (od roku do trzech lat) – 80 mg na dobę,
  • średnie dzieci (od czterech do ośmiu lat) – 130 mg na dobę,
  • starsze dzieci (od dziewięciu lat wzwyż) – 240 mg na dobę.

Niedobór magnezu u dzieci: dieta

Rodzice mogą oczywiście odpowiednio wpływać na niedobór magnezu u dzieci. Dieta jest tutaj podstawą, jeśli pociecha zechce współpracować i lubi większość produktów, które powinny się znaleźć wówczas w jej jadłospisie.

Co warto wprowadzić do codziennych posiłków?

  • zielone warzywa,
  • pieczywo razowe,
  • kasza gryczana i jaglana,
  • orzechy,
  • kakao,
  • nasiona dyni i słonecznika,
  • rośliny strączkowe.

Mięso, choć zawiera raczej znikome ilości magnezu, ułatwia jego wchłanianie dzięki dużej zawartości białka. Ograniczyć należy natomiast spożycie produktów bogatych w tłuszcz, ponieważ ten upośledza proces wchłaniania pierwiastka, a także słodkie napoje mające w sobie kwas fosforowy wypłukujący przyjęty magnez.

Więcej o:
Copyright © Agora SA