Skaza białkowa, zwana potocznie alergią na mleko, występuje stosunkowo często u dzieci między pierwszym, a piątym rokiem życia - według statystyk może dotyczyć nawet pięciu proc. dzieci w tym przedziale wiekowym. Jest to alergia na białka mleka krowiego, która w niemal 80 proc. przypadków ustępuje wraz z wiekiem dziecka. Konieczne jest jednak wdrożenie odpowiedniej diety, która pomoże wyeliminować występujące objawy uczulenia.
Alergia na białka mleka krowiego jest efektem niewłaściwej reakcji układu odpornościowego dziecka na ten czynnik. Początkowo jednak trudno jednoznaczne wskazać, co uczula dziecko. Konieczna jest bardzo dokładna weryfikacja, gdyż równie dobrze objawy może powodować uczulenie na inny pokarm, na środki pielęgnacyjne lub te stosowane do prania ubrań dziecięcych.
Układ immunologiczny dziecka ze skazą białkową jest nadwrażliwy na białko mleka krowiego. To powoduje jego reakcję, której towarzyszą objawy charakterystyczne dla alergii. Trzeba pamiętać, że skaza białkowa może dotyczyć także dzieci karmionych wyłącznie piersią. W takim przypadku cząsteczki białek dostają się do organizmu za pośrednictwem mleka mamy.
Alergie pokarmowe bywają bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla małych dzieci. W przypadku uczulenia na białka mleka krowiego możemy mieć do czynienia z dwojakimi reakcjami:
Objawów nie można lekceważyć, gdyż nieleczona alergia na białka mleka krowiego może prowadzić do powstania refluksu, a w dalszej kolejności do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych, co grozi anemią powstałą z niedoboru żelaza.
Sposobów na zapobieganie skazie białkowej jak dotąd nie ma. Jest to konsekwencją tego, że skaza najczęściej bywa uwarunkowana genetycznie - jeśli w najbliższej rodzinie dziecka występują alergie pokarmowe, ryzyko pojawienia się skazy jest znacznie większe niż w przypadku dziecka bez takich obciążeń. Wskazuje się jednak, że karmienie piersią przez przynajmniej pół roku może stanowić swoistą ochronę przed alergiami pokarmowymi.
Leczenie skazy białkowej rozpocząć można dopiero, gdy z całą pewnością wykluczymy inne czynniki alergizujące. A tych może być wiele. Równie często alergię pokarmową u dzieci wywołują cytrusy, orzechy, jajka czy czekolada. W momencie, gdy mamy pewność, że objawy są efektem uczulenia na białko mleka krowiego, wówczas konieczne jest wyeliminowanie go z diety dziecka. Jeśli jest ono karmione piersią, dietę eliminacyjną musi wprowadzić mama, która posiada alergen w pokarmie.
Skaza białkowa wymusza wprowadzenie diety eliminacyjnej, pozbawionej białka wywołującego uczulenie. Jak powinna wyglądać taka dieta?