Skaza białkowa - co to takiego i jak się ją leczy? [objawy, przyczyny, zapobieganie]

Skaza białkowa to jeden z typów alergii, które wykrywane są już nawet u kilkutygodniowych dzieci. Jak się z nią uporać?
Zobacz wideo Skaza białkowa u dziecka - jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić?

Skaza białkowa u niemowląt: jak często występuje?

Skaza białkowa, zwana potocznie alergią na mleko, występuje stosunkowo często u dzieci między pierwszym, a piątym rokiem życia - według statystyk może dotyczyć nawet pięciu proc. dzieci w tym przedziale wiekowym. Jest to alergia na białka mleka krowiego, która w niemal 80 proc. przypadków ustępuje wraz z wiekiem dziecka. Konieczne jest jednak wdrożenie odpowiedniej diety, która pomoże wyeliminować występujące objawy uczulenia. 

Skaza białkowa: przyczyny

Alergia na białka mleka krowiego jest efektem niewłaściwej reakcji układu odpornościowego dziecka na ten czynnik. Początkowo jednak trudno jednoznaczne wskazać, co uczula dziecko. Konieczna jest bardzo dokładna weryfikacja, gdyż równie dobrze objawy może powodować uczulenie na inny pokarm, na środki pielęgnacyjne lub te stosowane do prania ubrań dziecięcych. 

Ulica Dolnej Panny Marii. Najbardziej zdegradowana część ścisłego centrum LublinaProszek do prania domowej roboty - fanaberia czy najzdrowsze rozwiązanie? 3 najlepsze przepisy

Układ immunologiczny dziecka ze skazą białkową jest nadwrażliwy na białko mleka krowiego. To powoduje jego reakcję, której towarzyszą objawy charakterystyczne dla alergii. Trzeba pamiętać, że skaza białkowa może dotyczyć także dzieci karmionych wyłącznie piersią. W takim przypadku cząsteczki białek dostają się do organizmu za pośrednictwem mleka mamy. 

Skaza białkowa: objawy, które wskazują na uczulenie na mleko

Alergie pokarmowe bywają bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci. W przypadku uczulenia na białka mleka krowiego możemy mieć do czynienia z dwojakimi reakcjami:

  • natychmiastowa - występuje około pół godziny po spożyciu pokarmu zawierającego czynnik alergizujący. Taka reakcja objawia się przede wszystkim: silnym kaszlem, dusznościami, wystąpieniem pokrzywki.
  • opóźniona - w tym wypadku pierwsze symptomy pojawiają się dopiero około doby po przyjęciu pokarmu, stąd utrudnione jest jednoznaczne wytypowanie ich przyczyny. Zazwyczaj występują: problemy z układem pokarmowym, a także charakterystyczne, atopowe zmiany na skórze.

Objawów nie można lekceważyć, gdyż nieleczona alergia na białka mleka krowiego może prowadzić do powstania refluksu, a w dalszej kolejności do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych, co grozi anemią powstałą z niedoboru żelaza

Skaza białkowa: zapobieganie

Sposobów na zapobieganie skazie białkowej jak dotąd nie ma. Jest to konsekwencją tego, że skaza najczęściej bywa uwarunkowana genetycznie - jeśli w najbliższej rodzinie dziecka występują alergie pokarmowe, ryzyko pojawienia się skazy jest znacznie większe niż w przypadku dziecka bez takich obciążeń. Wskazuje się jednak, że karmienie piersią przez przynajmniej pół roku może stanowić swoistą ochronę przed alergiami pokarmowymi. 

Skaza białkowa: leczenie

Leczenie skazy białkowej rozpocząć można dopiero, gdy z całą pewnością wykluczymy inne czynniki alergizujące. A  tych może być wiele. Równie często alergię pokarmową u dzieci wywołują cytrusy, orzechy, jajka czy czekolada. W momencie, gdy mamy pewność, że objawy są efektem uczulenia na białko mleka krowiego, wówczas konieczne jest wyeliminowanie go z diety dziecka. Jeśli jest ono karmione piersią, dietę eliminacyjną musi wprowadzić mama, która posiada alergen w pokarmie.  

Skaza białkowa: dieta eliminacyjna. Jakie mleko można podać przy skazie?

Skaza białkowa wymusza wprowadzenie diety eliminacyjnej, pozbawionej białka wywołującego uczulenie. Jak powinna wyglądać taka dieta?

  • Z założenia w diecie u dzieci ze skazą białkową lub matek karmiących dzieci z taką przypadłością, nie mogą pojawić się żadne białka mleka. Oznacza to rezygnację nie tylko z mleka krowiego, ale też koziego czy owczego. W niewielkim odsetku przypadków alergię może wywołać też mięso: wołowe, cielęce czy wieprzowe.
  • Białka zawarte w mleku krowim pojawiają się też w innych pokarmach, tj. w białku jaj, kakao, czekoladzie mlecznej, soi, orzechach, rybach i owocach morza. Oznacza to, że produkty te również muszą zostać ograniczone w diecie dziecka lub mamy karmiącej.

Alergia jest nieuleczalna, a z wiekiem przyjmuje coraz groźniejsze postaci? Im więcej o niej wiemy, tym mniej mamy pewnościAlergia, czyli nadmierna odpowiedź immunologiczna. Co to tak konkretnie znaczy i czym grozi?

Więcej o: